Zdrowe odżywianie - ciekawostki
 

Zdrowie to niewątpliwie najcenniejszy skarb, może właśnie dlatego tak często nie doceniamy jego znaczenia i wartości. Dla większości z nas inwestycja w zdrowie wydaje się zbyt długa i uciążliwa.
Dlatego, w celu utrzymania dobrej kondycji naszego zdrowia postanowiłam zamieszczać informacje dotyczące racjonalnych zasad zdrowego odżywiania, aby wesprzeć nasz wysiłek w działania. Bo naprawdę warto!
Zamieszczone informacje będą oparte, na aktualnych trendach z dziedziny odżywiania i konsultowane z dietetykiem klinicznym.

Monika Kaźmierczak


Nie zapominaj o śniadaniu

W przeciwnym razie będziesz mieć problemy z wagą, kontrolą apetytu czy osłabieniem w ciągu dnia.  Niedożywiony rankiem organizm znacznie gorzej funkcjonuje przez cały dzień, zarówno  od strony fizycznej jak i psychicznej. A skutki niejedzenia śniadań odbijają się nawet późnym wieczorem. Mimo, że do braku porannych posiłków można przyzwyczaić organizm, to nie oznacza to, iż nasze zaniedbania nie niosą za sobą negatywnych następstw. Wystarczy kilka tygodni zaniedbania by zobaczyć już pierwsze niepokojące efekty. Przegładzanie organizmu w szczycie jego potrzeb musi wywołać negatywne zmiany, by zapewnić przetrwanie. W warunkach kryzysu mózg osłabia nasze zdolności psychoruchowe, intelektualne, zniechęca do ruchu i pracy fizycznej, spowalnia przemianę materii, a także usprawnia magazynowanie energii.


Lekcja wychowania fizycznego inaczej

We wtorek 11.10.2016r. w ramach lekcji wychowania fizycznego wybrałam się z grupą dziewczyn z klasy 6 b do Fitness Klubu na zajęcia sportowe. Do końca nie wiedziałyśmy, co nam przygotuje pani instruktor. Ale byłyśmy zaskoczone i uradowane jak zobaczyłyśmy małe trampolinki specjalnie przygotowane dla nas. Pani podzieliła nas na dwie grupy i zaczęłyśmy ćwiczenia. Co dwie minuty zmieniałyśmy się na stanowiskach. Trening był średnio intensywny.
Dziewczyny wyszły bardzo zmęczone ale zadowolone z lekcji wf spędzonej inaczej niż zwykle.


Lekcja w klubie fitness

W poniedziałek 17.10.2016 r. kolejna grupa dziewcząt wybrała się ze mną do Klubu Fitness na nietypową lekcję wf. Dziewczęta z klasy 6 c były bardzo zaangażowane w ćwiczenia na trampolinach i matach. Oprócz tego była również okazja skorzystać z bieżni oraz orbitreków. Dziewczyny wyszły zmęczone, ale bardzo zadowolone.




Ostrożnie z ciasteczkami

Kruche ciasteczka i herbatniki tylko pozornie wyglądają niewinnie. Przy ich produkcji wykorzystuje się na dużą skalę tzw. tłuszcze utwardzone będące źródłem niebezpiecznych izomerów trans kwasów tłuszczowych. Obwinia się je obecnie za powstawanie szeregu poważnych  chorób takich jak miażdżyca, cukrzyca, choroby serca, a nawet bezpłodność.  Nasączone do granic możliwości są nimi herbatniki, ciastka kruche, pieczywo cukiernicze, batoniki  a także pizza, hamburgery i hot-dogi.  Jak się uważa, zawarty w kruchych ciastkach tłuszcz może zawierać ponad połowę izomerów trans. Może więc bardziej na słono? Niestety oszczędności mogą okazać się złudne. Tłuszcz ze zjadanych frytek może zawierać do 70% izomerów trans, podobnie jak słone chipsy.


Chrupiące bułeczki z marketów

Świeże i gorące bułeczki kuszą swym wyglądem i zapachem. Czym jednak są w rzeczywistości? To nic innego jak zlepek mąki, spulchniaczy, przyspieszaczy, polepszaczy, konserwantów i barwników. Do marketów trafia głęboko mrożone, naszpikowane chemią ciasto. Jednym z czołowych ich importerów jest m.in. Rumunia czy Albania. Chrupiące bułeczki mogą mieć więc różne, niekiedy dalekie pochodzenie.  Zanim trafią do pieca leżakują miesiącami na różnych magazynach. Aby ciasto zachowało trwałość musi zostać nasycone środkami przeciw pleśniowymi jak np. propionian wapnia (E-282) czy sorbinian potasu (E-202). Związki te mogą być przyczyną różnego rodzaju reakcji skórnych i alergicznych. Są szczególnie niekorzystne dla kobiet w ciąży i dzieci.

