ROK SZKOLNY 2007/2008

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

W piątek 20 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2007/2008. W części oficjalnej zostały wręczone świadectwa z wyróżnieniem, klasy piąte zaprezentowały krótką część artystyczną i wszyscy wraz z wychowawcami udali się do klas na rozdanie pozostałych świadectw.

 .jpg


Pożegnanie klas szóstych


19 czerwca odbyło się uroczyste pożegnanie klas szóstych. Wręczone zostały świadectwa, listy gratulacyjne dla rodziców, przekazano uroczyście sztandar szkoły uczniom klas piątych, a po krótkiej części artystycznej przygotowanej przez klasę 5 b uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do klas.

   4.jpg


Festyn Rodzinny 2008

Jak co roku cieszył się powodzeniem ze względu na ilość atrakcji: występy uczniów, nauczycieli, rodziców, ponadto mnóstwo smakołyków, loteria, gry i zabawy zręcznościowe, galeria obrazów i wiele innych ciekawych atrakcji, które czekały na gości przybyłych 14 czerwca na boisko szkoły.

 3.jpg


Komers klas szóstych

Tradycyjnym polonezem Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz" rozpoczęto uroczysty komers klas szóstych. Szóstoklasiści z  pełną gracją zatańczyli i otrzymali gromkie brawa. Po kilku słowach s. dyrektor Anny Serafin rozpoczęła się wspaniała zabawa. Ten wieczór na długo pozostanie w pamięci absolwentów Szkoły Podstawowej.

2.jpg


Dzień Dziecka

Ten wyjątkowy dzień klasy 6a, 6c oraz 4c wraz z wychowawcami i opiekunami spędzili w spoób czynny - udając się rowerami na wycieczkę do pałacu Bagatela po drodze odwiedzając muzeum w Lewkowie przez Michałków do Ostrowa. Trasa liczyła ok 15 km. Na terenie pięknego parku przy pałacu Bagatela uczniowie mogli korzystać z  mini golfa, kortu tenisowego, boiska do piłki noznej, koszykówki. Na miejscu był przygotowany posiłek w postaci pączków, napojów, kiełbasek z grilla, sałatek i rozmaitych "chrupideł". Pogoda dopisała przypalając nasze ciała na czerwono. Wszyscy choć zmęczeni i "przypaleni" to jednak szczęsliwi, zadowoleni wrócili do domów wykazując chęci na powtórzenie takiej wycieczki w przyszłym roku szkolnym.

1.jpg


5 czerwca 2008 - „Dzień Szkoły bez przemocy" 

 
„Dzień Szkoły bez przemocy" to święto tych wszystkich, którzy nie są obojętni na przemoc i agresję. To święto szkół, które mają pomysły na skuteczne przeciwdziałanie tym zjawiskom. To święto szkół,  które wiedzą, jak pracować ze swoimi uczniami.

 Nikodem Szcześniak IVc


Deutschfreund 2007 

 Konkurs  Języka Niemieckiego Deutschfreund 2007  odbył się 04 października 2007r. w Publicznej Szkole Podstawowej Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim  zgodnie z regulaminem i instrukcją konkursu. Organizatorem konkursu była firma edukacyjna Łowcy Talentów – JERSZ. W konkursie, przeznaczonym dla klas V (JERZYK), wzięło udział 6 uczniów:dwóch z klasy VA oraz czterech z klasy VC.  Natomiast w konkursie przeznaczonym dla klas VI (JASKÓŁKA), wzięło udział 7 uczniów: jeden uczeń z klasy VIA oraz sześciu uczniów z klasy VIB. Uczniowie zostali przygotowani do konkursu na zajęciach języka niemieckiego oraz na kółku języka niemieckiego. Konkurs pobudził moim zdaniem zainteresowania uczniów oraz zmotywował ich do samodzielnej pracy nad rozwojem i doskonaleniem różnych  sprawności językowych. Pomógł również w zdobywaniu wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. Zróżnicowany stopień trudności zadań testu był zachętą dla wszystkich uczniów do udziału w konkursie. Konkurs nie był przeznaczony tylko dla najlepszych i każdy uczeń miał szansę sprawdzenia swoich kompetencji.
Uczennica klasy V C Wiktoria Burghardt zajła 3 miejsce w województwie wielkopolskim, a 8 w kraju ( 1150 uczniów klas piątych ) i otrzymała dyplom laureata ogólnopolskiego konkursu oraz nagrodę książkową. Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa w konkursie.


 

Wycieczka do Mojej Woli

W dniach 8-9 maja klasa 6a wraz z wychowawcami, panią Bogną Szymanek, Panią Beatą Szcześniak oraz z panem Przemkiem wybrała się na rowerach  do Mojej Woli. Trasa nie była taka łatwa. W pierwszą stronę trzeba było przejechać około 35 km, z czego duża część była lasem po piasku. W drodze mieliśmy liczne przerwy, dzięki czemu szybko nie opadliśmy z sił. Na miejscu czekały na nas liczne niespodzianki. Niedługo po tym jak przyjechaliśmy dołączyła do nas pani Justyna Matuśkiewicz. Było bardzo miło i przyjemnie około godziny 18 dołączyli do nas rodzice i wszyscy razem mieliśmy ognisko. Później poszliśmy na nocne podchody. Było bardzo fajnie, jednak musieliśmy szybko iść spać, ponieważ musieliśmy zbierać siły na następny dzień. Następnego dnia wyruszyliśmy w drogę powrotną. Największą atrakcją był przystanek w Antoninie. Wszyscy dobrze się bawili a około godziny 16 byliśmy już w Ostrowie.


 Dzień Europejski w naszej szkole

W środę 29 kwietnia 2008 r. z okazji Dnia Europejskiego odbył się w naszej szkole „apel europejski” przygotowany przez Szkolny Klub Europejski pod kierunkiem pani Kingi Kubackiej. Celem uroczystości było propagowanie działalności Klubu i podsumowanie tego, co zostało zrealizowane w bieżącym roku szkolnym. Na początku uroczystości, jako wprowadzenie do tematu, przybliżono uczniom klas IV – VI historię Unii Europejskiej, przypomniano datę narodzin Unii (9 maja) i nazwy państw, które ją założyły. Następnie rozpoczęła się wspólna „podróż” po państwach europejskich, które prezentowane były wcześniej przez „Europejską Jedynkę”. Członkowie Klubu w sposób ciekawy i zarazem humorystyczny przekazali ważne informacje o Anglii, Szkocji, Walii, Irlandii Północnej, Finlandii, Republice Irlandii, Francji oraz Holandii. Podróż zakończyła się oczywiście w naszej kochanej Polsce, która od 1 – go maja 2004 r. również należy do wspólnoty Unii Europejskiej. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało i nagrodzone zostało gromkimi brawami. Po apelu  odbył się konkurs na temat wiedzy o państwach unijnych. Konkurs wygrał Olaf Koryciak z klasy Va, II miejsce ex quo zajęli Katarzyna Weiss i Karol Bochyński. Gratulujemy!

Maciej Śniatała Vc


 

 „My się śmieci nie boimy, czyli ze starego nowe”. 

Tak jak każdego roku w miesiącu kwietniu obchodziliśmy w naszej szkole Dni Ziemi. Przez cały tydzień trwała akcja, której celem było zbieranie przez uczniów i przynoszenie do szkoły  makulatury, plastikowych nakrętek od butelek, puszek aluminiowych oraz zużytych baterii. 29 kwietnia 2008 r., na zakończenie tej akcji, podczas porannego Słówka uczniowie klasy Vc pod kierunkiem pani Bogny Szymanek przedstawili inscenizację pt. „Na wysypisku śmieci”, której celem było uświadomienie wszystkim, jak bardzo potrzebna jest segregacja odpadów i jak ważna jest idea recyklingu. Uczniowie przebrani za gazetę, puszkę, reklamówkę oraz pojemniki do segregacji odpadów pokazali, czym jest selektywna zbiórka odpadów i późniejszy recykling. Wszyscy świetnie się bawili, a na koniec nauczyli, że należy zmienić świat i jeśli nie chcemy żyć na śmietniku to pomyślmy o kompostowniku, o odpadków właściwym segregowaniu i surowców wtórnym zbieraniu.

 

Maciej Śniatała Vc


Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
Dzień Flagi RP obchodzimy 2 –go maja. Nasza flaga państwowa jest biało – czerwona. Kolory biały i czerwony jako barwy państwowe Polski zostały wprowadzone przez parlament 7 lutego 1831 r. Sejm Królestwa Polskiego zrobił to „zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni się łączyć Polacy”. Wygląd polskiej flagi państwowej urzędowo zatwierdzono 1 sierpnia 1919 r., uchwalając ustawę o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa wyraźnie określała wygląd flagi - pas górny ma być na fladze biały, a dolny czerwony.

Każdy Polak powinien wiedzieć, jak należy obchodzić się z flagą.

-          osobą prywatnym nie wolno wywieszać flagi państwowej z godłem,

-          w wypadku wywieszania jeszcze jakiejś flagi, poza flagą polską, należy pamiętać, że w Polsce pierwszeństwo ma flaga polska, jako flaga gospodarza powinna więc być umieszczona po prawej stronie w stosunku do innych flag (zasada ta wywodzi się z tradycji rycerskiej, w której ważniejsza była prawa strona tarczy),

-          jeśli wieszamy flagę pionowo, biały pas powinien być z lewej strony (flaga zawieszona pionowo nad ulicą, ma biały pas po stronie, która jest lewą stroną dla osób patrzących w kierunku wzrastania numeracji domów),

-          flagę wciąga się na maszt energicznie, a opuszcza powoli, nigdy odwrotnie,

-          złożona flaga powinna wyglądać jak niewielki biały trapez,

-          na fladze nie można kłaść wieńców, kwiatów ani żadnych przedmiotów,

-          flagi nie wolno ciąć na kawałki ( zniszczenie w domu flagi starej, wyblakłej podlega ścisłym zasadom, protokół flagowy głosi, że jedynym godnym sposobem zlikwidowania flagi, jest jej niepubliczne spalenie),

-          jeśli wywieszamy flagę za oknem lub zwieszamy z balkonu, musimy pamiętać, że nie może być eksponowana na wolnym powietrzu od zmroku do świtu, chyba że jest oświetlona i widać wyraźnie jej barwy,

-          flaga zwisając nie powinna dotykać podłogi, ziemi czy wody,

-          gdy pada deszcz, śnieg czy wieje bardzo silny wiatr flaga powinna być schowana,

-          podczas wciągania flagi na maszt, wnoszenia do sali lub wprowadzania na plac przed apelem na wolnym powietrzu wszyscy mężczyźni i chłopcy powinni zdjąć nakrycie głowy.

 

 

Maciej Śniatała - klasa V c


 WIELKIE GRANIE W BRZEZIEJ ŁĄCE

            Od dziesięciu lat  w Brzeziej Łące koło Wrocławia odbywają się Mistrzostwa Dolnego
Śląska w Tabliczce Mnożenia dla klas II, III i IV.

            Na tegoroczne Mistrzostwa trwające od 17 do 19 kwietnia  przyjechało około
200 uczestników i uczestniczek ze szkół podstawowych.

            Wśród nich byli także uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr
Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim pod opieką  s. Małgorzaty Pieprzyk i pani Agnieszki Włoch.

            Uczestnicy zawodów grają kartami matematycznymi autorstwa Andrzeja Grabowskiego –
nauczyciela ze Szczecinka. Największą popularnością cieszą się gry: Krzyżak, Olimpijczycy i
Ekspres są bowiem najbardziej widowiskowe, wymagają od dzieci umiejętności współpracy,
koncentracji i sprawności fizycznej.

            Cała impreza  ma bardzo bogatą oprawę, co pozytywnie wpływa na atmosferę Mistrzostw,
podniesienie ich rangi.

            Udział w Mistrzostwach wymaga wiele wysiłku ze strony uczniów, nauczycieli i rodziców
. Podczas przygotowania do występu na zawodach realizowanych jest wiele istotnych celów między
innymi:

- popularyzowanie aktywizujących metod nauczania matematyki,

- zdrowa, uczciwa rywalizacja,

- kierowanie się w zawodach zasadą fair play.

Rywalizacja uczniów kończy się ogłoszeniem wyników, bardzo uroczystą dekoracją zwycięzców,
wręczeniem medali, pucharów i nagród. Przy dźwiękach fanfar zawodnicy zajmują miejsca na
podium
i cieszą się z sukcesu.

            Dodatkowo każdy uczestnik Mistrzostw otrzymuje na zakończenie pamiątkowy dyplom,

upominek, koszulkę i znaczek z logo zawodów. 

            Na zakończenie przedstawiam skład drużyny, która brała udział w X Mistrzostwach

Dolnego Śląska w Tabliczce Mnożenia i wyniki:

Klasa II

Domagała Katarzyna – II c

Kasznia Aleksandra – II a

Benke Maciej – II a

Graczyk Tomasz – II a

Klasa III

Glinkowska Dominika – III c

Piaskowska Kornelia – III b

Ibron Łukasz – III b

Zemski Michał – III b

Klasa IV

Lisiak Nicola - IV a

Zuszek Anna – IV c

Łapuć Jakub – IV c

Maciejewski Kacper – IV c

 

oraz opiekunowie reprezentacji – s. Małgorzata Pieprzyk i pani Agnieszka Włoch.

W klasyfikacji generalnej szkół zajęliśmy II miejsce.

W klasyfikacji poszczególnych klas zajęliśmy następujące miejsca:

klasa II – II miejsce

klasa III – I miejsce.

 

W klasyfikacji indywidualnej dziewcząt (do VI miejsca)

Klasa II

Kasznia Aleksandra – II miejsce

 

Klasa III

Glinkowska Dominika – I miejsce

Piaskowska Kornelia – VI miejsce

 

W klasyfikacji indywidualnej chłopców (do VI miejsca)

Klasa II

Benke Maciej – II miejsce

Graczyk Tomasz – III miejsce

 

Klasa III

Ibron Łukasz – III miejsce

Zemski Michał – I miejsce

 

 

W grze  „Krzyżak” uczniowie zajmowali (do XII miejsca):

Klasa II

Kasznia Aleksandra – II miejsce

Benke Maciej – I miejsce

 

Klasa III

Glinkowska Dominika – I miejsce

Piaskowska Kornelia – VIII miejsce

Ibron Łukasz – III miejsce

Zemski Michał – I miejsce

 

Klasa IV

Zuszek Anna – VIII miejsce

Maciejewski Kacper – III miejsce

 

W tej niezwykle precyzyjnej grze „KRZYŻAK” nasi uczniowie (bez względu na
kategorię) zdobyli najlepsze czasy – Zemski Michał (I czas) i Glinkowska Dominika
(II czas). 

 

W grze „Olimpijczycy” uczniowie zajmowali (do XII miejsca):

Klasa II

Domagała Katarzyna – VIII miejsce

Kasznia Aleksandra – V miejsce

Benke Maciej – XI miejsce

Graczyk Tomasz – II miejsce

 

Klasa III

Glinkowska Dominika – III miejsce

Piaskowska Kornelia – XII miejsce

Ibron Łukasz – VII miejsce

Zemski Michał – III miejsce

 

Klasa IV

Lisiak Nicola - IX

Zuszek Anna – VI miejsce

 

            W grach „Trzy życia”, „Prymus” i „Szeryf” uczniowie zdobywali punkty
indywidualne i dla zespołu.

            Najbardziej widowiskową grę „Ekspres”, w której bierze udział cały zespół
wykazując wiele pięknych cech i umiejętności uczniowie ukończyli na VI miejscu.

            Na koniec Mistrzostw była rozegrana gra „Krzyżak” przez opiekunów
reprezentacji – s. Małgorzata Pieprzyk zajęła II miejsce.

            Gratulujemy  sukcesów i przygotowujemy się do XI Mistrzostw Dolnego
Śląska w Tabliczce Mnożenia w Brzeziej Łące w 2009 roku.

                                                                                         s. Małgorzata Pieprzyk


 FILHARMONIA KALISKA w naszej szkole

Zgodnie ze zwyczajem lat ubiegłych, także  w tym roku szkolnym, raz w miesiącu odbywały się w naszej szkole spotkania  z muzykami Filharmonii Kaliskiej. Odpowiedzialnym za ich organizację był pan Gerard Czaja. Podczas tych spotkań mieliśmy okazję posłuchać różnych rodzajów muzyki, poznać „z bliska” wiele instrumentów oraz poszerzyć swoją wiedzę z edukacji muzycznej. Zajęcia były organizowane w bardzo ciekawej formie. Chętnie i z zaangażowaniem w nich uczestniczyliśmy. Mamy nadzieję, że także w przyszłym roku i w następnych latach będą one kontynuowane…  może w naszym gronie „ukrywa się” się przyszły członek filharmonii …  nie tylko kaliskiej …


Spotkanie Szkół Salezjańskich -  uczniowie klas I – III

Dzierżoniów 12.04.2008r.

  

Rano 12 kwietnia 2008r., około godziny 745 spod naszej szkoły wyruszyło pięć autokarów … Dokąd? … do Dzierżoniowa … Po co? – aby spotkały się w nim dzieci z klas I – III z trzech szkół prowadzonych przez Siostry Salezjanki: z Dzierżoniowa, Wrocławia i oczywiście z Ostrowa Wielkopolskiego.  Kto był tam jeszcze obecny? – nasi Dyrektorzy, a raczej Siostry dyrektorki, i nie tylko siostry –wychowawcy klas I – III ze wszystkich trzech szkół, nauczyciele, kilkoro rodziców oraz inne ważne osobistości z miasta Dzierżoniowa i Pieszyc.  Co się tam działo? – była prezentacja szkół,  były zabawy integracyjne, zawody sportowe, koncert , pokaz tresury psów policyjnych i …. „coś na ząb” – a że zęby mamy dość duże, więc i jedzenia nam nie zabrakło. Po udanym spotkaniu ok. godz. 1930  byliśmy znowu w naszym kochanym mieście, gdzie z utęsknieniem czekali na nas nasi rodzice. Spotkanie było udane … teraz chyba kolej na nas  … ale to dopiero za rok, więc mamy trochę czasu do namysłu i pomysłów …


 Konkurs ekologiczny 18.04.2008r.
Nasi przedstawiciele – Oliwia Solarska, Michał Falis i Tomasz Urbankiewicz  uczestniczyli w XII Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym odbywającym się w szkole nr 11. Wraz z nimi  na konkurs z naszej szkoły pojechali uczniowie z klasy III c ze swoją wychowawczynią p. Elą Betką .

W konkursie uczestniczyło 20 trzyosobowych grup  z różnych szkół Ostrowa Wlkp.  Konkurs trwał 4 godziny, podczas których pisaliśmy test ekologiczny, braliśmy udział w konkurencjach sportowych, w myśl hasła „ w zdrowym ciele, zdrowy duch”, prezentowaliśmy strój ekologiczny /zaprezentowaliśmy strój Makulaturka – zbieracza makulatury, którym był Michał, Tomasz i Oliwia prezentowali strój/  i uczestniczyliśmy w koncercie chórku szkolnego ze szkoły nr 11. Był też poczęstunek, nagrody, dyplomy i miła zabawa. Z konkursu przywieźliśmy wyróżnienie, a koledzy z klasy III c zdobyli  - II miejsce.


Z „poślizgiem” o świętowaniu Wielkanocy w klasach młodszych

Tak, jak każdego roku, tak i w tym, świętowaliśmy w naszej szkole  Wielkanoc – Tajemnicę Zwycięstwa Jezusa na Złem i Grzechem. Uczniowie z klasy Ic i Ib  przygotowali inscenizację  pt. „A myśmy myśleli…”, na którą zaprosiliśmy siostrę Dyrektor Annę Serafin i  panią v-ce Dyrektor Dorotę Główczak. W imieniu uczniów klas I – III przedstawiciele Małego Samorządu Szkolnego złożyli życzenia wielkanocne dyrekcji i wszystkim nauczycielom. Dalszy ciąg świętowania odbywał się w naszych klasach.

Także jak co roku …nie zapomniał o nas „Zając” i zostawił dla każdego z nas „małe co nieco”. Oczywiście nie dostaliśmy tego od razu, bo „Zając” lubi płatać figle, ale ….ostatecznie wykorzystując nasz zmysł „dobrego smaku” znajdowaliśmy to, co ukrył przed nami.

Lubimy takie dni w szkole …są trochę inne niż codzienność i przynoszą nam wiele radości.

