Archiwum 2014/2015
 

Zapraszam do konkursu - Ostatni tabor

Categories: | Author: Witek Rychter | Posted: 2015-06-02 | Views: 638

Zapraszamy razem z Wydawnictwem Rebis do udziału w konkursie, w którym do wygrania jest książka Jolanty Drużyńskiej

pt. OSTATNI TABOR.

Aby wziąć udział w konkursie należy zapoznać się z regulaminem, odpowiedzieć na zamieszczone poniżej pytania konkursowe i podać imię, nazwisko oraz adres e-mail. Wśród tych, którzy odpowiedzą poprawnie na wszystkie pytania, wylosujemy nagrodę książkową.

Konkurs trwa do 30 czerwca 2015 roku.

Ze zwycięzcami skontaktujemy się listownie lub drogą mailową i zamieścimy o nich informację na naszej stronie.

W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt pod adresem: ops@ops.mil.pl.

Pytania:

1. W których latach doszło do pogromów Romów w czasach PRL?

2. Podaj w przybliżeniu ile tysięcy Romów zostało zamordowanych podczas II wojny światowej.

3. Co spowodowało zatonięcie brytyjskiego niszczyciela HMS Gipsy (H63) (Cygan) podczas II wojny światowej?

Odpowiedzi proszę wysyłać na adres ops@ops.mil.pl.


Małe info o książce

Ostatni tabor to opowieść o polskich Romach i peerelowskim zakazie romskich wędrówek i końcu ich dawnego świata.

W 1996 roku z Tarnowa wyruszył pierwszy Tabor Pamięci Romów, który miał  nie tylko przypomnieć ten zakaz, ale też odwiedzić największe w Polsce, poza obozami koncentracyjnymi, miejsca kaźni Cyganów w czasie II wojny światowej.

Na kanwie wędrówek z Taborem Pamięci autorka opowiada o odkrywaniu "cygańskiego świata". Sięga do wspomnień z dzieciństwa, odnajduje cygańskie wątki w dawnych  lekturach, filmach i obrazach, wykorzystuje relacje świadków ostatnich lat taborowego życia polskich Romów, a także dokumenty peerelowskich urzędów i jednostek MSW zgromadzone w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Ostatni tabor to opowieść o romantycznym świecie taborów i o brutalnej ingerencji władz państwowych w tradycyjny styl życia Romów, która zepchnęła ich na margines życia społeczno-ekonomicznego.

Jolanta Drużyńska to dziennikarka związana z Radiem Kraków, autorka cenionych reportaży i audycji dokumentalnych dotyczących kontrowersyjnych i mało znanych wydarzeń z najnowszej historii. Jej artykuły ukazują się w prasie krajowej i polonijnej. Współpracowała przy pisaniu biografii Piotra Skrzyneckiego pióra Joanny Olczak-Ronikier oraz przy wydaniu albumu CD Piwnicy pod Baranami. Wraz ze Stanisławem M. Jankowskim jest współautorką książki Kolacja z konfidentem. Piwnica pod Baranami w dokumentach SB oraz scenariuszy kilku filmów dokumentalnych.

REBIS opublikował jej książki: Ucieczki specjalnego znaczenia, Wyklęte życiorysy (ze Stanisławem M. Jankowskim) i Krok do wolności.


Poprzedni konkurs USA w cieniu swastyki wygrała Pani Oliwia Frąszczak z Trzebowa. GRATULUJEMY!!!

 

Print Bookmark and Share

Return to previous page