 


 ĆWICZENIA ŚWIETNIE WZMACNIAJĄ KOŚCI

To bardzo cenna wskazówka dla każdego kto ma problemy z układem kostnym (częste złamania, osteoporoza). Mechanizm korzystnego oddziaływania wysiłku fizycznego na metabolizm tkanki kostnej nie został w pełni wyjaśniony. Wiadomo jednak, że pod wpływem rozciągania przylegających do szkieletu mięśni, następuje pobudzenie ich głębokich warstw,  które stymulują tworzenie nowej tkanki kostnej. Dodatkowo warto także zadbać o większe spożycie produktów bogatych w wapń. Głównym ich źródłem powinny być chude mleko i produkty mleczne, natomiast ograniczać powinniśmy  tłuszcze zwierzęce oraz sól.


 NADWAGA W DZIECIŃSTWIE SKUTKUJE NA PRZYSZŁOŚĆ

 Jeżeli nadmiar kilogramów dokuczał Ci  w młodości to niestety masz teraz większe predyspozycje   do przybierania na wadze. Kilogramy zbędnego tłuszczu jakie tworzą się w okresie dzieciństwa lub  dorastania to przede wszystkim wynik powstawania dużej liczby komórek tłuszczowych. Z  początku te małe oleiste zbiorniczki są niewielkie ale po 20 roku życia zaczynają gwałtowanie  rozrastać się na grubość Dlatego im więcej wytworzymy komórek tłuszczowych w dzieciństwie  tym cięższą walkę będziemy toczyć w życiu dorosłym. Kiedy się odchudzamy, możemy zmniejszać ich objętość ale komórki tłuszczowe nadal pozostają, czyhając na kolejne nasze słabości.


WARTO ĆWICZYĆ  DZIĘKI CZEMU CHRONIMY SWOJE  SERCE PRZED ZAWAŁEM

Aplikując organizmowi codzienną porcję ruchu zapewniamy sercu i naczyniom krwionośnym sprawność i dobrą kondycję. W wyniku uprawiania systematycznych ćwiczeń fizycznych dochodzi do podwojenia a nawet potrojenia sieci naczyń krwionośnych, zwiększenia ich przekroju i nasilenia przepływu krwi. Dzięki narastającej liczbie dróg transportujących krew, serce jest lepiej odżywione, mocniejsze i silniejsze. Jednym słowem – nie boi się zawału. Ponadto ruch sprawia, że krew staje się rzadsza, a przy tym zawiera większą ilość czerwonych krwinek odpowiedzialnych za transport tlenu.  Jednocześnie dochodzi do zmniejszenia ciśnienia tętniczego, poziomu trójglicerydów i „złego” cholesterolu (LDL) oraz podwyższenia „dobrego” ( cholesterol HDL). Zmniejsza się również otłuszczenie ciała i szereg napięć psychicznych związanych ze stresem.
Korzyści jest więc sporo.


Jedzmy jogurty i kefiry – ale zdrowe są tylko naturalne, białe bez dodatków.

Jogurty i kefiry są niezwykle cennym źródłem składników pokarmowych o wysokiej wartości odżywczej i biologicznej. Zawierają pełnowartościowe białko o zbilansowanym składzie, a także są źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, fosforu i potasu. Produkty te charakteryzują się bardzo wysoką strawnością. Zawarte w nich enzymy bakteryjne powodują wstępne nadtrawienie białek, poprawiają proces trawienia tłuszczu, a także pobudzają wydzielanie żółci  i soków trawiennych. Z tych też względów produkty te zaleca się szczególnie osobom starszym oraz ludziom z dolegliwościami przewodu pokarmowego. Wybierajmy jednak produkty niesłodzone bez dodatku cukru z żywymi kulturami bakterii, gdyż tylko takie mają pozytywne znaczenie dla naszego zdrowia.
Słodkim, owocowym i kolorowym wyrobom mleczarskim mówimy stanowczo – nie.