W tym również dniu, niektórzy z naszych kolegów i koleżanek uczestniczyli w Szkolnym Konkursie Wiedzy OMNIBUS.

s. mariola rogalska 


Jeszcze kilka słów o 2 kwietnia… przeżywanym w klasach I-III

Do tego dnia przygotowywaliśmy się przez trzy dni podczas Słówek porannych…Codziennie przypominaliśmy sobie kilka ważniejszych wydarzeń z życia Jana Pawła II, uczestniczyliśmy w Konkursie wiedzy o papieżu i …byliśmy z siebie dumni, że jeszcze tak wiele o Nim pamiętamy…

02 kwietnia w sali teatralnej oglądaliśmy prezentację, która jeszcze bardziej ożywiła nasze wspomnienia o Wielkim Rodaku.

Później poszczególne klasy przeżywały ten dzień „po swojemu”-  jedni rysowali portrety, inni pisali własne modlitwy do Jana Pawła II, jeszcze inni czytali fragmenty Jego własnych wspomnień…

Mamy nadzieję, że Jan Paweł II był z nami tego dnia, słuchał naszych modlitw, „oglądał” portrety i było Mu …miło…że nadal Go pamiętamy…

s. mariola Rogalska


  Spotkanie przyszłych pierwszaków

26 marca 2008r. w naszej szkole spotkały się przyszłe pierwszaki … przybył ich cały tłum wraz z rodzicami… Po wstępie i przywitaniu Siostry Dyrektor Anny Serafin dzieci udały się z nauczycielkami  do sal lekcyjnych na spotkanie integracyjne,  a rodzice mieli dalszy ciąg spotkania z Siostrą dyrektor.

W salach dzieci miały przygotowane różne zabawy i zadania do wykonania, dzięki temu mogły sprawdzić swoje umiejętności i wiadomości. Dzieci pracowały aktywnie, odważnie i twórczo. … Teraz pozostaje im tylko … czekać do września … Wiele z nich mówiło, „że nie mogą się już doczekać!!!” …A więc zapraszamy do naszego grona…

s. mariola rogalska


Szóstoklasisto! Sprawdź rozwiązania Sprawdzianu 2008
8 kwietnia uczniowie klas szóstych pierwszy raz przystąpili do poważnego egzaminu sprawdzającego. Czekając na oficjalne wyniki można sprawdzić rozwiązania tutaj. (do otwarcia pliku potrzebny jest Acrobat Reader można program darmowo ściągnąć tutaj)


Rajd ‘Marzanna’ 
Dnia 29 marca 2008r. Odbył się rajd pieszy ‘Marzanna’ wzięło w nim udział 11 uczniów z naszej szkoły. Przez całą trasę rajdu opiekowali się nami i towarzyszyli nam: pani Paulina Pawlak, pani Bogna Szymanek i pan Jarosław Tomala. Rajd rozpoczął się zbiórką o godz. 8.30 na parkingu przy markecie ‘Tesco’ w Ostrowie Wlkp., ul. Ks. Czesława Majorka. Braliśmy udział w rajdzie na trasie nr 1, która prowadziła z Ostrowa Wielkopolskiego przez elektrownię wiatrową w Wysocku Wielkim, Kamienice Stare, Sadowie do Wtórku. Trasa liczyła 9 km i kończyła się w szkole podstawowej we Wtórku. Na trasę rajdu wyruszyliśmy w promieniach słońca, ale już wkrótce pogoda popsuła się i zaczął padać deszcz. Wędrowaliśmy w towarzystwie drużyn reprezentujących różne szkoły. Na mecie rajdu wszyscy uczestnicy dostali ciepłą herbatę i drożdżówkę. Były także różne konkursy takie jak: konkurs na najciekawszą marzannę, konkurs recytatorski i wokalny o tematyce wiosennej oraz konkurs wiedzy przyrodniczej i krajoznawczej regionu. Podczas całej imprezy panowała serdeczna i miła atmosfera.  Powrót do Ostrowa zapewnił nam Zarząd Oddziału PTTK w Ostrowie Wielkopolskim.

Sprawozdanie spisała: Ania Myślińska.

W rajdzie udział wzieli: Kasia Szyszka, Piotrek Szyszka, Ania Myślińska, Weronika Tomala, Tomek Tomala, Kasia Kaczmarek, Weronika Cichoradzka, Mikołaj Małecki, Marta Raczak, Brian Dymyszkiewicz i Patryk Chlasta.

Ania Myślińska


Omnibus 2007/2008
Dnia 18 marca w naszej szkole odbył się coroczny konkurs zatytułowany „Omnibus”.  Jak sama nazwa wskazuje konkurs ten obejmował materiał ze wszystkich przedmiotów dlatego myślę, że nawet ci którzy nie zostali uznani za tych wszystkowiedzących uczniów stojących na podium, zasługują na pochwałę za swą odwage i za samą chęć zabrania udziału w tym konkursie.

W Omnibusie wzięło udział troje uczniów każdej klasy od IV do VI co daje nam razem 27 uczniów ze wszystkich trzech poziomów. Uczniowie poszczególnych kategorii klasowych zmagali się w innym czasie. W konkursie po za zagadnieniami z przyrody, informatyki, języka polskiego oraz historii nie zabrakło również pytań z języków obcych. W jury zasiadła pani Justyna Piechocka oraz pani Kasia Sadowska które sprawdzały naszą wiedzę językową. Cały konkurs poprowadziła nasza niezastąpiona pani Bogna Szymanek. Zasady konkursu pozostały takie same jak w poprzednich latach. Poprawnie odpowiadający gracz wybierał kolejną osobę na która miało przypaść pytanie. W przypadku gdy uczestnik konkursu udzielił błędnej odpowiedzi kwiatek który „rósł” przy jego ławce automatycznie wiądł, a w rzeczywistości został po prostu odebrany zawodnikowi. Jednak czym byłby gracz mający tylko jedną szansę. W wypadku utracenia jej miał on na szczęście jeszcze dwie do wykorzystania.

Na  tej właśnie zasadzie gry w klasach czwartych które pierwszy raz brały udział w omnibusie pierwsze miejsce zajął Kacper Maciejewski. Dziewczyny nie dały jednak za wygraną o czym świadczy drugie miejsce Jagody Powąskiej, a także trzecie Magdaleny Kaja. W klasach piątych, bardziej obeznanych, pierwsze miejsce zajęły dwie osoby. Była to Kasia Weiss oraz Hubert Bochyński. Tuż za nimi, na drugim miejscu, uplasowała się Wiktoria Burhardt, a trzecie miejsce zajęła Julia Lisiecka. W klasach szóstych, w których zawodnicy ubiegali się nie tylko o tytuł omnibusa w naszej szkole, ale także o szanse na zwycięstwo w między szkolnym konkursie „ Omnibus” pierwsze miejsce zajął Marcin Wajs. Drugie Magdalena Gabrysiak. Natomiast trzecie zajął Maciej Sułecki.

Jak już wspomniałam zwycięzca w kategorii szóstych klas czyli Marcin Wajs będzie reprezentował naszą szkołę w szkole nr. 6 dnia 7 maja. Będziemy więc trzymać mocno za niego kciuki, a już teraz życzymy mu powodzenia.

Magdalena Gabrysiak


VII Mistrzostwa Kalisza w Sportowej Tabliczce Mnożenia

 

15 marca 2008 r. w Szkole Podstawowej nr 12 w Kaliszu odbyły się  VII Mistrzostwa Kalisza w
Sportowej Tabliczce Mnożenia. 

W Mistrzostwach udział brali  już tradycyjnie uczniowie klas III. Naszą szkołę reprezentowali: Dominika
Glinkowska z klasy III c, Łukasz Ibron, Kornelia Piaskowska i Michał Zemski z klasy III b

oraz opiekunowie drużyny – pani Agnieszka Włoch i s. Małgorzata Pieprzyk.

Konkurs ten przygotowały: Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 mgr Małgorzata Gałczyńska oraz

nauczycielki S P nr 16 pani mgr Joanna Dembowa i  pani  mgr Aneta Jeziorska z Kalisza.

Mistrzostwa były wspaniałą okazją do zabawy i sportowej rywalizacji. Uczniowie musieli wykazać się
doskonałą znajomością tabliczki mnożenia,       a także sprawnością fizyczną .

Do zadań konkursowych były wykorzystane karty „Tabliczka Mnożenia” pana Andrzeja Grabowskiego.

Uczniowie z ośmiu kaliskich szkół  oraz z naszej szkoły  rozegrali następujące gry:

indywidualne - Sokole Oko, Prymus, Liliput i Olbrzym, Szeryf, Krzyżak,    Koszykarz Matematyk,  

Królowa Skakanki,

drużynowo – Olimpijczycy.

 

Dominika Glinkowska  została „Królową Skakanki i Tabliczki Mnożenia” oraz „Mistrzem Gry Krzyżak”

Łukasz Ibron otrzymał tytuł „Prymusa”

 

W końcowej  klasyfikacji indywidualnej 

 

I miejsce  zajął  Łukasz Ibron  z naszej szkoły (klasa III b)

i tym samym  został

Mistrzem Kalisza w Sportowej Tabliczce Mnożenia       

 

II miejsce  zajęła Marta Krygier S P nr 7 w Kaliszu

III miejsce     Hanna Urbańska   S P Sióstr Nazaretanek  w Kaliszu

 

W klasyfikacji drużynowej

 

I miejsce –  S P Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wlkp.

II miejsce – S P Sióstr Nazaretanek w Kaliszu

III miejsce  - S P nr  10 w Kaliszu

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

                                                                                                   s. Małgorzata Pieprzyk


III rocznica śmierci Jana Pawła II
Wyjątkowym słówkiem porannym rozpoczął się dzień, w którym obchodzimy rocznicę śmierci Jana Pawła II. Obejrzeliśmy film o papieżu Polaku tak bardzo przez naz kochanym.

popiez.bmp


Wielkanoc

DSC03232.JPG
Foto-galeria


Drzwi Otwarte
Tradycyjnie w marcu szkoła udostępniła swoje wnętrza gościom pragnącym je zobaczyć. Foto-galeria

plan 042.jpg


Dzień Kobiet w klasach I-IIIplan 018.jpg


Kobietą jest się …od …
Jak świętują Dzień Kobiet uczniowie w klasach I –III? Tak jak większość „dużych i małych” w tym dniu -najpierw są życzenia. Później jest sporo emocji – radości, przyśpieszonej akcji serca, uśmiechu, życzliwości, zabawy i drobnych upominków. Chłopcy są milsi dla swoich koleżanek …choć trudno w to uwierzyć,.. bo tacy są każdego dnia, a dziewczynki …. stają się nieco bardziej dorosłe.
Dobrze, że są takie dni …
W tym dniu składamy również życzenia Najpiękniejszej z kobiet  -  Maryi. Foto-galeria

s. mariola rogalska


Rekolekcje szkolne w klasach I – III

dzieci 406.jpg

W dniach 03.-05.03.2008r. odbywały się w naszej szkole Rekolekcje na które zaproszony był ksiądz Marcin Pyda. Każdy dzień był dokładnie zaplanowany i bogaty w treści. Obok stałych punktów programu, takich jak konferencja księdza, modlitwa, śpiew i … drugie śniadanie … każdego dnia mieliśmy okazję sprawdzenia siebie w różnych dziedzinach.

 Pierwszego dni przeżywaliśmy Drogę krzyżową oraz w pięciu grupach poszczególne klasy, w ramach rozwoju umiejętności plastycznych,  wykonywały plakaty nt. BÓG MÓWI DZIŚ DO MNIE”.

W drugim dniu, „wybrańcy” z poszczególnych klas -  mieli okazję zabłysnąć swoja wiedzą religijną podczas przeprowadzonego Konkursu religijnego.    

Niektórzy z nas - trzecioklasiści - oczyszczali swoje wnętrza podczas Sakramentu pojednania. Również w tym dniu, odkrywaliśmy swoje talenty teatralne, przygotowując scenki dramowe.  Odkrytym talentem mogliśmy dnia trzeciego  dzielić się na forum, podczas którego nastąpiło także rozstrzygnięcie konkursów – plastycznego i religijnego.

Tego dnia, w ramach wzbogacenia wiedzy religijnej i kształtowania w sobie postawy twórczego spędzania czasu oglądaliśmy film o tematyce … dla odmiany … religijnej, jak to na rekolekcjach.

Podsumowaniem rekolekcji i ich najważniejszym punktem była Msza święta. Przed jej rozpoczęciem składaliśmy pod ołtarzem przyniesione dary – artykuły spożywcze, jako wyraz naszej solidarności z ubogimi.  

 REKOLEKCJE były dla nas LEKCJĄ na której raz jeszcze odkryliśmy Boga, który jest samą Miłością i Miłosierdziem,  Boga dobrego Ojca, który  nie znudził się człowiekiem.  Foto-galeria

s. mariola rogalska

Rekolekcje 2008 
Jak co roku nadszedł czas na aby Pana Jezus zmartwychwstał. W tym roku najważniejsze dla nas święto będziemy obchodzić bardzo wcześnie, dlatego w dniach od 3 do 5 marca w naszej szkole odbyły się rekolekcje, które sumiennie poświęciliśmy odnowie duchowej przez modlitwę, konferencje oraz spowiedź. Przez pierwsze dwa dni w naszej szkole rozpoczynaliśmy dzień od konferencji księdza rekolekcjonisty, na których przybliżał nam różne bardzo ważne wątki z Pisma Świętego, które miały nam pomóc w tym, żeby dobrze przygotować się do świąt. Następnie gromadziliśmy się na wspólnym śpiewie prowadzonym przez siostrę Teresę Pilecką,  chór i instrumenty. Ostatnią rzeczą kończącą dzień była praca w grupach podzielonych w każdej klasie, dzięki temu mogliśmy wykorzystać nasze własne refleksie zdobyte w ciągu dnia. Ostatni dzień odbył się troszeczkę inaczej, także zebraliśmy się na śpiewie, ale zamiast pracy w grupach obejrzeliśmy film dotyczący narodzin Jezusa, a konferencje zostały zastąpione uroczystą mszą świętą, która zakończyła nasz czas przygotowań do zmartwychwstania. Nad wszystkim czuwała siostra Renata Marchewka, której to zawdzięczać możemy tak wspaniałe rekolekcje. Foto-galeria

DSC03182.JPG


Walentynkowy szał

            14 lutego dzieje się coś niezwykłego...Dlaczego??? Bo to Dzień Zakochanych, który uwielbiają dzieciaki z naszej szkoły. Dzięki zaangażowaniu p. Bogny i p. Beaty możemy co roku w sposób niezwykły obchodzić to święto. Uczniowie szczególnie doceniają takie chwile, bo –jak wiadomo- chętniej uczestniczą w zabawie aniżeli w lekcjach.

             W tym roku mogliśmy tradycyjnie skorzystać z poczty walentynkowej. Każdy mógł wcześniej przygotować karteczkę dla swojej sympatii lub przyjaciela. Wszystkie zebrane kartki były rozdawane przez specjalnych wysłanników. Miło jest dostać taką niespodziankę, prawda???

            Poza tym każda klasa mogła wziąć udział w godzinnej imprezie walentynkowej. Wcześniej uczniowie otrzymali specjalne zadania, do których musieli się przygotować.

Gdy nastąpił 14.02. szkoła przybrała barwy czerwone i ruszyła do świętowania. Na pierwszej godzinie bawiły się 6 klasy, na drugiej- 5 a na trzeciej- 4. Na każdym poziomie zaczynaliśmy od wyboru damy i dżentelmena. Wybrani reprezentanci klas musieli wykazać się dobrą znajomością savoir-vivre’u. Potem odbywał się pokaz mody. Każda klasa musiała przygotować strój na wybraną okazję np. do kina, na uroczystość szkolną, na randkę itd. Wśród klas czwartych wygrała 4c, wśród piątych – 5b a wśród szóstych 6b. Na koniec mogliśmy obejrzeć scenki, które też miały nam przybliżyć zasady kulturalnego zachowania się. Tutaj na podium stanęły klasy: 4c, 5b, 6c.

O godzinie 11.30 odbyło się wielkie podsumowanie i wręczenie nagród przez siostrę dyrektor. Jeszcze raz wystąpili wszyscy nagrodzeni.

Ten dzień będziemy mile wspominać, ponieważ nie było to nudne siedzenie. Przygotowując się do niego nauczyliśmy się współpracy w grupie i przypomnieliśmy sobie o licznych zasadach kulturalnego zachowania, o których często zdarza nam się zapominać.

Dziękujemy za ten dzień wszystkim organizatorom oraz przede wszystkim wychowawcom, którzy musieli wykazać się niezwykłą cierpliwością, by nas okiełznać i przygotować do występów.

Zatem... do kolejnych walentynek. Foto-galeria

Gaduły z 5b

DSC03157.JPG


DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
Dzień Bezpiecznego Internetu, ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet Action Plan", ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Na lekcjach informatyki omawiamy i analizujemy niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z sieci internet. Do końca lutego tworzymy projekty związane z tematem bezpieczeństwa w sieci. Koniecznie odwiedź te strony:
www.dzieckowsieci.pl
www.sieciaki.pl
www.saferinternetday.pl


Kilka słów o zmaganiach polonistycznych naszych kolegów i koleżanek

          Jak wiecie pani Paulina nieustannie nas zachęca do startu w konkursach polonistycznych lub humanistycznych. Do 14 lutego odbyło się ich dość sporo i dziś pragniemy Wam przedstawić krótką relację z naszych sukcesów (w końcu warto się chwalić pozytywnymi sprawami).

            Dotychczas nasi koledzy i koleżanki zmagali się w Wojewódzkim konkursie polonistycznym, w którym dzielnie reprezentował nas Marcin Wajs (oklaski i ukłony kierujemy w jego stronę). Wprawdzie w kolejnym etapie nie zajął żadnego miejsca, ale i tak miał sporo odwagi, by startować w konkursie sprawdzającym nie tylko wiedzę polonistyczną, ale także historyczną.

            Głowy i pióra łamali także uczniowie podczas dyktanda, które miało wyłonić najlepszych do kolejnego etapu. Okazało się, że podołali temu najtrudniejszemu zadaniu nieliczni, czyli Marcin Wajs (po raz kolejny ten sam typ w klas 6), Kasia Weiss (cóż za zbieżność nazwisk) i Zuzanna Pietroń. Nasze ukłony kierujemy również w stronę wszystkich śmiałków- dyktando miało wiele pułapek niełatwych do przejścia nawet dla gimnazjalisty. Z niecierpliwością czekamy na wyniki następnego etapu.

            Na ostatnim Słówku dowiedzieliśmy się , iż do II etapu Regionalnego Konkursu Polonistycznego dostali się: Marcin Wajs, Kasia Weiss (te nazwiska zdominowały listy konkursów polonistycznych) oraz Marysia Falis. Mamy nadzieję, że w kolejnych etapach będą błyszczeć nasze salezjańskie „gwiazdy humanistyczne”.

            Nie możemy też zapomnieć o naszych niezrównanych recytatorach. Po niezwykle zaciętych eliminacjach szkolnych, w których uczestniczyła nawet siostra dyrektor, do kolejnego etapu przeszły: Kasia Weiss, Kasia Kostyrka i Karolina Kacprzak (ale zaroiło się od tych literek „K”). Pewnego uroczego dnia w towarzystwie p. Pauliny udały się do SP 7 na następne recytatorskie zmagania. Zwycięsko z tych potyczek słonych udało się wyjść Kasi Weiss, która zajęła II miejsce.

