Mode:  
Archiwum 2016/2017
 

Wycieczka szkolna do Łodzi

Categories: | Author: Witek Rychter | Posted: 2016-11-07 | Views: 609

Uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Katarzyny Urbaniak (kierownik wycieczki), Małgorzaty Przybył,  Agnieszki Niesobskiej-Kaźmierczak oraz Marty Czarneckiej – naszej pani pilot wyjechali na wycieczkę do Łodzi pt. „Zostań gwiazdą HollywŁódź”. Po przyjeździe do miasta przywitaliśmy naszą panią przewodnik i ruszyliśmy na zwiedzanie.

 Zaczęliśmy od XIX wiecznych budynków Fabryki włókienniczej, w których powstało nowoczesne centrum handlu, rozrywki i kultury, czyli Manufaktura. Zajrzeliśmy także do jednego z najdroższych hoteli w Łodzi andelʹs by Vienna  House, będącego doskonałym przykładem rewitalizacji obiektu pofabrycznego. Potem udaliśmy się na Plac Wolności i ulicę Piotrkowską, gdzie mieliśmy okazję wejść na  podwórko z Pasażem Róży, tamtejsza kamienica została wyklejona szklaną (lusterka) mozaiką w róże, unikatową na skalę naszego kraju. Następnie pojechaliśmy do pałacu  największego łódzkiego przemysłowca Karola Wilhelma Scheiblera, który jest obecnie siedzibą Muzeum Kinematografii.

Tam mieliśmy okazję zobaczyć m.in. bogatą kolekcję projektorów filmowych, zbiór aparatów fotograficznych i kamer filmowych, a także fotoplastikon pochodzący z pracowni wynalazcy tego urządzenia, Augusta Fuhrmana – prawdziwy unikat, jeden z czterech na świecie tego rodzaju zachowany egzemplarz. Przechadzaliśmy się również po wnętrzach pałacowych i wtedy czuliśmy się jak największe gwiazdy filmowe na planie „Ziemi Obiecanej” Andrzeja Wajdy, który tutaj właśnie kręcił sceny do ww. filmu. Dużo śmiechu i zabawy sprawiła wystawa „W pałacu bajek”, gdzie można było przytulić się do Muminków, wejść do budy Reksia czy do pokoiku Misia Uszatka i usiąść na jego łóżeczku. Ale na tym nie koniec, bo mogliśmy także wejść do animacji „Zaczarowany ołówek” dzięki green boxowi. 

Obejrzeliśmy również wystawę „Sienkiewicz sfilmowany” poświęconą wszystkim ekranizacjom prozy Henryka Sienkiewicza i koniecznie musieliśmy wykorzystać  okazję, by zrobić sobie zdjęcie na tronie Nerona, który jest oryginalnym rekwizytem z filmu Jerzego Kawalerowicza pt. „Quo Vadis?”. Poza tym młodzież uczestniczyła w zajęciach „Na planie sienkiewiczowskiego planu”, czyli zagrali w planszowo - roleplayʹową grę. Uczniowie mieli za zadanie stworzyć ekipę filmową przygotowującą się do ekranizacji sienkiewiczowskiej prozy. Niestety po drodze napotykali różne przeszkody i musieli się z nimi zmierzyć. Pobyt w Muzeum sprawił nam wiele radości.

W doskonałych humorach udaliśmy się w dalszą drogę do słynnej łódzkiej Fimówki będącej wśród najlepszych na świecie szkół filmowych, gdzie studiowali m.in. Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Roman Polański. Oczywiście musieliśmy usiąść na szczęśliwych schodach tej szkoły, co podobno skutkuje zrobieniem kariery i zdobyciem sławy. Mieliśmy również możliwość wejść do hali filmowej i zobaczyć pracę studentów tej szkoły, którzy właśnie byli w takcie kręcenia próbnych scen filmowych. Następnie pozostał nam do zrealizowania ostatni punkt programu, czyli pojechaliśmy do Planetarium EC1, aby uczestniczyć w pokazie „Czarne dziury”. Jeszcze długo byliśmy pod wrażeniem pokazu, a co niektórzy stwierdzili, że mogliby spędzić tak nawet cały dzień, podróżując w głąb kosmosu. Na tym skończyła się nasza wycieczka. Zadowoleni i pełni  wrażeń po zobaczeniu tylu niesamowitych miejsc wróciliśmy do domu.

Katarzyna Urbaniak

Print Bookmark and Share

Return to previous page