            Musimy jeszcze coś naskrobać o ALFIKU humanistycznym. Po długim oczekiwaniu dotarły do nas wyniki. Oto lista genialnych humanistów:

- Jakub Woszczyna (klasa 5b)- 8 MW i 97 MK

- Magdalena Młody (klasa 5c)- 11 MW i 178 MK

- Marcin Dereziński (klasa 4c)- 16 MW i 557 MK

- Tomasz Motylewski (klasa 4b)- 24 MW i 782 MK

- Katarzyna Weiss (klasa 5b) – 26 MW i 587 MK

- Ola Głowinkowka (klasa 6a)- 32 MW i 678 MK

 

            W ostatnim czasie to były nasze udane mniej lub bardziej starty. O kolejnych będziemy Państwa na bieżąco informowały:-)

Gaduły z 5b


W NASZEJ SZKOLE MATEMATYKA NA WESOŁO
15 stycznia 2008 r. w naszej szkole po raz pierwszy zostały zorganizowane Mistrzostwa
Ostrowa Wielkopolskiego w Tabliczce Mnożenia.
Do konkursu przystąpiło 64 uczniów klas III i IV z dwóch zgłoszonych szkół. Ze SzkołyPodstawowej Nr 5 - 20 uczniów wraz z opiekunami: panią Anną Dorociak i panią Izabelą Potasznik oraz z naszej szkoły - 44 uczniów wraz z s. Małgorzatą Pieprzyk i panią Agnieszką Włoch. Uczniowie startowali w konkursie w czterech kategoriach: D-III dziewczynki klas III, D – IV dziewczynki klas IV, C – III chłopcyklas III i C – IV chłopcy klas IV. Celem zawodów było przybliżenie innowacyjnej metody uczenia się tabliczki mnożenia, pokazanie,
że to co trudne nie musi być wcale nudne oraz wyłonienie Mistrza Ostrowa Wielkopolskiego w Tabliczce Mnożenia.Uczestnicy zawodów grali kartami matematycznymi autorstwa pana Andrzeja Grabowskiego ze Szczecinka. W czasie konkursu każdy z uczestników grał w cztery wskazane gry: Krzyżak, Olimpijczyk, Prymus i Szeryf. Największą popularnością cieszą się gry: Krzyżak i Olimpijczyk ponieważ są najbardziej widowiskowe i wymagają od dzieci umiejętności sprawnego liczenia, koncentracji i sprawności fizycznej. Udział w Mistrzostwach wymaga wiele wysiłku ze strony uczniów, nauczycieli i rodziców. Podczas przygotowania do występu na zawodach realizowanych jest wiele istotnych celów między innymi:- popularyzowanie aktywizujących metod nauczania matematyki,
- zdrowa, uczciwa rywalizacja,
- kierowanie się w zawodach zasadą fair play.
Rywalizacja uczniów kończy się ogłoszeniem wyników, uroczystą dekoracją zwycięzców, wręczeniem medali, nagród i pucharu Mistrza. Przy dźwiękach fanfar zawodnicy zajmują miejsca na podium i cieszą się z osiągniętego sukcesu. Dodatkowo każdy uczestnik Mistrzostw otrzymuje na zakończenie pamiątkowy dyplom i drobny upominek.Zapraszamy wszystkie szkoły podstawowe do wspólnej nauki i zabawy.
A teraz przedstawiam wyniki tegorocznych Mistrzostw.
W grze „Krzyżak” uczniowie zajęli :

D - III

I miejsce – Patrycja Jakuszkowiak PSPSS

II miejsce – Dominika Glinkowska PSPSS

III miejsce – Kornelia Piaskowska PSPSS

IV miejsce - Maria Kuroszczyk SP Nr 5

D - IV

I miejsce – Anna Zuszek PSPSS

II miejsce – Julia Wietecka SP Nr 5

III miejsce – Daria Torz SP Nr 5

IV miejsce - Klaudia Kurczaba SP Nr 5

C - III

I miejsce – Michał Zemski PSPSS

II miejsce – Łukasz Ibron PSPSS

III miejsce – Jakub Marcinkowski PSPSS

IV miejsce - Jonasz Kasprzak PSPSS

C - IV

I miejsce – Kacper Maciejewski PSPSS

II miejsce – Marcin Szechowicz SP Nr 5

III miejsce – Jakub Łapuć PSPSS

IV miejsce - Patryk Hełka SP Nr 5

W grze „Olimpijczyk” uczniowie zajęli:

D - III

I miejsce – Dominika Glinkowska PSPSS

II miejsce – Kornelia Piaskowska PSPSS

III miejsce – Joanna Kaczmarek PSPSS

IV miejsce - Maria Kuroszczyk SP Nr 5

D - IV

I miejsce – Anna Zuszek PSPSS

II miejsce – Dominika Olszak PSPSS

III miejsce – Klaudia Kurczaba SP Nr 5

IV miejsce - Maria Konrad PSPSS

C - III

I miejsce – Łukasz Ibron PSPSS

II miejsce – Michał Zemski PSPSS

III miejsce – Jakub Marcinkowski PSPSS

IV miejsce - Jonasz Kasprzak PSPSS

C - IV

I miejsce – Kacper Maciejewski PSPSS

II miejsce – Jakub Łapuć PSPSS

III miejsce – Marcin Szechowicz SP Nr 5

IV miejsce - Patryk Hełka SP Nr 5

W klasyfikacji indywidualnej:

D - III

I miejsce – Dominika Glinkowska PSPSS

II miejsce – Kornelia Piaskowska PSPSS

III miejsce – Maria Kuroszczyk SP Nr 5

D - IV

I miejsce – Anna Zuszek PSPSS

II miejsce – Klaudia Kurczaba SP Nr 5

III miejsce – Julia Wietecka SP Nr 5

C - III

I miejsce – Michał Zemski PSPSS

II miejsce – Łukasz Ibron PSPSS

III miejsce – Jakub Marcinkowski PSPSS

C - IV

I miejsce – Marcin Szechowicz SP Nr 5

II miejsce – Jakub Łapuć PSPSS

III miejsce – Kacper Maciejewski PSPSS

Mistrzem Ostrowa Wielkopolskiego w Tabliczce Mnożenia został uczeń klasy

III b naszej szkoły – Michał Zemski.

Gratulujemy sukcesów i zapraszamy na Mistrzostwa w następnym roku szkolnym 2008/2009. Serdecznie dziękujemy sędziom za włożony trud, by zawody przebiegały sprawnie i w miłej atmosferze. Rodzicom dzieci z naszej szkoły i przyjaciołom dzieła salezjańskiego dziękujemy za otwartość i hojność serca, dzięki której uczestnicy konkursu mogli się cieszyć wspaniałymi nagrodami.

s. Małgorzata Pieprzyk


BIAŁA SZKOŁA- KARPACZ 2008

DSC03091.JPG

Dni od 2 do 7 stycznia 40 uczniów z naszej szkoły spędziło w Karpaczu na narciarskim obozie zwanym „białą szkołą”. Nad uczestnikami opiekę sprawowało czworo nauczycieli:    p. Bogna Szymanek, p. Justyna Piechocka, p. Beata Szcześniak oraz p. Gerard Czaja. W wyjeździe mogły uczestniczyć zarówno osoby początkujące jak i  te bardziej zaawansowane w jeździe na nartach oraz  osoby nie posiadające żadnego sprzętu. Z powodów różnic w umiejętnościach narciarskich naszych uczniów wychowawcy podzieli na dwie grupy, bardziej zaawansowana grupa poszła na Kopę, a mniej zaawansowana grupa poszła na stok „ Relaks” znajdujący się obok naszego ośrodka. Wszyscy oprócz jazdy na nartach zapewnione mieli inne atrakcje jak np. wyjazd do aqua parku w Libercu, oglądanie filmów oraz wspólne śpiewnie piosenek dzięki temu nie było osoby, która nudziła by się. Ostatniego dnia także po piosence pożegnalnej odbyło się ognisko.

Wszyscy są zadowoleni z wyjazdu, a zapominalskich i niezdecydowanych  zapraszamy w przyszłym roku !Zdjęcia do obejrzenia w galerii.

Aleksandra Głowinkowska


Koncert Kolęd
Serdecznie zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Zaczynamy w czwartek 17 stycznia o godzinie 17.00.

DSC02964.JPG
Zobacz zdjęcia z jasełek klasowych...
 

    Ostrów Wielkopolski, 06.12.2007 r. 

II Korespondencyjne Mistrzostwa Polski w Kręceniu Bączkiem Matematycznym PIRUET

 

Publiczna Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek

im. Siostry Anzelmy Marii Matuszczak

Aleja Słowackiego 33 a

63 - 400 Ostrów Wielkopolski

 II Mistrzowstwa w kr©ceniu b¥czka 007.jpg

         W dniach od 03-06.12.2007 r. w naszej szkole odbywały się  II Korespondencyjne Mistrzostwa Polski w Kręceniu Bączkiem Matematycznym PIRUET (Organizatorem i Sędzią Głównym II KMPwKBMP jest Andrzej Grabowski).

W konkursie, w  poszczególnych kategoriach (D-7, C-7, D-8, C-8,  D-9, C-9, OPEN) razem wzięło udział 89 zawodników. Uczniowie Ci w ciągu roku szkolnego uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych „Gry i zabawy matematyczne”. Dodatkowo do konkursu przystąpiły dzieci z klas I (które dowiedziały się o „kręceniu bączkiem” z ogłoszeń w czasie „Słówka na dzień dobry” w szkole i z plakatów przygotowanych przez uczniów). Koordynatorką Mistrzostw na terenie szkoły była s. Małgorzata Pieprzyk. Opiekę sędziowską sprawowały p. Agnieszka Włoch i s. Anna Jaskółka wraz z uczniami klas starszych naszej szkoły – wcześniej przeszkolonymi i zapoznanymi z regulaminem zawodów (Katarzyna Sójka, Aleksandra Sójka, Monika Sójka, Weronika Tomala, Mariusz Malusi, , Hubert Bochyński, Maciej Śniatała, Bartek Kowalczyk,).

            Konkurs rozpoczęliśmy 3 grudnia (poniedziałek) o godz. 13.30 w obecności św. Mikołaja, który był patronem, tychże zmagań. Uroczystego otwarcia dokonała s. Małgorzata Pieprzyk. Około godz. 15.00 pożegnaliśmy I grupę uczniów, którzy próbowali swoich sił w narzucaniu pierścieni na wirujący bączek. Naszej zabawie towarzyszyły przeboje lat dziecięcych. Oprócz emocji było dużo radości i świetnej zabawy. Kolejne dni konkursu przebiegały bardzo podobnie.

            W uroczystość św. Mikołaja 6 grudnia 2007 r. o godz. 13.00 nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników. Pamiątkowe dyplomy i drobne, słodkie upominki wręczała zawodnikom i zawodniczkom Siostra Dyrektor Anna Serafin. Zwycięzcami Szkolnych Mistrzostw  zostali wszyscy uczniowie, którzy mieli odwagę i chęć przystąpić do zawodów.

            Na szczególną jednak uwagę zasługują zawodnicy, którzy w swoich kategoriach zdobyli największą ilość punktów (narzuconych pierścieni).  I tak:

 w kategorii D-7 (dziewczynki klas I)

I miejsce  – Natalia Rynowiecka

II  miejsce – Katarzyna Nowak

III miejsce -  Anna Modrzyńska

IV miejsce – Wiktoria Błaszczyk

w kategorii C-7 (chłopcy klas I)

I miejsce  – Michał Falis

II  miejsce – Igor Domagała

III miejsce -  Tomasz Urbankiewicz

IV miejsce – Piotr Małecki

w kategorii D-8 (dziewczynki klas II)

I miejsce  – Oliwia Żurek

II  miejsce – Joanna Wolińska

III miejsce -  Wiktoria Solarska

IV miejsce – Agnieszka Babral           

w kategorii C-8 (chłopcy klas II)

I miejsce  – Mikołaj Szcześniak

II  miejsce – Igor Zwierz

III miejsce -  Łukasz Demel

IV miejsce – Tomasz Kopij    

w kategorii D-9 (dziewczynki klas III)

I miejsce  – Anna Zaradna

II  miejsce – Joanna Kaczmarek

III miejsce – Dominika Glinkowska

IV miejsce – Patrycja Jakuszkowiak

w kategorii C-9 (chłopcy klas III)

I miejsce  – Michał Zemski

II  miejsce – Łukasz Ibron

III miejsce -  Maciej Stangret

IV miejsce – Antonio Berchicci           

w kategorii OPEN (chłopcy i dziewczęta klas IV)

I miejsce  – Jakub Łakuć

II  miejsce – Maria Konrad

III miejsce -  Nikodem Szcześniak

IV miejsce – Hanna Grześkowiak

„Mistrzem Szkoły 2007”

w Kręceniu Bączkiem Matematycznym PIRUET

został Michał Zemski (najlepszy jego wynik 34 pierścienie).

 

            Tegoroczną, dobrą zabawę ze św. Mikołajem zawdzięczamy naszej wspólnej pracy i wysiłkowi.

            Drobne, słodkie upominki sponsorowali nam rodzice dzieci, którym z całego serca dziękujemy.

            Wyniki zawodów i galeria zdjęć II Korespondencyjnych Mistrzostw Polski w Kręceniu Bączkiem Matematycznym PIRUET zostanie zamieszczona na stronie internetowej  www.wkmrachmistrz.com.pl

            Do usłyszenia i do zobaczenia za rok  na III Korespondencyjnych Mistrzostwach Polski  w Kręceniu Bączkiem Matematycznym PIRUET.

s. Małgorzata Pieprzyk

            


Cegiełki

Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia, na prośbę Stowarzyszenia „Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski”, Samorząd Uczniowski włączył się do akcji niesienia pomocy chorym dzieciom i przeprowadził w szkole akcję sprzedaży cegiełek w cenie 2 zł. Sprzedaliśmy 100 cegiełek i zebraliśmy 200 zł, które opiekunka SU p. Bogna Szymanek przekaże na konto Stowarzyszenia. Każdy uczeń, który kupił cegiełkę otrzymał od Stowarzyszenia długopis. Wszystkie sprzedane cegiełki wezmą udział w losowaniu bardzo atrakcyjnych nagród m. in. skutera, zestawu komputerowego i laptopa podczas rodzinnego spotkania przy choince pn. „Zapal światło ponad nami”, które odbędzie się 16 grudnia o godz. 15.30 na rynku naszego miasta.

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy włączyli się do akcji i zakupili cegiełkę.

Maciej Śniatała, Vc


Uroczystość Niepokalanego poczęcia Najświętszej Marii Panny

Uroczystość Niepokalanego poczęcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z ważniejszych świąt dla wszystkich katolików. Niektóre kraje uroczystość tą obchodzą dniem wolnym od pracy. Tego dnia skupiamy się na Maryi, która od chwili swego poczęcia została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego. Innymi słowy, była poczęta w ciele matki w sposób cudowny, wolna od wszelkich konsekwencji wynikających z grzechu pierworodnego.

W przeciwieństwie do poprzednich lat w tym roku w naszej szkole dzień ten nie różnił się zbyt wiele od innych dni. Wszystkie lekcje miały miejsce, a uczniowie wraz  z nauczycielami nie poszli do kościoła na mszę. Jednak w tym roku święto to obchodziliśmy na inny sposób. Otóż wszyscy uczniowie na znak, że jest to odświętny dzień przyszli ubrani w strojach galowych, a siostra Halina Pater przygotowała bardzo uroczyste słówko.


6 Grudnia- Mikołajki
6 grudnia jest to dzień Świętego Mikołaja. Tego dnia dzieci obdarowywane są różnymi drobnymi upominkami jak owoce, czy słodycze. Święto Mikołaja znane jest na całym świecie pod różnymi nazwami: Santa Clause (USA), Babbo Natale (Włochy), Heilige Nicolaus (Niemcy), Mikulas (Czechy), Julemanden (Dania)
Święty Mikołaj urodził się w Licji w Azji Mniejszej około roku 280. Już za młodu odznaczał się pobożnością toteż brat matki mikołaja biskup Patary wyświęcił go na prezbitra. Obecnie Postać  świętego Mikołaja przedstawia się jako grubszego, starszego mężczyznę w czerwonym kożuchu z długą białą brodą w saniach zaprzęgniętych w renifery.

W naszej szkole dzień ten  każda z klas obchodziła na swój własny sposób. Wszystkie z pomysłów były bardzo ciekawe i oryginalne. Nauczyciele tego dnia  byli jeszcze bardziej mili i serdeczni niż zwykle, a po szkole chodzili Mikołajowie roznoszący drobne upominki. Wszyscy bardzo miło spędzili czas.

Aleksandra VIa


Święto Muzyki - CECYLKA 2007
30 listopada odbył się koncert z okazji święta św. Cecylii nazwanym przez nas "Świętem Muzyki". Z tej okazji młodzi melomani z naszej szkoły mogli zaprezentować się słuchaczom przybyłym na koncert, grając na fortepianie, akordeonie, gitarze, skrzypcach, flecie poprzecznym oraz zaprezentować swoje umiejętności wokalne. Zobacz zdjęcia w galerii.

DSC02653.JPG


XVIII Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich

W dniach 29 listopada – 1 grudnia 2007r. na Jasnej Górze odbyło się XVIII Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich na temat „Rodzina u podstaw edukacji patriotycznej i obywatelskiej”.

Jak co roku w forum uczestniczyła dyrekcja szkoły i nauczyciele. Mottem przewodnim tegorocznego spotkania nauczycieli szkół katolickich były słowa Jana Pawła II „Matko, pomóż nam odbudować polska rodzinę. Od rodziny zależy przyszłość człowieka i przyszłość Polski”.

Honorowym gościem był Jego Eminencja ks. Kardynał Zenon Grocholewski, Prefekt Kongregacji do spraw Edukacji Katolickiej na świecie, któremu podczas uroczystej Sesji nadano tytuł „Przyjaciela Szkół Katolickich w Polsce”. Ksiądz Kardynał rozpoczął również serię wykładów dotyczących fundamentalnej roli rodziny w edukacji patriotycznej i obywatelskiej w aspekcie psychologicznym, socjologicznym oraz prawnym. Wystąpienia prelegentów zakończył panel dyskusyjny na temat:

Jak wspierać rodzinę w wychowaniu patriotycznym i obywatelskim?,

Jak wychowywać obecnych uczniów do postaw patriotycznych i obywatelskich ? 

W dyskusji obok zaproszonych gości, prelegentów:

ks. dr hab. Grzegorza Rysia., o. prof. dr. hab. Leona Dyczewskiego, prof. dr. hab. Katarzyny Olbrycht, mgr Marii Glas, wystąpiła również znana i ceniona aktorka pani Maja Komorowska, która nie tylko dała świadectwo, ale ubogaciła nas recytacją wierszy Leśmiana, Norwida, ks. Twardowskiego. Przepiękna recytacja wywarła na wszystkich uczestnikach forum ogromne wrażenie.

 

czestochowa.JPG

                                                                      

Agnieszka Włoch  uczestniczka

                                                           XVIII Ogólnopolskiego Forum Szkół Katolickich.


Nasi pływacy są najlepsi w mieście i...
Reprezentacja dziewcząt i chłopców zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego w pływaniu. Liczymy na kolejny sukces, tym razem na szczeblu wojewódzkim.

basen.jpg


Jesienne Forum Przyrodnicze
W miesiącu październiku odbyła się Jesienna Edycja Forum Przyrodniczego. IV edycja Forum miała miejsce w Ośrodku Naukowo – Dydaktycznym w Siemianicach. Organizatorem Forum był Urząd Miejski. Forum Przyrodnicze Południowej Wielkopolski jest największą w regionie imprezą z dziedziny edukacji ekologicznej. Zajęcia dla nauczycieli odbyły się 5 października, a dla uczniów tydzień później 12 października. Uczniowie wzięli udział w lekcji w tzw. leśnej klasie. Mieli możliwość wzbogacenia swojej wiedzy o ekosystemie lasu i pracy leśnika. Wzięli udział w zajęciach w arboretum. Nauczyli się rozpoznawać wiele gatunków drzew. Wzbogacili swoją wiedzę o różanecznikach. Zwiedzili Izbę Leśną. Wycieczka zakończyła się ogniskiem. Choć było zimno i padał deszcz wszystkim wyjazd bardzo się podobał. Z naszej szkoły w Forum udział wzięli: Ada Misiek, Paulina Boczek, Filip Bodylski, Adaś Guździoł i  ja – Nikodem Szcześniak, kl. IV c


 Wycieczka do młyna
W miesiącu listopadzie uczniowie klasy IV c udali się  na wycieczkę do młyna należącego do państwa J.T. Otwiaska.

Budynek nie jest nowoczesny, ale dobrze zachowany i utrzymany. Produkcja w młynie polega na przemiale zbóż. Linia technologiczna zaczyna się od składowania przywiezionych roślin, a kończy na  pakowaniu produktów przemiału.

Młyn wyposażony jest w taki sprzęt i urządzenia, które umożliwiają produkcję mąki różnego asortymentu oraz gwarantują wysoką jakość produktów. Posiada  także laboratorium. Dzięki niemu produkty, które trafiają do klienta mają sprawdzoną jakość. Najczęściej gotowe produkty sprzedawane są do piekarń, sklepów spożywczych, hurtowni itp.

Uczniowie z wycieczki wrócili zadowoleni i wzbogaceni o nowe wiadomości i umiejętności.

                                        Nikodem Szcześniak kl. IV c

 

 

 

7 listopada  2007 r. odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym, 67 z kolei Ostrowskie Spotkanie z Przyrodą.Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły wraz z p. Bogną Szymanek. Temat spotkania brzmiał:

Nad Cieśniną Gibraltarską – krajobrazy, przyroda, ptaki”. Prelekcję przygotowali Janina i Jerzy Bartuzi. Prelekcja była owocem ich podróży w ten rejon Europy. Prelegenci wyjechali nad cieśninę, aby obserwować i liczyć ptaki zmierzające do Afryki. Swoje obserwacje prowadzili w następujących miejscach: w Trafico, Algeroba, Cazalla i Obligo de St. Francisco. Prelegenci przywieźli ze swej wyprawy wiele wspaniałych zdjęć. Przygotowali pokaz slajdów. Szczególnie podobały mi się zdjęcia: jaszczurki perłowej, czapli złotawej, pokrzewki aksamitnej ale również motyla – rusałki osetnik, ślimaka mlecznego, opuncji. Płoty z opuncji to coś wspaniałego. Żaden złodziej ich nie pokona. Podobały mi się również zdjęcia jedynych żyjących w Europie na wolności małp – magot.

Drugie spotkanie odbyło się 14 listopada 2007 r. Tematem tego spotkania było: „Myśl globalnie, działaj lokalnie! Czy globalne zmiany klimatyczne wpływają na wielkopolskie ptaki?”Gościem spotkania był prof. Piotr Trojanowski z Zakładu Ekologii Behawioralnej Instytutu Biologii Środowiska Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest on jednym z dwóch polskich ekspertów Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) działającego przy Organizacji  Narodów Zjednoczonych. Ciało to w tym roku otrzymało Nagrodę Nobla.

Globalne zmiany klimatyczne są coraz częstszym przedmiotem zainteresowań już nie tylko klimatologów, ale biologów, socjologów i psychologów. Wszyscy chcemy wiedzieć co z nami i z przyrodą będzie za jakiś czas. Okazuje się jednak, że prognozowanie zmian klimatycznych jest bardzo trudne. Tym niemniej już dziś widzimy ich symptomy. Obserwujemy gatunki i procesy, których kiedyś nie było lub były wielką rzadkością. Rośliny kwitną wcześniej, wcześniej też pojawiają się ptaki. Możemy zadawać sobie pytania – z czego wynikają te zmiany?. Czy ma to konsekwencje dla tych gatunków, jak i całych ekosystemów? – i próbować poszukiwać na nie odpowiedzi. Profesor był bardzo komunikatywny. Rozmawiał z nami bardzo chętnie. Zwrócił nam uwagę no to, że powinniśmy bacznie obserwować przyrodę. Stwierdził, że my możemy się przystosować do zmian, ale przyroda nie koniecznie. Na koniec przytoczył słowa, które chciałbym aby zawisły na ścianie klasopracowni przyrodniczej – „Ziemi nie odziedziczyliśmy po naszych przodkach, my ją pożyczyliśmy od naszych dzieci”( Antoine de Saint – Exupe’ry).

Maciej Śniatała klasa V c


11 listopada - Święto Niepodległości

DSC02599.JPG


„Spieszmy się”

Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko to co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje
potem cisza normalna więc całkiem nieznośna
jak uroczystość urodzona najprościej z rozpaczy
kiedy myślimy o kimś zostając bez niego.

Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna
zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście
przychodzi jednocześnie jak patos i humor
jak dwie namiętności wciąż słabsze od jednej
tak szybko stąd odchodzą jak drozd milkną w lipcu
jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon
żeby widzieć naprawdę zamykają oczy
chociaż większym ryzykiem rodzić się nie umierać
kochamy wciąż za mało i stale za późno

Nie pisz o tym zbyt często lecz pisz raz na zawsze
a będziesz tak jak delfin łagodny i mocny

Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
i co nie odchodzą nie zawsze powrócą
i nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości
czy pierwsza jest ostatnia czy ostatnia pierwsza

Jan Twardowski

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki. Dni pamięci o tych co już odeszli, których już nie ma wśród nas. Polska tradycja nakazuje odwiedzanie w te dni grobów swoich bliskich, zapalenie zniczy, złożenie wieńców i kwiatów. Jednak nie wszystkie groby są odwiedzane przez bliskich. Są takie, przy których nikt nie stanie, nikt nie zapali zniczy, groby zapomniane.

 

W poniedziałek, 29 października Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami p. Bogną Szymanek i p. Beatą Szcześniak udał się na cmentarz przy ul. Limanowskiego, aby posprzątać groby zapomniane i zapalić na nich symboliczne znicze. Wyruszyliśmy ze szkoły o godz. 15.00. Po przybyciu na cmentarz i przydzieleniu zadań wszyscy zabrali się chętnie do pracy. Sprzątaliśmy suche liście, grabiliśmy ziemię wokół pomników, a na końcu zapaliliśmy znicze. Około godziny 16.15 skończyliśmy pracę. Zmarznięci i zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów.

Maciej Śniatała klasa Vc


Na spotkanie z Dominikiem

 

W piątek 12 października, przedstawiciele klas z naszej szkoły udali się na pielgrzymkę, do Twardogóry. Celem naszej podróży było spotkanie ze świętymi relikwiami Dominika Savio, które przyjechały do Polski aż z Turynu. Gdy dojechaliśmy na miejsce nasza delegacja udała się prosto do kościoła. Po uroczystym rozpoczęciu Mszy, miejscowy ksiądz podziękował wszystkim uczniom za przybycie, a muszę powiedzieć, że cały kościół był zapełniony aż po brzegi, co bardzo wszystkich cieszyło. Po zakończeniu obrzędów wstępnych nadszedł najważniejszy moment, na który wszyscy od dawna czekali. Pod kościół podjechała furgonetka z włoską rejestracją, a następnie w drzwiach stanęli mężczyźni niosący wielką szklaną trumnę. W jej wnętrzu leżała podobizna Dominika przedstawionego w chwili śmierci, wpatrzonego w górę jakby ujrzał samego Boga zapraszającego go do nieba. Wszystkich ogarnęło wielkie podniecenie. W końcu ujrzeliśmy samego świętego, a to niecodzienne zdarzenie. Gdy msza skończyła się, ksiądz ogłosił, że będzie możliwość podejścia do trumny. Co więcej, można było również wpisać swoją prośbę do świętej księgi która po całym świecie podróżowała wraz z Dominikiem. Chociaż cała Msza trwała ponad godzinę, a bezpośrednie spotkanie ze świętym tylko parę minut, było to najważniejsze wydarzenie podczas całej pielgrzymki. Na pamiątkę tego przeżycia przy Dominiku leżały obrazki. Wierze, że po ich potarciu o trumnę stały się one wyjątkowe i zyskały niezwykłą moc, jaką jest pomoc i modlitwa Dominika w naszym codziennym życiu. Podczas rozmowy z tym małym a jednocześnie wielkim chłopcem w naszych myślach ukazały się zapewne takie zdania jak:

Chcę być taki jak ty, pomóż mi stać się świętym. Pamiętaj o mnie w swojej modlitwie. Pomagaj mi i mojej rodzinie każdego dnia… Myślę, że powinniśmy jak najczęściej naśladować Dominika w naszym zachowaniu. To na pewno w dużej mierze pomoże nam stać się świętymi. Następna wizyta Dominika w Polsce może nastąpić za wiele, wiele lat, więc ci, którzy mieli zaszczyt Go zobaczyć, z pewnością czują się szczęśliwcami i mogą być z siebie naprawdę dumni.

 

Magdalena Gabrysiak


A NASI BIEGAJĄ ......

 

 

W październiku na Piaskach Szczygliczce odbyły się indywidualne biegi przełajowe dla uczniów szkół podstawowych. Oto wyniki naszych reprezentantów:

-         w kategorii chłopców klas VI

·        Marcel Szlachciak – I miejsce

·        Bartosz Kowalczyk – IX miejsce

-         w kategorii dziewcząt klas VI

·        Joanna Filipiak – IV miejsce

·        Angelika Kasprzak – IX miejsce

·        Marika Sobczak – XI miejsce

-         w kategorii chłopców klas IV i V

·        Karol Bochyński – V miejsce

·        Oskar Janiszyn – XI m

 

........ I PŁYWAJĄ

 

We wtorek 23. 10. 2007 r. na pływalni „Delfin” w Ostrowie Wlkp. odbyły się mistrzostwa miasta Ostrowa Wlkp. w pływaniu drużynowym (sztafeta 8 x 25m.). Drużyny dziewcząt i chłopców z naszej szkoły wygrały te zawody zdobywając mistrzostwo miasta (czas dziewcząt – 2,29 min.; czas chłopców – 2,19 min.). A oto nasi zwycięzcy:

 

DZIEWCZĘTA

KLASA

CHŁOPCY

KLASA

Wiktoria Burghardt

VC

Maciej Dąbrowski               

IIIC

Kinga Płócienniczak

VIC

Michał Strąk

IIIC

Joanna Borowczyk

VIC

Andrzej Kaczmarek

VIA

Kinga Kozłowicz

VA

Daniel Ostenda

VIA

Joanna Filipiak

VIA

Marcin Wajs

VIC

Marika Sobczak

VIA

Marcel Szlachciak

VIC

Marta Królak

VIC

Mariusz Malusi   

VIC

Angelika Kasprzak

VIB

Krzysztof Panek

VIB

Kinga Danielewicz

VB

Wiktor Wasielak

IIIC


STYPENDIUM  IM. JANA  PAWŁA  II  MIASTA  OSTROWA  WIELKOPOLSKIEGO

W dniu 16.10.2007 r. odbyło się uroczyste spotkanie stypendystów i ich rodziców z Prezydentem Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, podczas którego zostały wręczone dokumenty  potwierdzające przyznanie stypendium im. Jana Pawła II Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

 A oto lista uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek, którzy otrzymali na   I półrocze roku szkolnego2007/2008 stypendium w wysokości 600 zł:

1.       Marta Betka V a

2.       Katarzyna Weiss kl. V b

3.       Marta Nowicka kl. V b

4.       Wiktoria Burghardt  kl. V c

5.       Maria Falis  kl. V c

6.       Karol Bochyński kl. V c

7.       Hubert Bochyński kl. V c

8.       Aleksandra Głowinkowska VI a

9.       Magdalena Gabrysiak kl. VI b

10.    Aleksandra Sąpór kl. VI b

11.    Aleksandra Tomczak kl. VI b

12.    Maja Maciejewska kl. VI c

13.    Joanna Borowczyk kl. VI c

14.    Marcin Wajs kl. VI c


15 października odbyła się Gala Oskarowa. 

 

DSC02538.JPG

Oskary – Aniołki dla nauczycieli po raz drugi zostały rozdane.

 

W kategorii „Belfer zaufania”:

statuetkę aniołka otrzymała p. Beata Szcześniak

II miejsce zajęła s. Renata Marchewka

III miejsce zajęła p. Justyna Piechocka

W kategorii „Belfer sportowiec”:

statuetkę aniołka otrzymał p. Piotr Konstanciak

II miejsce zajął p. Przemysław Szymczak

III miejsce zajęła p. Lidia Szczypkowska

W kategorii „Belfer trendy”:

statuetkę aniołka otrzymała p. Paulina Pawlak

II miejsce zajął p. Gerard Czaja

III miejsce zajęła p. Kinga Kubacka

W kategorii „Zaangażowany belfer”:

statuetkę aniołka otrzymała p. Bogna Szymanek

II miejsce zajęła s. Teresa Pilecka

III miejsce zajęła p. Beata Szcześniak

W kategorii „Belfer z humorem”:

statuetkę aniołka otrzymała p. Aleksandra Mierzchała

II miejsce zajęła p. Bogna Szymanek

III miejsce zajął p. Przemysław Szymczak

W kategorii „Uduchowiony belfer”:

statuetkę aniołka otrzymała s. Renata Marchewka

II miejsce zajęła s. Halina Pater

III miejsce zajęła s. Teresa Pilecka

W kategorii „Cierpliwy belfer”:

statuetkę aniołka otrzymała p. Agnieszka Zaradna – Frąszczak

II miejsce zajęła p. Justyna Piechocka

III miejsce zajęła p. Katarzyna Sadowska

W kategorii „Belfer podróżnik”:

statuetkę aniołka otrzymała p. Justyna Matyśkiewicz

II miejsce zajęła p. Bogna Szymanek

III miejsce zajęła p. Beata Szcześniak

W kategorii „Konsekwentny belfer”:

statuetkę aniołka otrzymała p. Alicja Zawidzka 

II miejsce zajęły p. Sylwia Maleszka i p. Paulina Urban – Rubas 

III miejsce zajęła p. Żaneta Witkowska

 

Wszystkim nauczycielom serdecznie gratulujemy!

 

Maciej Śniatała, kl. Vc


Oskary – Aniołki
Nauczyciele mogą ubiegać się w tym roku o tytuł: belfra zaufania, belfra sportowca, belfra trendy, zaangażowanego belfra, belfra z humorem, uduchowionego belfra, cierpliwego belfra, belfra podróżnika i konsekwentnego belfra.

 

W kategorii belfer zaufania do nagrody OSKARA - ANIOŁKA  nominowani zostali :

p. Beata Szcześniak

s. Renata Marchewka

p. Justyna Piechocka

p. Paulina Urban – Rubas

p. Justyna Matyśkiewicz

W kategorii belfer sportowiec do nagrody OSKARA - ANIOŁKA  nominowani zostali:

p. Przemysław Szymczak

p. Lidia Szczypkowska

p. Piotr Konstanciak

p. Dawid Goliński

p. Kinga Kubacka

W kategorii belfer trendy do nagrody OSKARA - ANIOŁKA  nominowani zostali:

p. Paulina Pawlak

p. Gerard Czaja

s. Renata Marchewka

p. Kinga Kubacka

W kategorii zaangażowany belfer do nagrody OSKARA - ANIOŁKA  nominowani zostali:

p. Bogna Szymanek

p. Beata Szcześniak

s. Halina Pater

p. Paulina Pawlak

s. Teresa Pilecka

W kategorii belfer z humorem do nagrody OSKARA - ANIOŁKA  nominowani zostali:

p. Ola Mierzchała

p. Bogna Szymanek

p. Przemysław Szymczak

p. Agnieszka Frąszczak

p. Piotr Konstanciak

W kategorii uduchowiony belfer do nagrody OSKARA - ANIOŁKA  nominowani zostali:

s. Renata Marchewka

s. Halina Pater

s. Teresa Pilecka

p. Marzanna Junyszek

p. Ola Mierzchała

W kategorii cierpliwy belfer do nagrody OSKARA - ANIOŁKA  nominowani zostali:

p. Alicja Zawidzka

p. Justyna Piechocka

p. Katarzyna Sadowska

p. Patrycja Woźniak

p. Agnieszka Frąszczak

W kategorii belfer podróżnik  do nagrody OSKARA - ANIOŁKA  nominowani zostali:

p. Bogna Szymanek

p. Beata Szcześniak

p. Justyna Matyśkiewicz

p. Gerard Czaja

p. Paulina Pawlak

W kategorii konsekwentny belfer do nagrody OSKARA - ANIOŁKA  nominowani zostali:

p. Paulina Urban – Rubas

p. Alicja Zawidzka

p. Marzena Bendkowska

p. Żaneta Witkowska

p. Sylwia Maleszka

 

 

Maciej Śniatała, kl. V c


Oskary – Aniołki
Samorząd Uczniowski przygotowuje się do obchodów DEN. Chcemy kontynuować tradycję zapoczątkowaną w ubiegłym roku szkolnym. Wszystkim do gustu przypadła gala oskarowa. Nudno byłoby jednak gdybyśmy powielili kategorie z ubiegłego roku szkolnego. Wymyśliliśmy nowe. W tym roku szkolnym nagradzać będziemy belfrów. W tym tygodniu wszyscy uczniowie, w ustalonych przez nas kategoriach, będą typować nauczycieli do nominacji. W każdej kategorii będzie 5 nominowanych nauczycieli. Każdy ma szansę być przynajmniej dwa razy nominowanym. Postanowiliśmy już kto w tym roku otrzyma nagrodę specjalną. Nie mogę tego zdradzić, bo nie byłoby to niespodzianką. Nauczyciele mogą ubiegać się w tym roku o tytuł: belfra zaufania, belfra sportowca, belfra trendy, zaangażowanego belfra, belfra z humorem, uduchowionego belfra, cierpliwego belfra, belfra podróżnika i konsekwentnego belfra. Mamy nadzieję, że przygotowywana przez nas gala spodoba się i nauczycielom i uczniom. Uczniowie klasy V b pod czujnym okiem przede wszystkim pani Pauliny Pawlak przygotowują program artystyczny.

Filip Bodylski, kl VI b


Dzień Chłopca 

4 września z okazji Dnia Chłopca została zorganizowana dyskoteka dla wszystkich uczniów klas V. Zabawa  rozpoczęła się o godz. 17.00 i trwała do godz. 19.00. Wszyscy świetnie się bawili. Tańczyliśmy przy dobrej muzyce, a siły do zabawy regenerowaliśmy zajadając smaczne ciasteczka przygotowane przez nasze kochane mamy i panie wychowawczynie.

Oto zdjęcie z dyskoteki:

Nowy obraz.png


Konkurs
W tym roku szkolnym bliska nam będzie postać Maryii i św Elżbiety. Koncentrować będziemy się na wypracowywaniu w sobie solidarności, życzliwości i uprzejmości. W październiku przypada dzień papieski i z tej okazji Samorząd Uczniowski postanowił ogłosić konkurs na wiersz promujący solidarność, życzliwość i uprzejmość. Postawa otwartości na drugiego człowieka była bliska papieżowi Janowi Pawłowi II. Wiersze należy oddawać pani Paulinie. Najpiękniejsze zostaną nagrodzone i wygłoszone przez autorów na słówku.

Bartek Kowalczyk, kl VI b


Rajdy

IMG_3520.JPG

W tym roku szkolnym odbyły się dwa rajdy – dn 9 września, w niedzielę, rajd Jesień Chopinowska i dn 22 września , w sobotę, rajd Święto Roweru. Na kolejne rajdy miłośnicy turystyki rowerowej i pieszej będą musieli poczekać do wiosny. Na wrześniowych rajdach nasza szkoła nie miała licznych reprezentacji. Myślę, że z powodu brzydkiej i kapryśnej pogody. Trudno było przewidzieć jakiej aury można się spodziewać. W rajdzie Jesień Chopinowska uczniowie brali udział zarówno w wersji pieszej jak i rowerowej rajdu. Piechurzy wybrali trasę nr 4 Scherza b- moll – Strugi – Piec Dolny – grupa dębów – staw Goszczyn – Antonin. Rowerzyści jechali trasą – Ostrów Wielkopolski – Janków Przygodzki – Trzcieliny – Dębnica – Antonin. Uczniowie wzięli udział we mszy św. Wysłuchali koncertu „Chopinowska podróż do Francji”. Uczestnicy rajdu Święto Roweru jechali trasą nr 4 – Ostrów Wielkopolski – Lewkowiec – Rąbczyn – Przybysławice – Jaskółki – Radłów – Ostrów Wielkopolski. Uczestnicy rajdu z powodzeniem brali udział w konkursach : krajoznawczym, o ruchy drogowym, w konkursach sprawnościowych.

Uczniami podczas wrześniowych rajdów opiekowali się p Agnieszka Włoch, p Justyna Kois, p Ewa Skrzypniak, p Elżbieta Betka, p Justyna Piechocka, p Kinga Kubacka i p Bogna Szymanek. Nauczycieli wspomagali rodzice p Tomala i p Zimny.

IMG_6790.JPG

Celem rajdów było upowszechnienie idei turystyki i krajoznawstwa, rozpowszechnianie walorów turystyczno – krajoznawczych południowej Wielkopolski, popularyzacja idei ochrony środowiska naturalnego człowieka, stworzenie uczestnikom warunków czynnego wypoczynku i rekreacji, umocnienie serdecznych więzi między turystami.

Jakub Bella , klVI b


SPORTOWE WAKACJE …

kolonie 888.jpg

            Od 26 czerwca do 9 lipca, grupa dzieci z Ostrowa Wielkopolskiego,(pod patronatem organizacji sportowej „SALOS” istniejącej przy Szkole Sióstr Salezjanek) przeżyła pod opieką  s. Małgorzaty Pieprzyk, pani Katarzyny Kolskiej, pani Agnieszki Włoch i pani Martyny Bizan obóz sportowo-rekreacyjny w Rewalu.

Czas upływał bardzo szybko, ponieważ wypełniały go atrakcje, a wśród nich wycieczki do różnych miast. W Międzyzdrojach zwiedziliśmy piękne Muzeum Narodowego Parku Wolińskiego, w którym mogliśmy z bliska zobaczyć bogactwo pomorskiej przyrody. W Gabinecie Figur woskowych „przyjęła” nas grupa sławnych aktorów, piosenkarzy, polityków. Największe wrażenie zrobiły na nas figury przedstawiające ludzi o dziwnym wyglądzie, spowodowanym zaburzeniami genetycznymi. Na Promenadzie gwiazd oglądaliśmy  odbite dłonie sławnych polskich aktorów. W Świnoujściu mieliśmy okazję obejrzeć małe oceany na Wystawie Akwarystyki, a w nich rafy koralowe, kraby, piranie i inne gatunki przepięknych ryb. W Kołobrzegu przez godzinę, na pełnym morzu zamieniliśmy się w załogę statku „Santa Maria”, było to pasjonujące przeżycie, szczególnie, kiedy fale mocno rozkołysały nasz okręt. Dużo radości i nowych doświadczeń zyskaliśmy przebywając na „DZIKIM ZACHODZIE” w Zielenienie. W Gryficach warto było zobaczyć Muzeum Kolejnictwa z prawdziwymi lokomotywami, wagonami, które zrobiono na początku XX wieku.

W pobliżu Rewala są też inne małe miejscowości, które warto zwiedzić. W Trzęsaczu oglądaliśmy ruiny kościoła, który w dalszym ciągu jest niszczony przez morze. W Niechorzu weszliśmy na latarnię morską. Jechaliśmy też kolejką „RETRO”...

 Pomimo nienajlepszej pogody  wielką radością, była możliwość przebywania nad morzem. Korzystaliśmy z niej każdego dnia. Podziwialiśmy piękno zmieniającego się z chwili na chwilę morza, wysokie fale, silny wiatr i  zachody słońca.

W planie kolonii przewidziane były również zawody sportowe, konkursy, gry, zabawy i dyskoteki. Każdego dnia dbaliśmy o naszego ducha i o naszą kondycję. Zgodnie z programem, który realizowaliśmy w czasie trwania obozu „NASZE PODRÓŻE” wybieraliśmy się codziennie w inne miejsca. Staraliśmy się dowiedzieć, coś szczególnego o sobie, naszych najbliższych, kolegach, koleżankach i przyjaciołach.

 Jakość naszego odpoczynku podnosiły również walory ośrodka, w którym mieszkaliśmy. Dużo zieleni, kwiatów i bardzo bliska odległość od morza.

Przeżyliśmy piękne kolonie, bogate w różne niespodzianki i atrakcje.
Zobacz zdjęcia w galerii.

                                                                   

 s. Małgorzata Pieprzyk


Pozbieraliśmy śmieci

Niemal wszyscy uczniowie naszej szkoły sprzątali w miniony piątek teren wokół budynku i jego okolicy. Okazją do tej akcji był obchodzony 14 września Światowy Dzień Sprzątania Ziemi.  

Akcja była dobrze przygotowana. Szkoła dostała od Urzędu Miejskiego rękawiczki i worki na śmieci. Niektórzy uczniowie przynieśli jednak swoje. Przede wszystkim zbieraliśmy różne śmieci, ale jednocześnie uczyliśmy się segregowania odpadów. Odkładaliśmy na bok puszki, które zostaną sprzedane. Klasa, która uzbierała najwięcej śmieci otrzyma w nagrodę pieniądze ze sprzedaży puszek.

Norbert Wardawy

Mariusz Malusi VIc

śmieci.jpg


Rok szkolny 2007/2008
Wydarzenia z ubiegłego roku szkolnego są dostępne w Archiwum strony. Zapraszamy.


 Zespół wokalno-taneczny „Stokrotki”

zt1.jpg

Zespół wokalno-taneczny „Stokrotki” – przy Szkole Podstawowej Szkoły Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim istnieje od jesieni 2004 roku.

Ma na swoim koncie liczne sukcesy między innymi:

- puchar starosty ostrowskiego – 2005 rok,

- II miejsce na przeglądzie zespołów tanecznych „Galop” we Wrocławiu – 2005 rok,

- I miejsce na konkursie tanecznym „Magia Tańca” w ostrowie – 2005,, 2006 i 2007 r.,

- nagroda specjalna za wysoki poziom artystyczny w konkursie wokalno – tanecznym,       

  „wyśpiewajmy to, co dobre”.

 z2.jpg

Ponadto zespół brał udział:

- w jasełkach Bożonarodzeniowych wystawianych dla miasta i powiatu

- W Rewii dziecięcej „ostrowianką jestem” Pt. „powrócimy jak za dawnych lat”

- koncertach na rzecz miasta, festynach parafialnych, koncertach charytatywnych i imprezach organizowanych na terenie szkoły.

 




 

   Rok szkolny 2006/2007

 

Zakończenie roku szkolnego :-(

Pożegnaliśmy rok szkolny 2006/2007. W piątek 22 czerwca spotkaliśmy się poraz ostatni, aby odebrać świadectwa. Miłym i zabawnym akcentem na zakończenie był popis aktorski klasy Vc, która pod opieką pani Aleksandry Mierzchały przygotowała skecze kabaretowe pt. „W pustyni i w puszczy”, „ Czerwony kapturek” oraz „Kopciuszek”. A teraz cieszmy się ze słońca i dwóch miesięcy wakacji. Do zooooobaaaaaaczeeeeeeniaaaaaa.
zdjęcia w galerii

DSC02449.jpg


Festyn Rodzinny 2007
16 czerwca odbył się Festyn Rodzinny. Tradycyjnie jak co roku obfitował w atrakcje. Był pokaz mody przygotowany przez rodziców – nowych mundurków szkolnych dla ...nauczycieli, skecze, piosenki, taniec w wykonaniu szkolnych zespołów artystycznych, galeria plastyczna, loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami a całość okraszona wspaniałymi smakołykami z domowych kuchni. Była okazja do spokojnych rozmów, zabawy i relaksu. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania festynu.Zdjęcia w galerii

DSC02354.jpg


Wybory do samorządu uczniowskiego

DSC02431.jpg


DSC02429.jpg


DSC02427.jpg


DSC02430.jpg


Komers klas szóstych - odwiedź foto galerię !
Tradycyjnie uroczystym Polonezem rozpoczęto komers klas szóstych, który odbył się w sobotę dnia 2 czerwca. W przepięknej scenografii zrobionej przez s. Teresę i stylizowanej na dno oceanu z "domieszką" inspiracji filmem "Piraci z Karaibów" wszyscy uczniowie klas szóstych czuli się jak ryby w wodzie. Począwszy od pięknie zatańczonego poloneza poprzez tańce krajów europejskich, skończywszy na ludowych wszyscy bawili się bardzo ładnie, co wzbudzało ogólny podziw wśród nauczycieli i rodziców.

DSC02162.JPG


Konkurs "Rozpoznaj swojego nauczyciela na zdjęciu" rozstrzygnięty.

Został wręczone nagrody w konkursie – Rozpoznaj swojego nauczyciela na zdjęciach z dzieciństwa.9 nauczycieli skopiowało swoje fotografie. Uczniowie przez tydzień odgadywali cóż to za nauczyciel kryje się na przedstawionych fotografiach. Niektórzy byli naprawdę dobrzy. Nagrody wręczała na słówku s Dyrektor. Nagrodzeni zostali : Ania Andrzejewicz z 4 b, Kinga Danielewicz z 4 b, Angelika Wisniowska z 5 c i Mariusz Tomczak z 6 b. Serdecznie gratulujemy. Nagrody ufundowali p Aleksander Kupczyk i p Izabela Brdyś.

Aleksandra Wajs


Konkurs EKOPLANETA

19 uczniów klas V i VI wzięło  w br szkolnym udział w konkursie EKOPLANETA. 8 zmagało się w konkursie wiedzowym rozwiązując 1.03.2007r test. Test składał się z trzech części – pytań dotyczących przyrody, pytań z zakresu wiedzy o przyrodzie Polski i zwięzłej części opisowej dotyczącej problemów ochrony środowiska w regionie. 11 przygotowało albumy na jeden z wymienionych tematów – „Uroki otaczającej nas przyrody” lub „Znaczenie terenów zielonych dla zdrowia człowieka i sposoby ich ochrony”. Prace uczniowie wykonywali do dn 19.02. 2007r. Pod koniec maja przyszły do szkoły wyniki konkursu. Trzej uczniowie otrzymali w nagrodę ksiązki. Byli to w kategorii testu: Mikołaj Maciejewski i Adam Zimny a w kategorii prac indywidualnych Weronika Przybyło. Wszyscy nagrodzeni są uczniami klasy VI b.

                                                                               Konrad Pilarczyk, kl. V b


Samorząd Uczniowski podsumował akcje ekologiczne w szkole.

Uczniowie klas IV – VI przez cały rok zbierali w domach makulaturę, puszki aluminiowe, plastikowe nakrętki oraz baterie. Baterie przynosili do szkoły na bieżąco przez cały rok. Najaktywniejsi uczniowie w zbiórce baterii zostali nagrodzeni już na półrocze. W okolicach Dnia Ziemi uczniowie zaczęli przynosić do szkoły zebrane w domu „śmieci” nadające się do recyklingu. Członkowie SU odnotowywali skrupulatnie kto ile czego przyniósł. Uczniowie którzy się zaangażowali otrzymali punkty dodatnie. Najaktywniejsi drobne upominki, a najbardziej aktywne klasy w zbiórce makulatury po 35 zł z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu lodów z okazji Dnia Dziecka. Były to klasy IV c, Va i V b. Drobne upominki ufundowali: p Aleksander Kupczyk i p Izabela Brdyś. SU składa im za to serdeczne podziękowania. Indywidualne nagrody otrzymało 20 uczniów.

 

                                                                               Konrad Pilarczyk, kl.Vb


WIELKIE GRANIE W BRZEZIEJ ŁĄCE

         Od dziewięciu lat  w Brzeziej Łące koło Wrocławia odbywają się Mistrzostwa Dolnego Śląska w Tabliczce Mnożenia dla klas II, III i IV.

         Na tegoroczne Mistrzostwa trwające od 10 do 12 maja przyjechało przeszło 200 uczestników i uczestniczek ze szkół podstawowych.

         Wśród nich byli także uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim pod opieką  s. Małgorzaty Pieprzyk i pani Agnieszki Włoch.

         Uczestnicy zawodów grają kartami matematycznymi autorstwa Andrzeja Grabowskiego – nauczyciela ze Szczecinka. Największą popularnością cieszą się gry: Krzyżak, Olimpijczycy i Ekspres są bowiem najbardziej widowiskowe, wymagają od dzieci umiejętności współpracy, koncentracji i sprawności fizycznej.

         Cała impreza  ma bardzo bogatą oprawę, co pozytywnie wpływa na atmosferę Mistrzostw, podniesienie ich rangi.

         Udział w Mistrzostwach wymaga wiele wysiłku ze strony uczniów, nauczycieli i rodziców. Podczas przygotowania do występu na zawodach realizowanych jest wiele istotnych celów między innymi:

- popularyzowanie aktywizujących metod nauczania matematyki,

- zdrowa, uczciwa rywalizacja,

- kierowanie się w zawodach zasadą fair play.

Rywalizacja uczniów kończy się ogłoszeniem wyników, bardzo uroczystą dekoracją zwycięzców, wręczeniem medali, pucharów i nagród. Przy dźwiękach fanfar zawodnicy zajmują miejsca na podium i cieszą się z sukcesu.

         Dodatkowo każdy uczestnik Mistrzostw otrzymuje na zakończenie pamiątkowy dyplom, upominek, koszulkę i znaczek z logo zawodów.

         Zapraszamy szkoły, które nie pracują z kartami, można zadzwonić i umówić się na pokaz metody, chętnie podzielimy się wiedzą i doświadczeniem.

 

         Na zakończenie przedstawiam skład drużyny, która brała udział w IX Mistrzostwach Dolnego Śląska w Tabliczce Mnożenia i wyniki:

Klasa II

Glinkowska Dominika - II c

Piaskowska Kornelia - II b

Ibron Łukasz - II b

Zemski Michał - II b

Klasa III

Idzikowska Agnieszka - III c

Zuszek Anna - III c

Łapuć Jakub - III c

Maciejewski Kacper - III c

Klasa IV

Młody Magdalena - IV c

Piekarska Magdalena – IV c

Bochyński Hubert – IV c

Śniatała Maciej – IV c

oraz opiekunowie reprezentacji – s. Małgorzata Pieprzyk i pani Agnieszka Włoch.

W klasyfikacji generalnej szkół zajęliśmy II miejsce.

W klasyfikacji poszczególnych klas zajęliśmy następujące miejsca:

klasa II – III miejsce

klasa IV – IV miejsce.

W klasyfikacji indywidualnej dziewcząt (do VI miejsca)

Klasa II

Piaskowska Kornelia – VI miejsce

W klasyfikacji indywidualnej chłopców (do VI miejsca)

Klasa II

Ibron Łukasz – IV miejsce

Zemski Michał – I miejsce

Klasa IV

Bochyński Hubert – I miejsce

Śniatała Maciej – V miejsce.

 

W grze  „Krzyżak” uczniowie zajmowali (do XII miejsca):

Klasa II

Glinkowska Dominika – V miejsce

Piaskowska Kornelia – XII miejsce

Ibron Łukasz – II miejsce

Zemski Michał – I miejsce

Klasa III

Maciejewski Kacper – VII miejsce

Klasa IV

Bochyński Hubert – II miejsce

Śniatała Maciej- V miejsce.

 

W grze „Olimpijczycy” uczniowie zajmowali (do XII miejsca):

Klasa II

Piaskowska Kornelia – XI miejsce

Ibron Łukasz – V miejsce

Zemski Michał – III miejsce

Klasa III

Zuszek Anna – VI miejsce

Klasa IV

Bochyński Hubert – III miejsce

Śniatała Maciej – V miejsce.

 

         W grach „Trzy życia”, „Prymus” i „Szeryf” uczniowie zdobywali punkty indywidualne i dla zespołu.

         Najbardziej widowiskową grę „Ekspres”, w której bierze udział cały zespół wykazując wiele pięknych cech i umiejętności uczniowie ukończyli na II miejscu.

         Na koniec Mistrzostw była rozegrana gra „Krzyżak” przez opiekunów reprezentacji – s. Małgorzata Pieprzyk zajęła III miejsce.

         Gratulujemy  sukcesów i przygotowujemy się do X Jubileuszowych Mistrzostw Dolnego Śląska w Tabliczce Mnożenia w Brzeziej Łące w 2008 roku.

                                                                                                       s. MałgorzataPieprzyk


  Rozpoznaj nauczycieli z dzieciństwa

             Samorząd Uczniowski zwraca się z prośbą do nauczycieli o dostarczenie opiekunom Samorządu ksera swoich zdjęć z dzieciństwa (ilość zdjęć obojętna). Wszystkie zdjęcia na jednej kartce formatu A4. Zdjęcia muszą być tajemnicą dla uczniów. Podobnie jak dwa lata temu, wszystkie zdjęcia umieścimy na gazetce na korytarzu i zorganizujemy konkurs- kto rozpozna najwięcej nauczycieli na zdjęciach z dzieciństwa. Uprzejmie prosimy o dostarczenie zdjęć do 18 maja. Z góry dziękujemy za podjecie trudu i powielenia zdjęć. Nie chcemy zabierać zdjęć, aby ich nie zniszczyć lub nie zgubić. Wiemy drodzy Nauczyciele, iż stanowią one dla Was cenną pamiątkę z dzieciństwa. 

Ellie


Komputery dla szkolnej biblioteki.

Szkoła otrzymała komputery dla biblioteki dofinansowane przez Europejski Fundusz Społeczny. Więcej informacji Multimedialnej w bibliotekach szkolnych.

 


BIEGI PRZEŁAJOWE 

 

            W czwartek 19. 04. 2007 r. w Parku Bractwa Kurkowego odbyły się zawody w biegach przełajowych. Biegi odbywały się w kategoriach chłopców i dziewcząt z podziałem na roczniki – klasy IV, V i VI oddzielnie. W każdym biegu pierwsze 20 osób zdobywało punkty dla szkoły (1 miejsce – 20 pkt, 2 – 19 pkt. itd.). Drużyna SP Sióstr Salezjanek zajęła I miejsce uzyskując 266 pkt.

Oto miejsca punktowane zajęte przez naszych uczniów:

-          Karol Bochyński            – 2,

-          Paweł Gąszczak            – 10,

-          Marcin Jagodziński                  – 16,

-          Bartosz Kowalczyk                  – 13,

-          Jan Bugaj                             – 19,

-          Adrian Kurzawski           – 18,

-          Piotr Kałużny                         – 4,

-          Szymon Główczak                  – 9,

-          Daniel Ostenda             – 6,

-          Marcel Szlachciak                    – 1,

 

-          Joanna Radziejewska               – 10,

          -    Katarzyna Weiss          – 16,

-          Joanna Fluder                        – 8,

-          Kinga Kempa                         – 3,

-          Joanna Filipiak                        – 5,

-          Marika Sobczak             – 7,

-          Kinga Danielewicz          – 9,

-          Patrycja Lorenz            – 18,

-          Kinga Sawczak                       – 1,

-          Angelika Kasprzak                   – 8,

-          Maja Maciejewska                  – 19,

-          Weronika Bielska           – 11,

-          Gabriela Szymczak                  - 5.

 

Pozostali uczestnicy zawodów: Piotr Skórzybót, Aleksander Pazdyka, Maciej Bogdanowicz, Paweł Kopacki, Krzysztof Panek, Dennis Ostenda, Ada Misiek, Natalia Zuchowska, Marta Betka, Karolina Laskowska.


 

Rajd Bocianim Szlakiem poza nami!

21 kwietnia 70 uczniów naszej szkoły wzięło udział w XX Rajdzie Bocianim Szlakiem. Uczniami opiekowały się : p. Beata Szcześniak, p. Bogna Szymanek, p. Paulina Pawlak, p. Ewa Skrzypniak i p. Agnieszka Włoch. Bardzo im za to dziękujemy. Uczniowie brali udział w wersji rowerowej i pieszej rajdu. Uczniowie jechali trasą nr. 2 - Ostrów Wielkopolski - Wysocko Małe - Chynowa - Hanobry - Wielowieś. Długość trasy do Wielowsi wynosiła 26 km. Wszystkie rowery okazały się sprawne technicznie i bez problemów dotarliśmy na metę rajdu. Momentami było ciężko. Polne drogi i wzniesienia sprawiały trochę trudności mniej wprawnym "kolarzom". O biocianach i innych osobliwościach przyrody ciekawie opowiadali p. Paweł Dolata z OTOP-u i przewodnik p. Maciej Maśliński. Idący pieszo wybrali też trasę nr. 2. Na miejsce startu dojechali autobusem. Przeszli 10 km od Biskupic do Wielowsi. Spotkaliśmy się wszyscy na mecie rajdu. Braliśmy udział w konkursach wiedzowych i sprawnościowych. Na mecie z apetytem zjedliśmy przepyszne drożdżówki. Świetnie, że mamy równe koszulki. Fajnie w nich wyglądaliśmy. Uczestnicy rajdu pieszego powrócili do Ostrowa autobusem, rowerzyści z godzinnym opóźnieniem na swoich rowerach. Było ciężko jechaliśmy 20 km pod wiatr.

Wszyscy uczniowie przynieśli zgody podpisane przez rodziców i wpłacili wpisowe w wysokości 5 zł. Po rajdzie na pamiątke pozostała nam okolicznościowa plakietka. Taki rajd to fajny sposób czynnego spędzania wolnego czasu. Chcesz się przekonać? Spróbuj! Możesz odebrać u p. pedagog zgodę na ostatni w tym roku szkolnym rajd który będzie miał miejsce 12 maja. To rajd - Zlot Dzieci i Młodzieży Powiatu Ostrowskiego. Meta tego rajdu znajdować się będzie w Szczurach.

Filip Bodylski kl. VB


Wycieczka do Srebrnej Góry.

Srebrna Góra to  miejscowość położona w południowo – zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, w Kotlinie Kłodzkiej, na granicy Gór Sowich i Bardzkich.

Jest to bardzo ciekawa miejscowość. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nic szczególnego nie może tu się dziać. Lecz okazuje się zupełnie coś innego. Jest to miejscowość turystyczna z licznymi atrakcjami.

Jednym z punktów naszej wycieczki było poszukiwanie srebra. Srebrna Góra była osadą górniczą. Wydobywano tu galen, z którego pozyskiwano srebro. Po wojnie 30-letniej górnictwo upadło, ale jej skarby znajdujemy tu nadal. Przewodnik zaprowadził nas do starej sztolni. U jej wylotu można znaleźć kawałki rudy srebra. Przy odrobinie wprawy można rozpoznać jej charakterystyczny ołowiany odcień i lśniącą powierzchnię. A odrobinę wprawy zdobyliśmy już po rozbiciu kilku bryłek barytu, białej skały, w której ukryte były grudki srebra. Trudno o lepszą pamiątkę ze Srebrnej Góry, niż srebro!

Ponadto braliśmy udział w zajęciach na linach. Zajęcia te pozornie wydają się trudne i niebezpieczne. Prowadzone są  jednak pod nadzorem osoby z uprawnieniami alpinistycznymi. Cechą charakterystyczną tych zajęć było dostarczenie nam nietypowych wrażeń, np. musieliśmy stanąć na krawędzi, by zjechać  w przepaść, wspiąć się na skałkę i uderzyć w zamocowany na jej szczycie dzwoneczek. Musieliśmy zmierzyć się z własnym strachem i słabościami. Pokonanie ich było dla nas źródłem ogromnej satysfakcji i zadowolenia.

Bardzo ciekawe były też: zajęcia strzeleckie,  nocna wyprawa w rejon Twierdzy, pokaz kung-fu i prelekcja o kulturze chińskiej oraz wyrabianie świec z węzy pszczelej.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Twierdzy Srebrnogórskiej wybudowanej przez Fryderyka Wielkiego w połowie XVIII wieku do obrony granicy przeciwko Austrii. Twierdza nigdy tej roli nie spełniła.

Do domów wróciliśmy pełni wrażeń. Uczniowie klas VI.Zdjęcia w galerii


3 maja - Święto Uchwalenia Konstytucji
27 kwietnia odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca to wydarzenie. Przygotowała ją klasa 6c wraz z panią Agnieszką Zaradną.

DSC02118.JPG


Konkurs przyrodniczy i ekologiczny

19 marca 2007 r. odbył się V Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczy w SP nr. 9. Naszą szkołę reprezentowali: Adam Zimny, Mikołaj Maciejewski, Agnieszka Zuszek, Ola Głowinkowska i Andrzej Kaczmarek. Adam Zimny zdobył w tym konkursie wyróżnienie i otrzymał nagrodę książkową. 18 kwietnia odbył się V Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Ekologicznej o tytuł "Najlepszego Ekomyśliciela" w SP 7. W konkursie udział wzięli: Weronika Bielska, Agnieszka Zuszek i Mikołaj Maciejewski. Mikołaj Maciejewski został laureatem konkursu, zdobył II miejsce. Serdecznie gratulujemy wiedzy przyrodniczo-ekologicznej moim koleżankom i kolegom. Pomyśl może w następnym roku szkolnym ty weźmiesz udział w jednym z międzyszkolnych konkursów. W klasopracowni przyrodniczej pozostało jescze trochę miejsca na dyplomy i wyróżnienia.

Filip Bodylski kl. VB


Uwaga miłośnicy koloru

 logo_stow_fundusz_grantowy_dobrego_sasiedz_2006_wers_ost_int.jpg

Zapraszam do realizacji projektu plastycznego
 Podstawowym celem projektu jest : poznanie nowej atrakcyjnej techniki, uratowanie przed zniszczeniem starych  a jeszcze atrakcyjnych przedmiotów co przyczyni   się do zmniejszenia „ śmieci-rupieci” i rozwoju ekologii otoczenia.

Każdy ma w domu jakieś stare rzeczy, w które można tchnąć nowe życie i nadać im niepowtarzalny wygląd. Dotyczy to  naczyń, pudełek drewnianych i tekturowych, butelek, i innych przedmiotów.

Zapraszam wszystkich którzy maja w domu jakieś niepotrzebne rzeczy wymienione wyżej , aby przynieśli je do pracowni plastycznej sala 221.

Zapraszam również chętnych artystów z naszej szkoły i nie tylko do poznania techniki Decoupage w ramach „ Akademii z paletą” w każdy wtorek i środę od 17.00 – 19.00 ( sala 221)w Zespole Szkół Sióstr Salezjanek al. Słowackiego 33a.

Realizacja projektu” Odnowić stary rupieć, będzie również doskonałym pretekstem do zorganizowania ciekawej wystawy w punktach naszego miasta,

a co za tym idzie, może rozpowszechni pomysł ratowania starych przedmiotów i budzenia na nowo ich atrakcyjności.

 

Szkolny „mieszacz” kolorów

 

s. Teresa Pilecka


... i po świętach :-(

DSC02108.JPG

DSC02110.JPG

DSC02113.JPG

DSC02114.JPG


MISTRZOSTW POWIATU W UNIHOKEJA W KATEGORII CHŁOPCÓW

 

Dnia 20 II 2007 r. w SP nr 6 odbyły się mistrzostwa miasta Ostrowa Wlkp.  w unihokeju w kategorii chłopców. Udział wzięły drużyny z następujących szkół:

·         SP nr 4

·         SP nr 5

·         SP nr 6

·         SP Sióstr Salezjanek

 

Rozgrywki toczyły się systemem „każdy z każdym”. Oto wyniki meczów z udziałem naszej drużyny:

  • SP SS – SP 4           4 : 1
  • SP SS – SP 5           2 : 1
  • SP SS – SP 6           1 : 3 
    Mistrzostwo miasta zdobyła SP nr 6. Drużyna naszej szkoły zajęła 2 miejsce.
    Zawodnicy naszej drużyny to:

·         Bartosz Kowalczyk    V B

·         Paweł Kopacki                   V B

·         Krzysztof Panek                V B

·         Aleksander Pazdyka  V A

·         Jan Bugaj                        V C

·         Denis Ostenda                  V C

·         Karol Bochyński                 IV C

·         Przemysław Żuk                IV B


 

Konkurs Omnibus

21 marca świętowaliśmy nadejście wiosny. Tego dnia SU zorganizował m.in. konkurs Omnibus. Konkurs ten ma w naszej szkole długą tradycję. Cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów. W konkursie brali udział uczniowie klas IV – VI. Konkurs odbywał się na poziomach klas. Każdy rocznik rywalizował przez godzinę zegarową. Poszczególne klasy reprezentowało po trzech uczniów. W sumie na poziomie rywalizowało 9 uczniów. Konkurs odbywał się na zasadzie programu TV „Jeden z dziesięciu”. Pierwsza runda pytań to pytania na rozgrzewkę. Po tej rundzie, ten uczeń który udzielił prawidłowej odpowiedzi wskazywał kolejnego odpowiadającego. Ten kto nie udzielił odpowiedzi lub odpowiedział nieprawidłowo tracił jedną z trzech szans – „kwiatek – składankę”. Po utracie trzech kwiatków odpadał z zabawy. Uczniowie odpowiadali na pytania z zakresu wszystkich przedmiotów szkolnych. Poziom konkursu był wysoki, a rywalizacja zacięta. Udało się jednak wyłonić zwycięzców. Nagrody zwycięzcom wręczy s Dyrektor na koniec roku szkolnego. W jury zasiadały p Justyna Piechocka i p Alicja Zawidzka. Konkurs prowadziła p Bogna Szymanek. Pomagali jej członkowie SU. Na poziomie klas IV – I m zajęła Katarzyna Weiss, II m – Izabela Andrzejak, III m – Hubert Bochyński. Na poziomie klas V – I m – Maciej Sułecki, II m – Joanna Borowczyk i Magdalena Gabrysiak, III m – Aleksandra Sąpór. Na poziomie klas VI – I m Adam Zimny, II m Mikołaj Maciejewski i III m – Weronika Bielska. W Międzyszkolnym Konkursie Omnibus naszą szkołę reprezentowała Magda Gabrysiak. Konkurs odbył się 23 kwietnia w SP 6.

                                                                              Konrad Pilarczyk, kl VB


Prezentujemy terminarz szkoły do końca roku: 

24.03 odpracowujemy 4 maja

5-10.04 przerwa świąteczna

16- 19.04  zebrania z rodzicami:

kl. I i II  16.04 godz. 17.30

kl. III     17.04 godz. 17.30

kl. IV     18.04 godz. 17.15

kl. V      18.04  godz. 18.00

kl. VI     19.04 godz. 17.15

12.04 dyżury dla rodziców godz. 17.00- 18.00

12.04 sprawdzian po szóstej klasie (msza św. godz. 8.00)

11.05 spowiedź pierwszopiątkowa i msza św. godz. 15.30

13.05 Uroczystość Marii Dominiki Mazzarello

24.05 Uroczystość Maryi Wspomożycielki

02.06 komers dla klas VI

06.06 wystawienie ocen,  poinformowanie o nich rodziców i oddanie dokumentacji (sprawozdania itp.)

7.06 i 08.06 dni wolne

12.06 Dzień Patronki Szkoły – s. Marii Anzelmy Matuszczak

11.06 wnioski o ustalenie oceny wyższej

11.06 oddanie arkuszy zbiorczych i dokumentów potrzebnych do klasyfikacji

14.06 rada klasyfikacyjno- analityczna

16.06 Festyn Rodzinny

18.06 oddanie świadectw i dyplomów do podpisu

21.06 msza św. na zakończenie roku szkolnego godz. 11.00 i zakończenie klas VI godz. 16.00

22.06 zakończenie roku


Rekolekcje wielkopostne
Zobacz zdjęcia w galerii

DSC02087.jpg


Przywitaliśmy wiosnę !
Zobacz zdjęcia w galerii

DSC02079.jpg


PREZENTACJA KART MATEMATYCZNYCH
Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek od kilku lat prowadzi zajęcia pozalekcyjne usprawniające naukę tabliczki mnożenia. W pracy z uczniami posługujemy się innowacyjną metodą z wykorzystaniem kart matematycznych Andrzeja Grabowskiego "Tabliczka mnożenia" zatwierdzonych przez MEN w roku 1997, numer zestawu 0216.
Chcemy, by ta metoda była znana w innych szkołach powiatu ostrowskiego. W związku z tym zapraszamy nauczycieli kształcenia zintegrowanego i innych nauczycieli zainteresowanych tą formą nauki tabliczki mnożenia na prezentację kart matematycznych, która odbędzie się dnia 19 kwietnia 2007 r. o godz. 14.00 w Szkole Podstawowej Sióstr Salezjanek, Aleja Słowackiego 33 A w Ostrowie Wielkopolskim.
Ze względów organizacyjnych bardzo prosimy o zgłoszenie udziału w prezentacji do 4 kwietnia 2007 r. w sekretariacie szkoły
telefon (062) 735 62 31, fax. 062 735 77 09 lub na adres mpieprzvk@osw.cmw.pl 
z dopiskiem PREZENTACJA KART MATEMATYCZNYCH.


Drzwi Otwarte 
Sobota - 10 marca 2007 była dniem "Drzwi Otwartych" w naszej szkole. W ciągu kilku godzin zainteresowani mogli się zapoznać z warunkami w jakich uczniowie się uczą oraz atmosferą panującą w szkole.

S4021187.JPG


 Najserdeczniejsze życzenia z okazji

Dnia Kobiet

Życzą: Panowie.


Targi Edukacyjne
Zapraszamy do odwiedzin stoiska naszej szkoły na targach edukacyjnych w dniach 3 i 4 marca 2007 r. w Zespole Szkół Technicznych przy ulicy Poznańskiej.
 


Środa popielcowa
W środę popielcową o godzinie 11.00 odbędzię się msza św. Uczniowie wracają po mszy na zajęcia.


Walentynki !
Dzisiaj uczniowie wyglądali wyjątkowo, bo i okazja wyjątkowa.
Zdjęcia w galerii

DSC02003.JPG


Wyniki Konkursu Angielskiej Ortografii SPELLING CONTEST 2007
1 miejsce Wiktoria Burghardt 4c
2 miejsce
Mikołaj Maciejewski 6b
3 miejsce Karolina Kubiak 6a

Konkurs zorganizowała p. Gabriela Wardeńska.
Więcej zdjęć na stronie http://magdadroszcz.republika.pl/spelling.htm

DSCF0254.JPG


Dzień Bezpiecznego Internetu - 6 lutego 2007
Wzorem 40 krajów z całego świata również w naszej szkole obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu „Safer Internet”, ma on na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W dniach od 5 do 9 lutego na lekcjach informatyki prezentowane są filmy edukacjyjne dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Po prezentacji filmów omawiamy je i analizujemy wspólnie z panem Gerardem. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o bezpieczeństwie w sieci koniecznie wejdź na strony: www.sieciaki.pl oraz www.dzieckowsieci.pl

DSC01981.JPG


Wkrótce Walentynki
Przed nami Walentynki wielkie wyzwanie dla Samorządu Uczniowskiego. Planujemy tego dnia się świetnie bawić, okazywać sympatię wszystkim wokół i unikać sytuacji konfliktowych. Poprosiliśmy już koleżanki i kolegów a także nauczycieli aby tego dnia zechcieli – dziewczynki – zapleść warkoczyki, uczesać dwie kitki lub przewiązać przepaskę z czerwonej wstążki, chłopcy uwiązać krawat z czerwonej wstążki. Określimy % czerwonych w każdej klasie i ogłosimy, która klasa okazała się najbardziej „walentynkową”. Wydamy jednostronicową okazjonalną gazetkę a w niej przedstawimy historię, ideę tego dnia i przybliżymy postać św Walentego. W gazetce zamieścimy kupon konkursowy. Trzeba będzie odpowiedzieć na nieskomplikowane pytanie. Na szczęśliwców, których kupon zostanie wylosowany, czekają nagrody. Tego dnia będzie działała, podobnie jak w latach ubiegłych, poczta walentynkowa. Poczta mieścić się będzie w gabinecie pani pedagog. Będzie można, za grosze, zakupić kartki, lizaki w kształcie serduszka itp. walentynkowe atrybuty, którymi będzie można obdarować osoby darzone sympatią. Naszymi klientami pewnie będą wszyscy zapominalscy. Będzie można zlecić poczcie dostarczenie upominku wskazanej osobie. Cała korespondencja opieczętowana zostanie pamiątkowym stemplem zaprojektowanym i wykonanym przez ucznia kl V a Artura Ludwińskiego. Ponad to czeka nas na poziomach klas świetna zabawa w sali teatralnej. Na pół godziny od 8.20 do 8.50 zapraszamy klasy VI, od 8.55 do 9.25 klasy V i od 9.30 do 10.00 klasy IV. W tym czasie odbędzie się walentynkowy pokaz mody – strój dla chłopaka i dziewczyny na walentynkową randkę oraz konkurs na damę i dżentelmena 2007r. Imprezę poprowadzą opiekunki SU – p Beata Szcześniak i p Bogna Szymanek. Mamy nadzieję na udaną zabawę.


Święto Jana Bosko
Z okazji święta Jana Bosko dzień w naszej szkole wyglądał nieco inaczej. Jak? Zdjęcia w foto galerii.

DSC01961.JPG


Biała Szkoła w Karpaczu
Już po raz kolejny odbyła się dla uczniów naszej szkoły Biała Szkoła. W dniach od 02.01.2007 r. do 07.01.2007 r. pojechaliśmy do Karpacza. Poznaliśmy odległe od swojej miejscowości tereny, odkryliśmy ich tajemnicę, wzbogaciliśmy słownictwo o nowe pojęcia, utrwaliliśmy i poszerzyliśmy swoją wiedzę oraz zdobyliśmy i usprawniliśmy umiejętności jazdy na nartach.

Organizatorami i opiekunami wyjazdu były: Beata Szcześniak, Bogna Szymanek, Justyna Poprawa, Marzanna Junyszek. Miał być z nami także pan Przemysław Szymczak, ale z powodów osobistych musiał zrezygnować. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie klas II – VI. Zróżnicowanie wiekowe tworzyło specyficzny klimat, który sprzyjał wzajemnemu poznawaniu się, nawiązywaniu kontaktów.

Pogoda w tym roku nam nie dopisała. W Karpaczu i okolicy śniegu nie było. Opiekunowie po sprawdzeniu warunków śniegowych w Czechach postanowili, że będziemy jeździć na nartach w Harachowie. Był to 2 wspaniałe dni. Jazda na nartach wymagała dużo wysiłku i sprawności fizycznej, ale zarazem sprawiała nam dużo radości. Początkujący z zapartym tchem słuchali instruktażu instruktora narciarstwa i najpierw nieudolnie, ale później już poprawnie wykonywali jego polecenia.

Nasi opiekunowie mimo braku śniegu robili wszystko, abyśmy miłe spędzili czas. Zabrali nas do Aquaparku w Libercu, pokazali wodospady: Kamieńczyka i Szklarki. Wieczorem zorganizowali dla nas ognisko z pieczeniem kiełbasek, dyskotekę oraz spotkanie z przyrodnikiem.

                                   Uczestnik Białej Szkoły


Oczyszczalnia ścieków  i inne zajęcia realizowane w ramach programu „Jak wychowywać ludzi z pasją?

Dnia 15 grudnia 2006r około 70 uczniów naszej szkoły w dwóch grupach wzięło udział w wycieczce do Oczyszczalni Ścieków w Rąbczynie. Uczniowie zostali oprowadzeni po całym terytorium oczyszczali, zwiedzili również punkt „dowodzenia” pracą oczyszczalni. Mogliśmy na własne oczy przekonać się jakim zabiegom poddawane są wytworzone m.in. przez nas ścieki aby mogły z powrotem wrócić do rzeki. Zadaniem oczyszczalni jest oczyszczanie ścieków do pierwszej klasy czystości wód. Ścieki oczyszczane są mechanicznie, biologicznie, chemicznie i przez filtr piaskowy. Myślę, że każdy podobnie jak ja postanowił po powrocie z wycieczki oszczędnie korzystać z wody.

W najbliższym czasie – 16 lutego 35 uczniów klas IV – VI będzie mogło wziąć udział w wycieczce autokarowej do Potarzycy k Jarocina do Obserwatorium Astronomicznego. Oprócz tego jeszcze w lutym i marcu planowane jest spotkanie z lekarzem weterynarii Katarzyna Szubert i pokaz gadów egzotycznych oraz instruktaż udzielania pierwszej pomocy, który przeprowadzi p dr Kiszka. Zdjęcia w galerii

 


„Cichy bohater” – przyznanie pierwszych tytułów

 Samorząd uczniowski w roku szkolnym 2006/2007 zgodnie z jedną zasad Szkoły bez przemocy:

                „W naszej szkole nagradza się dobre zachowania”

postanowił przyznawać miano "Cichego bohatera". Pozytywne postawy nagradzane będą zgodnie z opracowanym regulaminem.

Regulamin konkursu "Cichy bohater"

  • Cichym bohaterem może zostać uczeń, który np. stanął w obronie słabszego, potrafił przeciwstawić się innym, okazał się wzorem dla innych, wyszedł z propozycją szczególnie ważnego działania, skutecznie przeciwdziałał agresji itp.
  • Z wnioskiem o przyznanie uczniowi tytułu "Cichy bohater" może wystąpić do SU dyrekcja szkoły, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz uczniowie.
  • Wniosek o przyznanie tytułu powinien wpłynąć w możliwie krótkim czasie po zdarzeniu.
  • Wniosek musi być rozpatrzony w ciągu dwóch tygodni.
  • Wniosek rozpatrywać będą: s. Dyrektor, wicedyrektor szkoły, pedagog szkolny, jeden z opiekunów SU, przewodniczący i wiceprzewodniczący SU.
  • Wniosek przechodzić będzie większością głosów.
  • Uczeń zostanie publicznie nagrodzony na "porannym słówku"( spotkaniu wszystkich uczniów klas IV-VI).

Przyznanie pierwszych tytułów

W grudniu 2006 r. wpłynęły do SU 2 wnioski o przyznanie tytułu "Cichego bohatera".

Członkowie komisji powołanej przez SU(dyrektor szkoły, opiekun SU, przewodniczący SU, wiceprzewodniczący SU) pozytywnie ustosunkowali się do wniosków i przyznali tytuł "Cichego bohatera" następującym uczniom:

  • Aleksandrze Wajs z klasy VI b i Weronice Zalewskiej z klasy VI c

Uczennice te po zorganizowanej przez SU akcji sprzątania zapomnianych grobów przed dniem 1 listopada, same postanowiły się zorganizować i ponownie wybrać na cmentarz w celu kontynuacji akcji. Dostrzegły, że jednorazowa akcja jest tylko kroplą w morzu potrzeb.

  • Jakubowi Banaszyńskiemu i Bartoszowi Kasprzakowi z klasy III c

Uczniowie ci jako jedyni, mimo gróźb starszych kolegów poszli poinformować nauczycieli wychowania fizycznego o toczącej się w szatni na basenie bójce. Postąpili oni zgodnie   z jednym z założeń Szkolnego Programu Profilaktyki oraz programu Szkoła bez przemocy, który mówi, iż konflikt rozwiązują dorośli, a nie sami uczniowie.


Jasełka
Dnia 22 grudnia w szkole obchodziliśmy wigilię. Wszystkie klasy przyszły na galowo. W tym dniu nie było lekcji. Najpierw odbyły się bardzo ciekawe jasełka, które przedstawiły nam co może wyniknąć gdy dyskryminujemy inne rasy ludzkie. Po przedstawieniu, uczniowie rozdali nauczycielom drobne upominki.

            Następnie wychowawcy zaprowadzili swoich uczniów do klas, które były wspaniale przystrojone choinkami i innymi świątecznymi ozdobami, a na stołach było mnóstwo najróżniejszych słodyczy i napojów. Najpierw wszyscy podzielili się opłatkiem, a następnie zabrali się za jedzenie. Gdy wszyscy złożyli sobie świąteczne życzenia, każdy poszedł do swojego domu. Zdjęcia w galerii.

Marcin Wajs

jas1.jpg


Wigilia 2006Tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia odbyła się wigilia dla nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły. Po krótkiej części artystycznej przygotowanej głównie przez panie ze świetlicy wszyscy podzielili się opłatkami składając sobie życzenia i zasiedli do poczęstunku przy jak zwykle pięknie przystrojonych stołach.

wig1.jpg


 

komputer.jpg

Z okazji zbliżających się

Świąt Bożego Narodzenia

Dużo radości, wspólnego kolędowania

oraz bożego błogosławieństwa

życzy

Dyrekcja i Rada Pedagogiczna


JEDENASTE W WOJEWÓDZTWIE 

Nasze dziewczęta (szkoła podstawowa) po zdobyciu mistrzostwa miasta i powiatu ostrowskiego oraz wicemistrzostwa rejonu kaliskiego zajęły 11 miejsce w pływaniu drużynowym w województwie wielkopolskim. Jest to znakomity wynik, biorąc pod uwagę fakt, że dziewczęta pływają tylko jedną godzinę tygodniowo, a konkurowały ze szkółkami i klubami pływackimi (do 10 miejsca zabrakło 0,02 sek.). Zawody odbyły się w Lesznie.

Chłopcy zakończyli rywalizację na III miejscu w mistrzostwach rejonu kaliskiego.

Drużyna dziewcząt:  Joanna Borowczyk, Kinga Płócienniczak, Marta Wojciekiewicz, Kinga     Sawczak, Aleksandra Wajs, Gabriela Szymczak, Joanna Fluder, Wiktoria Burghardt, Marika Sobczak.

 

Drużyna chłopców: Andrzej Kaczmarek, Daniel Ostenda, Przemysław Kaźmierczak, Adrian Danielewicz, Oskar Dąbrowski, Maciej Dąbrowski, Szymon Główczak, Marcin Jagodziński, Filip Kempiński, Marcel Szlachciak.

Przemysław Szymczak


Święto Niepokalanego Poczęcia
Dnia 8 grudnia było Święto Niepokalanego Poczęcia NMP. W szkole dzień wyglądał zupełnie inaczej. Na pierwszej lekcji cała szkoła zgromadziła się w stołówce, gdzie odbyła się akademia. Uczniowie przygotowali kilka ciekawych przedstawień. Ale najwięcej czasu poświęcono wyborom miss szkoły 2006. Każda klasa wystawiła swoją kandydatkę do tego tytułu. Każda (kandydatka, oczywiście) musiała opowiedzieć coś o sobie i odpowiedzieć na dwa  pytania. Następnie odbyło się głosowanie. III vicemiss została Zuzia Łakomy, II vicemiss została Weronika Zalewska, I vicemiss została Celina Rodecka, a miss szkoły 2006 została...Maryja!
Później mieliśmy tylko dwie lekcje, a następnie poszliśmy do kościoła na mszę świętą, którą prowadził oczywiście ksiądz Rafał Mielczarek. Po niej wszyscy rozeszli się do swoich domów.


Święto Muzyki - "CECYLKA 2006"

21 listopada o godz. 18.00 w sali tatralnej odbył się koncert z okazji Świąta Muzyki - CECYLKA 2006. Koncert odbył się poraz drugi tradycyjnie w święto św. Cecylii ( które przypada na 22 listopada). W koncercie udział wzięli uczniowie naszej szkoły, którzy prezentowali się grając na istrumentach, śpiewając.Zobacz zdjęcia w galerii!

DSC01815.JPG


Koncert Filharmonii Kaliskiej

Z kolejnym koncertem przybyli do naszej szkoły muzycy Filharmonii Kaliskiej. Tym razem był to kwartet smyczkowy, który zaprezentował muzykę naszych dziadów i pradziadów - tańce regionalne, narodowe kompozytorów takich jak: Stanisław Moniuszko, Fryderyk Chopin, Witold Lutosławski, Karol Kurpiński, Wojciech Kilar. Cieszy nas kontakt z muzyką "na żywo" dlatego zawsze chętnie uczestniczymy w szkolnych koncertach.

DSC01789.JPG


Święto Niepodległości

W piątek 10 listopada odbyła się uroczysta akademia poświęcona odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

DSC01784.JPG


Pomagamy naszej szkolnej świetlicy.

Od poniedziałku 13 listopada w specjalnie zorganizowanym punkcie przed klasą 216 zbierać będziemy „skarby”, którymi doposażymy naszą świetlicę szkolną. Akcja potrwa do końca listopada. Sprawmy by świetlicę odwiedził w tym roku naprawdę bogaty święty Mikołaj. Tak nie dawno chodziliśmy do klas I – III przypomnijmy sobie więc czym chętnie się bawiliśmy. Przynieśmy zabawki – czyste, sprawne; gry planszowe – zgłośmy czy są kompletne czy też brakuje pionków, kostek; książki; kasety z piosenkami, filmami, bajkami; sprzęt sportowy; materiały biurowe – kartki, kleje, kredki, ołówki itp. Przyłączenie się do akcji zostanie odnotowane w zeszycie pochwał. Będziesz miał potrójną korzyść – zrobisz coś dobrego, sprawisz radość innym, wysprzątasz swój pokój – pozbywając się zabawek poczujesz się starszy, otrzymasz punkty – radość rodziców przy ocenie z zachowania.

                                                                                        Melania Kowalska kl V c


Akcje ekologiczne w szkole.

Przez cały rok szkolny uczniowie mogą oddawać puste kartridże. Sprzedażą kartridży zajmuje się Samorząd Uczniowski. Pieniądze pozyskane z akcji przekazywane są na konto szkoły. Istnieje możliwość oddawania zużytych baterii bardzo niebezpiecznych dla środowiska. Baterie składowane są w specjalnym pojemniku w sali 216. Każdy uczeń który przyniesie baterie wpisuje na kartkę swoje imię i nazwisko, klasę i liczbę przyniesionych baterii. Kartkę wkłada do przeznaczonego do tego celu pudełka. Najbardziej aktywni zbieracze baterii zostaną nagrodzeni dwa razy do roku na półrocze i na koniec roku szkolnego. Wszyscy uczniowie klas IV – VI zostali poproszeni o zbieranie i składowanie na razie w swoich domach – plastikowych nakrętek, puszek aluminiowych i makulatury. Wszystkie te „skarby” przyniesiemy do szkoły w Dzień Ziemi 22 kwietnia. Pieniądze uzyskane ze zbiórki zostaną przekazane na zakup pomocy szkolnych do poszczególnych klasopracowni. Nie wykluczone jest przekazanie pewnej kwoty na dofinansowanie do wycieczki klasowej. Byłaby to nagroda dla najbardziej aktywnej klasy. Wszystko zależy od naszej aktywności.                                                                          Mateusz Majchrzak kl VI b


Akcja charytatywna.

Samorząd Uczniowski zgłosił chęć udziału w międzyregionalnym projekcie „Przywracamy ludzi ludziom”. Akcję prowadzi Koło Towarzystwa Pomocy im. Świętego Wawrzyńca „Barka”. Projekt realizować będziemy przez 6 miesięcy. Istotą projektu jest sprzedaż cegiełek – kuponów o wartości 2 zł. Każda cegiełka będzie brała udział w comiesięcznym losowaniu nagród rzeczowych: słodyczy, zabawek, maskotek, puzzli, gir planszowych, przyborów szkolnych, słowników, filmów do aparatów fotograficznych, kalkulatorów, filmów DVD, płyt CD, Płyt DVD, książek oraz kuponów doładowujących: Heyah, Tak – Tak, Simplus, Orange. Każda cegiełka jest wygrana. Ci uczniowie którzy zakupią największą ilość kuponów w danym miesiącu zostaną nagrodzeni super nagrodami – I miejsce – odtwarzacz mp3, II miejsce – sprzęt sportowo – turystyczny, III miejsce – gry komputerowe. Pod warunkiem, że szkole uda się sprzedać 250 kuponów.

Dochód ze sprzedaży kuponów przeznaczony zostanie w szczególności na pomoc rzeczową i materialną rodzinom eksmitowanym i zagrożonym eksmisją oraz ludziom bezdomnym w przywracaniu ich społeczeństwu.

Każda cegiełka to nagroda ale pamiętajcie nie zostanie wam wydana jeśli ją zagubicie.

Dwoje dzieci ze zwycięskich szkół weźmie udział w dn 14- 16 czerwca 2007 r udział w bezpłatnej trzydniowej wycieczce autokarowej „Śladami Ojca Swiętego – Jana Pawła II” na trasie Kraków – Wadowice – Zakopane.

                                              Przyłączmy się wszyscy do tej akcji !

                                                                                          Marta Królak kl V c 


Spotkanie z Przyrodą Dnia 23.10. 2006 r kilku uczniów naszej szkoły wzięło udział w 57 Ostrowskim Spotkaniu z Przyrodą. Spotkanie odbyło się w Bibliotece Publicznej. Trwało 2 godz od 18.00 do 20.00. Temat prelekcji brzmiał: „Ptaki Delty Eros i Tracji”. Na tym spotkaniu mogliśmy lepiej poznać przyrodę Grecji. Spotkanie prowadził Paweł Dolata z OTOP – u. Zaprosił na nie prelegentkę z Grecji Evę Stets – Vithoulkę. Spotkanie było interesujące z dwóch względów. Ze względu na ciekawe opowieści prelegentki jak i piękne kolorowe zdjęcia autorstwa Georga Reclosa. Szczególnie zainteresowały mnie opowieści o sępie kasztanowatym. Prowadzący przeprowadził konkurs na znajomość gatunków ptaków żyjących w Grecji. Konkurs wygrał uczeń naszego Gimnazjum – Wojtek Kaźmierczak.

Uczestniczyłam po raz pierwszy w Spotkaniu z Przyrodą i bardzo mi się podobało. Zachęcam innych. Skorzystajcie z następnej okazji.                                                                                 Weronika Bielska kl VI c


Warsztaty Łowieckie.

Dnia 25 października 2006r 37 uczniów z klas IV – VI wraz z opiekunami Dorotą Główczak i Bogną Szymanek wzięło udział w piątych jubileuszowych „warsztatach łowieckich”. Warsztaty miały miejsce na terenie nowego Miejskiego Targowiska przy ul. Witosa. Uczniowie zwiedzili wystawę z przewodnikiem. W specjalnym pawilonie miały swoje stoiska poszczególne koła łowieckie. Myśliwi zapoznali uczestników z rytuałem myśliwskim i etyką łowiecką. Po przejściu wystawy uczniowie obejrzeli film edukacyjny o lesie. Był też czas na spotkanie przy ognisku i kiełbaskę z rożna. Na koniec przyszedł czas na grę w piłkę. To była chyba już jedna z ostatnich szans na zabawę

na świeżym powietrzu ze względu na coraz mniej sprzyjające warunki atmosferyczne. Zadowoleni i radośni wróciliśmy do szkoły. Naszym zdaniem takich wyjść powinno być więcej. Z łowieckim pozdrowieniem Darz Bór.

                                                Ania Skrzypniak i Marta Wojciekiewicz z kl VI b.


Zbiórka zniczy i sprzątanie zapomnianych grobów.

Przez tydzień w dn od 23 do 27.10. uczniowie klas IV – VI zbierali znicze. Zorganizowaliśmy specjalny punkt ich zbiórki, skrupulatnie odnotowywaliśmy kto przyłączył się do akcji. W piątek 27.10 w godz. od 14.00 do 16.00 udaliśmy się na cmentarz przy ulicy Limanowskiego porządkować groby. Sprzyjała nam pogoda. Po uporządkowaniu grobów pomodliliśmy się za zmarłych i zapaliliśmy po jednym symbolicznym zniczu. Sądzę, że ta akcja to był dobry pomysł. Trzy dziewczynki z klas VI jeszcze raz udały się porządkować groby dn 31.10. Były to: Ola Wajs, Weronika Zalewska i Weronika Bielska. Sądzę, że ta akcja to był dobry pomysł. Powinniśmy pamiętać o tych, którzy odeszli przed nami – „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” – ks Jan Twardowski.

                                                                                      Mariusz Tomczak kl VI b


Oskary dla nauczycieli - rozdane.

13 października odbyła się Gala Oskarowa. Uczniowie na początku nominowali nauczycieli do odpowiedniej kategorii a następnie głosowali na swoich ulubieńców.

W kategorii Debiut Roku statuetkę Aniołka zdobyła s Anna Serafin, II miejsce zajęła s Halina Pater, III m Paulina Urban

W kategorii Złoty Wykładowca statuetkę Aniołka zdobyła Agnieszka Zaradna – Frąszczak, II m Justyna Poprawa, III m Gerard Czaja

W kategorii Złote Lusterko statuetkę Aniołka zdobyła Paulina Pawlak, II m Dawid Goliński, III m Gerard Czaja.

W kategorii Złota Katarynka statuetkę otrzymała Justyna Poprawa, II m Paulina Pawlak, III m Alicja Zawidzka.

W kategorii Gorący Uśmiech statuetkę otrzymała Bogna Szymanek, II m s Renata Marchewka, III m Paulina Pawlak

W kategorii Szwajcarski Zegarek statuetkę zdobył Gerard Czaja, II m Dorota Główczak, III m Aleksandra Mierzchała

W kategorii Bratnia Dusza statuetkę otrzymała s Teresa Pilecka, II m Bogna Szymanek, III m Agnieszka Zaradna – Frąszczak

W kategorii Złoty Pazurek statuetkę zdobyła Alicja Zawidzka, II miejsce Justyna Poprawa, III m Magdalena Marcinkiewicz

W kategorii Super Sportowiec statuetkę otrzymał Przemysław Szymczak, II m Monika Kaźmierczak i Piotr Konstanciak.

Oskara za długoletnią pracę na rzecz całej naszej szkolnej społeczności otrzymała nasza była s Dyrektor – s Leokadia Pyzio.

Wkrótce foto relacja z imprezy.

oskary.JPG


Najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich nauczycieli naszej szkoły z okazji
Dnia Edukacji Narodowej
składają:

Uczniowie.

n-le.male.JPG


Wycieczka rowerowa do Bażantarnii. 

Dnia 7 października 2006r 45 uczniów naszej szkoły wzięło udział w wycieczce rowerowej do leśniczówki w Topoli – Bażantarnii. Uczniami opiekowały się: s Renata Marchewka, Beata Szcześniak i Bogna Szymanek. Nauczycieli w opiece nad uczniami wspomogli rodzice. Wycieczka odbyła się w ramach realizacji programu – Jak wychowywać ludzi z pasją?. Uczniowie mogli kilka godzin spędzić na łonie natury. Uczniowie grali w piłkę nożną, piłkę siatkową, w dwa ognie, na wyspie budowali szałas, biesiadowali przy ognisku. Uczniowie poznali lepiej ekosystem stawu, lasu, utrwalili piętrową budowę lasu. Wycieczka odbyła się w godz. od 9.30 do 14.00. Rozpoczęła się i zakończyła na boisku SP nr 6.


Wizyta siostry Carli z Włoch.

W poniedziałek 12 października odwiedziła naszą szkołę siostra Carla. O godzinie 10.30 spotkała się z uczniami na krótkiej części artystycznej przygotowanej specjalnie dla niej. O godzinie 17.00 siostra miała okazję poznać nauczycieli przekazując im wile ciepłych słów. Foto relacja w galerii.

DSC01638.JPG


SPORT
Joanna Filipiak (kl. VA) zajęła III miejsce w biegach przełajowych na szczeblu miejskim i awansowała do rozgrywek powiatowych,nasz drużyna sztafetowa w biegach przełajowych (10 x 1200m) zajęła III miejsce wśród ostrowskich szkół, oto skład drużyny:  Angelika Kasprzak, Marika Sobczak, Gabriela Szymczak, Kinga Sawczak, Joanna Filipiak, Maciej Bogdanowicz, Marcel Szlachciak, Piotr Kałużny, Paweł Gąszczak, Szymon Główczak.


RAJD – ŚWIĘTO ROWERU
23 września 2006 r 42 uczniów naszej szkoły wzięło udział w rajdzie rowerowym – Święto roweru. Jechaliśmy trasą nr 3 – Ostrów Wielkopolski – Wysocko – Przygodzice – Pardalin – Janków Przygodzki – Ostrów Wielkopolski – około 16 km. Uczniami opiekowały się: Beata Szcześniak, Justyna Poprawa, Elżbieta Betka, Aleksandra Mierzchała, Agnieszka Brzezicha i Bogna Szymanek. Nauczycielom pomagali rodzice: pp Zimni, p Guarino, p Sąpór. Meta rajdu znajdowała się w SP nr 6. Na boisku szkolnym miały miejsce występy młodzieżowych zespołów muzycznych i tanecznych, konkursy i zawody sprawnościowe m.in. kolarski tor przeszkód, zawody w żółwiej jeździe na rowerze, VI mistrzostwa w rzucie napompowaną dętką rowerową, wyścig na hulajnogach dla najmłodszych. Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie krajoznawczym i konkursie o ruchu drogowym. Zbiórka rowerzystów miała miejsce na rynku, a cała impreza rozpoczęła się paradą rowerzystów ulicami miasta. Uczestnicy rajdu na poszczególne trasy startowali z przed budynku Urzędu Miejskiego. Organizatorzy przygotowali na mecie rajdu ognisko. Czas trwania imprezy od 9.30 – 15.00. Celem rajdu była popularyzacja roweru jako środka komunikacji, rekreacji i turystyki, propagowanie ochrony środowiska naturalnego, zachęcenie do czynnego wypoczynku na rowerze, rekreacja i zabawa na świeżym powietrzu.Zobacz fotki w foto-galerii


Jesteśmy szkołą, w której uczą „ Nauczyciele z klasą”.

 

Nasza szkoła otrzymała dyplom uczestnictwa w programie, są na nim wypisane nazwiska nauczycieli, którzy w tym roku, do 15 września 2006 r.  wykonali i zaliczyli wszystkie zadania programu Nauczyciel z klasą.

Wzorem akcji "Szkoła z klasą - czytam, myślę, działam", w której uczestniczyliśmy uzyskując tytuł Szkoły, która uczy czytania ze zrozumieniem oraz tytuł Szkoły, która uczy działania, w roku szkolnym 2005/2006 przystąpiliśmy do kolejnego, ogólnopolskiego programu Gazety Wyborczej "Nauczyciel z klasą". Zgodnie z założeniami programu, każdy z biorących w nim udział nauczycieli podjął próbę zaliczenia czterech sprawności:

·     Nauczycielu, odejdź od tablicy.

·     Nauczycielu, pracuj metodą projektów.

·     Nauczycielu, oceniaj uczniów tak, by pomagać im się uczyć.

·     Nauczycielu, uczeń też człowiek.

Opis wykonanych w ramach realizacji sprawności zadań, nauczyciele umieszczali na stronie internetowej akcji. Na ogół były to scenariusze lekcji i prezentacje projektów oraz opinie najbardziej zainteresowanych - uczniów.  Następnie nauczyciele różnych szkół wzajemnie oceniali swoje prace, wymieniając przy okazji dydaktyczne i wychowawcze doświadczenia w pracy z młodzieżą. W końcu, eksperci organizatorów akcji podjęli decyzję o przyznaniu poszczególnym nauczycielom sprawności "Nauczyciel z klasą", a szkole dyplomu o udziale jej pedagogów w akcji. Głównym celem programu było kształtowanie wymienionych wyżej umiejętności powiązanych z programem oraz rozwijanie współpracy naszej placówki z innymi szkołami.
 

Nauczyciele biorący udział w programie: Elżbieta Betka, Agnieszka Brzezicha, Marzanna Junyszek, s. Teresa Pilecka,  Justyna Poprawa, Beata Szcześniak, Bogna Szymanek.


45 OGÓLNOPOLSKI RAJD "JESIEŃ CHOPINOWSKA"

10 września 2006 r uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 45 Ogólnopolskim Rajdzie Chopinowskim. Uczniowie brali udział w rajdzie na trasie – Preludium deszczowego – trasa piesza – Przygodzice – Tarchalskie – rezerwat Wydymacz – Antonin. Długość trasy 10 km. Liczba uczestników 20. Uczniami opiekowały się: Paulina Pawlak, Ewa Skrzypniak, Beata Szcześniak. Rowerzyści wybrali trasę nr 8 – Ostrów Wielkopolski – Janków Przygodzki – Trzcieliny – Nadstawki – Dębnica – Antonin. Długość trasy 24 km. Na trasę wyruszyło 22 uczniów. Uczniami opiekowały się: Justyna Poprawa, Elżbieta Betka i Bogna Szymanek. Nauczycielom pomagali rodzice: Donata Kasprzak, Jarosław Tomala, Stangret, Kaczmarek, Eugeniusz Zimny. Rajd odbywał się w godz. od 9.00 do 17.00. O godz. 13.00 uczniowie

upamiętnienie pobytu F Chopina w Antoninie, upowszechnianie idei turystyki i krajoznawstwa, rozpowszechnianie walorów turystyczno – krajoznawczych południowej Wielkopolski, popularyzacja idei ochrony środowiska naturalnego człowieka, umożliwienie zdobycia odznak turystyki kwalifikowanej, stworzenie uczestnikom warunków czynnego wypoczynku i rekreacji, umocnienie serdecznych więzi między turystami.Zobacz fotki w foto-galerii

rajd chopinowski 002.jpg


Inauguracja nowego roku szkolnego.
4 września uroczystą mszą św. w kościele św. Antoniego rozpoczęliśmy naukę w nowym roku szkolnym 2006/2007. Po mszy św. uczniowie wraz z nauczycielami udali się do szkoły na spotkanie w klasach.

DSC01564.JPG


Nowy dział na stronie
Zapraszamy do nowego działu - „Archiwum strony internetowej”, w którym można sobie przypomnieć ważniejsze wydarzenia ubiegłego roku szkolnego.


Spotkanie integracyjne pracowników szkoły.
1 września odbyło się spotkanie integracyjne pracowników szkoły. W nowym roku szkolnym przyjęto 17 nowych nauczycieli. Podczas spotkania przy kawie była okazja do poznania się bliżej i wymiany kilku zdań.

 

 


 

Rok szkolny 2005/2006

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego.

z1.jpg

W piątek 23 czerwca ostatni raz w roku szkolnym 2005/2006 spotkaliśmy się w murach szkoły aby odebrać świadectwa.Tym samym rozstaliśmy się  z kolegami, nauczycielami oraz szkołą, ale tylko na dwa miesiące ;-)


Uroczystość poświęcenia sztandaru szkoły.

f1.jpg


Dnia 10.06.2006r.odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek imienia s. Anzelmy Marii Matuszczak w Ostrowie Wielkopolskim. O godzinie 14.00 odprawiona została msza św. w kościele p.w. św. Antoniego, na której poświęcono sztandar. Następnie uczniowie i nauczyciele przeszli do szkoły, gdzie na boisku odbyła się część oficjalna. Rodzice przekazali sztandar szkoły uczniom, odśpiewano poraz pierwszy hymn szkoły, który został skomponowany specjalnie na tą okazję przez p. Gerarda Czaję, słowa ułożyli uczennice klasy Vb wraz z p. Dorotą Główczak. Po części oficjalnej rozpoczął się tradycyjny Festyn RodzinnyMożna było sprawdzić swoje umiejętności sportowe, możliwości kulinarne ponieważ smakołyków nie brakowało a także zaprezentować się na scenie. Wystąpiły zespoły działające w szkole i nie tylko. Prawdziwym hitem okazało się przedstawienie „Kopciuszek”, w którym udział wzięli rodzice i pracownicy szkoły. Zabawa zakończyła się w godzinach wieczornych.Wkrótce zdjęcia z festynu.


XI Inspektoralne Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej

IMG_4509.JPG

W dniach od 2 - 4 czerwca odbyły się XI Inspektoralne Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej. Zespoły sportowe z całej Polski rywalizowały ze sobą w kilkunastu konkurencjach.(wkrótce obszerna relacja z imprezy)
Zobacz zdjęcia w galerii.


Komputery w życiu codziennym - projekt Kamila Pilarczyka

Dawniej ludzie na hasło komputer wyobrażali sobie toporną maszynę z mnóstwem kabelków i wysięgników jedynie o funkcji kalkulatora.  Ale jakie naprawdę są komputery? Odpowiedź na to jest prosta.
     Dzisiejsze komputery są coraz mniejsze. Pomagają one ludziom codziennie na każdym kroku. W dzisiejszych czasach ludzie nie poradziliby sobie bez pomocy komputerów. Komputer znajduje się w każdym biurze. Wykorzystuje się go jako maszynę do pisania. Na twardym dysku komputera może znajdować się np. biblioteka całego świata. Dzisiaj nie potrzeba już kupować książek. Można przeczytać je w internecie. Dzięki zaawansowanej technice nie trzeba już wychodzić z domu by coś kupić. Wystarczy poszperać trochę w internecie a znajdzie się praktycznie wszystko. Komputery przydają się np. w fabrykach samochodowych, gdzie spajają codziennie miliony części szybciej i lepiej niż ludzie. Innym przykładem przydatności komputerów jest autopilot wykorzystywany w samolotach do bezpieczniejszego lądowania lub startowania samolotu oraz wykorzystywany na kolei przełącznik zwrotnic dzięki czemu przemieszczanie się pociągami jest szybsze i bezpieczniejsze.

    Innymi słowy komputery są bardzo przydatne w dzisiejszych czasach. Te przykłady  które zostały wcześniej wymienione to tylko namiastka tego co faktycznie jest wykorzystywane.

 

Kamil Pilarczyk


Uroczystość Marii Wspomożycielki Wiernych.
W środę 24 maja odbył się konkurs dotyczący wiedzy na temat patronki szkoły siostry Anzelmy Marii Matuszczak.
Uczniowie wykazali się sporą wiedzą na temat naszej patronki. O godzinie 11:00 wszyscy udali się na uroczystą mszę świętą.
Foto relacja w galerii.

DSC00364.JPG


Komers klas VI.
20 maja o godzinie 18.00 rozpoczął się uroczyście komers klas VI. Uczniowie wspaniałą zabawą na parkiecie
udowodnili, że potrafią się świetnie bawić przy muzyce. 
Wkrótce foto-relacja w galerii zdjęć !

DSC00345.JPG


Wycieczka w góry świętokrzyskie. 

DSC00103.JPG
W dniach  17-19.05.06r., odbyła się wycieczka w góry Świętokrzyskie. Uczestniczyły w niej klasy V.

         Wyjechaliśmy z samego rana. Po drodze zabraliśmy Panie przewodniczki,

i ruszyliśmy do pierwszego punktu naszej wycieczki. Był nim zamek , ozdobiony bardzo starymi malowidłami(biało-czerwonymi), następnie zwiedziliśmy skansen średniowiecznej wsi. Później spacerowaliśmy przepięknym wąwozem.

Na końcu odwiedziliśmy Kazimierz Dolny, zwany miastem malarzy i artystów.

W Kazimierzu zwiedziliśmy piękny kościół, ruiny zamku oraz klasztor, gdzie mogliśmy przyjąć komunię. Następnie udaliśmy do hotelu, na nocleg.

 

Następnego dnia, wyruszyliśmy, zaraz po śniadaniu, aby zwiedzić Sandomierz.

Przewodnicy opowiadali nam wiele ciekawych historii i legend, związanych z Sandomierzem. Z daleka mogliśmy zobaczyć zamek, który jest teraz odrestaurowany. Później zwiedziliśmy wielki kościół, w którym każdy,

nawet najdrobniejszy element, sprawia, iż kościół wydaje się taki piękny.

W Sandomierzu zwiedziliśmy jeszcze rynek, na którym stała potężna kotwica,

zobaczyliśmy ratusz, a także muzeum, w którym widzieliśmy bardzo ciekawy obraz. Wspięliśmy się także na bardzo wysoką wieżę. Z jej szczytu można było

zrobić piękne zdjęcia. Jedną z atrakcji wycieczki do Sandomierza, był rejs po Wiśle. Później udaliśmy się już do hotelu. Wieczorem, po kolacji, odbyła się dyskoteka. Nazajutrz zaraz po śniadaniu udaliśmy się do kolejnego punktu,

naszej wycieczki. Zwiedziliśmy Park Jurajski. Widzieliśmy makiety dinozaurów

w skali 1:1. Niektóre z nich były duże i groźne, a niektóre małe i wyglądały całkiem sympatycznie. W Parku Jurajskim można zwiedzić wiele innych rzeczy,

równie ciekawych, ale my niestety nie mieliśmy na to czasu. Ostatnim punktem naszej wycieczki, było wejście na Święty Krzyż. Droga była bardzo stroma, i często pojawiały się na niej kamienie, oraz kałuże, ale wszystkim udało się wejść. Weszliśmy na punkt widokowy, skąd przepięknie  było widać okolice.

Na Świętym Krzyżu, zwiedziliśmy również muzeum, lochy z celami, oraz kościół. Powrotna droga na dół, była także trudna, ponieważ było bardzo stromo. Następnie udaliśmy się na obiad, i ruszyliśmy z powrotem do domu. 

Dojechaliśmy na miejsce późno, wszyscy byli zmęczeni, ale zadowoleni.

         Myślę, że wycieczka bardzo się udała. Była bardzo interesująca i ciekawa. Odpoczęliśmy, i nabraliśmy sił do dalszej nauki.

                                                                                      A.Wajs
Wkrótce foto-relacja w galerii zdjęć !


Wybory Samorządu Uczniowskiego. 

DSC00056.JPG


Z ŻYCIA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Tegoroczna zima tak nas polubiła, że ani myślała ustąpić miejsca z utęsknieniem wyczekiwanej wiośnie. Aura kaprysiła, a my mieliśmy pełne ręce roboty bo miesiąc marzec obfitował w wiele ważnych wydarzeń. W dniach 4 i 5 marca 2006 roku na terenie ZESPOŁU SZKÓŁ TECHNICZNYCH W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM odbyły się kolejne Targi Edukacyjne. Odrębne stoiska miało nasze gimnazjum i liceum. Szkoły podstawowe nie przygotowują swoich stanowisk, my jednak stanowimy zespół szkół i dlatego co roku próbujemy jako podstawówka zaistnieć przy naszym gimnazjum.

Tak było i w tym roku. Przygotowaliśmy folder naszej szkoły, umieściliśmy na nim informację dotyczącą Dnia Otwartego. Wielu uczniów podstawówki zaangażowało się w dyżur na stoisku. Wszystkich odwiedzających serdecznie zapraszaliśmy do odwiedzenia naszej szkoły podczas Dnia Otwartego, który odbył się dokładnie tydzień później, tj. w sobotę 11 marca.

             Szkołę zwiedzało sporo osób, choć nie ukrywamy, że liczyliśmy na większe tłumy. Członkowie Samorządu Uczniowskiego oprowadzali gości po szkole. Starali się ciekawie o niej opowiadać. Wszystkie klasy były otwarte. Opiekunowie klasopracowni wraz ze swoimi uczniami przygotowali dla zwiedzających wiele atrakcji-gry, kolorowanki dla maluchów, konkursy z nagrodami, słodki poczęstunek. Największą rzeszę uczniów można było spotkać w pracowniach informatycznych.

           

W środę 8 marca świętowaliśmy Dzień Kobiet. Zaczęliśmy od porannego słówka. Mariusz Tomczak złożył w imieniu SU życzenia wszystkim siostrom, paniom i koleżankom. Chłopcy gromko, choć lekko fałszując odśpiewali „Sto lat”. Nie zapomnieliśmy w modlitwie o „kobietach naszego życia”- mamach, babciach, siostrach. Były kwiatki, czekoladki oraz inne upominki. My naprawdę lubimy świętować.

           

 Kiedy wreszcie nadszedł upragniony pierwszy dzień wiosny znów postanowiliśmy świętować i dać sobie spokój z lekcjami. W dniu 21 marca wszyscy lub prawie wszyscy przyszli do szkoły ubrani na zielono. W klasach i na poziomach klas wybieraliśmy    „najbardziej zielonych”. Nie zawiedli także nauczyciele i co niektórzy założyli na siebie kolory wiosny. Ponadto odbył się konkurs plastyczny i pokaz mody wiosennej. Zajęcia trwały od 8.15 do 13.00, ale tego dnia czas jakby szybciej biegł niż zwykle. Tradycyjnie tego dnia odbył się szkolny konkurs OMNIBUS. Kolejno na poziomach klas IV, V, VI uczniowie rywalizowali  o zaszczytny tytuł Omnibusa. Każdą klasę reprezentowało troje uczestników. Zmagania każdego poziomu trwały 1 godzinę. Wszystko na zasadzie programu „Jeden z dziesięciu”, w naszym wydaniu „Jeden z dziewięciu”. Konkurs prowadziła pani Bogna Szymanek, która do jury zaprosiła panie Kingę Kubacką i Katarzynę Sadowską. Funkcję sekretarza powierzono pani Paulinie Pawlak.

 

W kategorii klas IV:

I miejsce- Marcin Wajs Ivc, Artur Ludwiński IVa,

II miejsce- Aleksandra Głowinkowska Iva,

III miejsce- Magdalena Gabrysiak IVb.

 

W kategorii klas V:

I miejsce- Mikołaj Maciejewski Vb,

II miejsce- Igor Miszkowicz Vb,

III miejsce- Katarzyna Kolenda Va.

 

W kategorii klas VI:

I miejsce- Michał Guździoł VIb,

II miejsce- Marek Sułecki VIc,

III miejsce- Mikołaj Zimny VIc

 

Zgodnie z regulaminem konkursu najlepszy szóstoklasista reprezentować będzie naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie Omnibus w Szkole Podstawowej nr 6. W tym roku Omnibusem w kategorii klas VI został Michał Guździoł. Mamy nadzieję, że powtórzy on sukces poprzedników. Będziemy trzymać kciuki.

          

  Miesiąc marzec to także czas szkolnych rekolekcji wielkopostnych. Przeżywaliśmy je w dniach od 22 do 24 marca 2006 roku. Prowadził je dla nas ks. Roland Kraska. Tegoroczne rekolekcje upływały pod hasłami: „Ja, malarz samego siebie”, „Ja, malarz innych, „Ja, malarz Jezusa”. Przeprowadzony został konkurs plastyczny i konkurs na piosenkę rekolekcyjną. Mieliśmy okazję do sakramentu pokuty, a nasze rekolekcyjne przygotowania do Świąt Wielkanocnych zakończyliśmy uczestnictwem we mszy świętej.

           

Wydarzeniem, w którym zaznaczyliśmy swoją obecność było II Forum Przyrodnicze Południowej Wielkopolski. Odbyło się ono w czwartek 23 marca 2006 roku. Ośmioro uczniów naszej szkoły z klas IV- VI wraz z paniami Bogną Szymanek i Elżbietą Betką  uczestniczyło w podsumowaniu forum. Gośćmi spotkania byli państwo Hanna i Antoni Gucwińscy- dyrektorzy wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Goście przedstawili prelekcję poświęconą roli ogrodów zoologicznych w ochronie zagrożonych gatunków. W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele i uczniowie z 7 powiatów Południowej Wielkopolski.

 

Uwaga wszyscy maniacy turystyki! Rozpoczął się sezon rajdów pieszych i rowerowych. Pierwszy mamy już za sobą. 25 marca pierwsi piechurzy wyruszyli na 12 kilometrowy rajd „Marzanna”. Trasa rajdu obejmowała: Piaski Szczygliczka- Stary Staw- Franklinów- Michałków- Szczury. Meta była przy szkole podstawowej w Szczurach. Naszym przewodnikiem był pan Maciej Maśliński. No cóż, uczestnicy rajdu mogą potwierdzić, że w lasach jest jeszcze głęboka zima. Na mecie odbył się konkurs na najładniejszą marzannę ( co z tego, że ładne, wszystkie spłonęły na stosie) oraz konkurs na piosenkę i wiersz o tematyce wiosennej. Czy piechurom udało się skutecznie przegonić zimę? Zobaczymy.

           

Na propozycję Samorządu Uczniowskiego dotyczącej konkursu na nazwę grupy uczestniczącej w rajdach, emblematu, okrzyku, piosenki odpowiedziała jedynie Weronika Przybyło. Zaproponowała nazwę „Zielona drogówka”. Otrzymała w nagrodę kalendarz z pięknymi przyrodniczymi zdjęciami. Grupa uczestnicząca w rajdach nazywać się będzie jednak „Zdobywcy”, od nazwy programu- „Zdobywamy odznaki turystyczne”. Projekt emblematu wykonała pani Justyna Poprawa. Mamy także sponsora, który ufundował różne koszulki dla wszystkich uczestników rajdu. Serdeczne podziękowania kierujemy dla pani Burhardt.

           

 Jeżeli macie ochotę aktywnie spędzać wolny czas zapraszamy na kolejne rajdy piesze i rowerowe w 2006 roku: 22 kwietnia- Rajd Bocianim Szlakiem z metą w Ociążu, 13 maja- VI Zlot Dzieci i Młodzieży Powiatu Ostrowskiego z metą w Raszkowie i po wakacjach 10 września- Rajd Jesień Chopinowska z metą w Antoninie, a 23 września- Święto Roweru z metą w Ostrowie.

 

Ostatnim ciekawym wydarzeniem, w które zaangażowała się nasza szkoła była akcja „Dzieciaki kochają zwierzaki”. Zbieraliśmy karmę dla czworonogów ze schroniska. Finał tej akcji miał miejsce 31 marca 2006r. w PIK „Centrum-Ostrów”. W koncercie charytatywnym uczestniczyli uczniowie klas IV. Wszystkim ofiarodawcom, którym los zwierząt nie jest obojętny dziękujemy.          

Adam Skrzypniak

 

Z życia Samorządu Uczniowskiego

Samorząd Uczniowski wznowił w listopadzie dyżury na korytarzach i klatkach schodowych. Dyżury pełnią uczniowie klas IV-VI. Celem dyżurów jest troska o bezpieczeństwo uczniów, pomoc nauczycielom dyżurującym, a także uniemożliwienie uczniom biegania po schodach i chowania się za załomami murów. Każdy dyżurujący zna regulamin dyżurów i ma plakietkę dyżurnego.

Samorząd Uczniowski zagospodarował gazetki ścienne na drugim piętrze. Jedna z nich jest gazetką informacyjną samorządu. Druga poświęcona została przyszłemu patronowi szkoły. Na trzeciej będą umieszczane ważne dla uczniów informacje z różnych przedmiotów. Kolejna gazetka jest gazetką okolicznościową, na której ciekawostki o Andrzejkach przygotowała klasa IVa, a informacje o Adwencie umieściła klasa IVb.

Samorząd Uczniowski przygotowuje gwiazdkową niespodziankę dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Ponadto ogłoszony został konkurs na najładniejszy wystrój świąteczny klas. Postarajcie się! Nagrodzone zostaną trzy klasy.

Zaangażowaliśmy się w akcje charytatywne. Uczniowie sprzedawali zakładki - ściągi, aby pomóc pozyskać fundusze na zakup protezy dla chorego chłopca. Uzbierano 63 zł. Była to akcja Fundacji „Pomóż i Ty”.

Zbliżają się Święta. Chcemy, aby był to radosny czas dla wszystkich dzieci. Dlatego włączyliśmy się w akcję organizowaną przez Młodzieżowy Dom Kultury. Zbieraliśmy zabawki dla najuboższych dzieci na Mikołajki i z okazji świąt. Uczniowie naszej szkoły stanęli na wysokości zadania! Zebraliśmy 26 lalek, 109 zabawek plastikowych typu samochodziki, 163 pluszowe maskotki. Wszyscy ofiarodawcy zostali nagrodzeni 10 punktami za zachowanie.

Uczniowie nadal zbierają materiały plastyczne, możliwe do wykorzystania przy robieniu dekoracji świątecznych. Zebrane materiały zostaną przekazane świetlicom szkolnym.

Uwaga!

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów klas IV-VI na Białą Szkołę. Na białe szaleństwo zaprasza Zawoja w terminie 2-7 stycznia 2006r. Chęć udziału należy zgłosić u pani pedagog. Gwarantujemy dobrą zabawę!!!

 

Zaloguj,