Uroczyste słównko z okazji Odzyskania Niepodległości

Categories: | Author: Radosław Pawlak | Posted: 2010-11-10 | Views: 796

 Mówimy Ojczyzna, wolność, niepodległość, odwaga, braterstwo, poświęcenie, hołd....
Cóż znaczą dziś te słowa? Kto powinien je wyjaśnić, nauczyć i rozumieć, by nadawać im nowe znaczenie we współczesnym świecie?


10 listopada podczas uroczystego słówka z okazji dziewięćdziesiątej drugiej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości ponownie padły pytania o istotne wartości patriotyczne.

Mówimy Ojczyzna, wolność, niepodległość, odwaga, braterstwo, poświęcenie, hołd....
Cóż znaczą dziś te słowa? Kto powinien je wyjaśnić, nauczyć i rozumieć, by nadawać im nowe znaczenie we współczesnym świecie?


10 listopada podczas uroczystego słówka z okazji dziewięćdziesiątej drugiej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości ponownie padły pytania o istotne wartości patriotyczne. Uczennice z klasy IIa (pod kierunkiem p. Patrycji Woźniak) przypomniały o doniosłości wydarzeń historycznych. W wymownej inscenizacji, której bohaterką była Ojczyzna, ukazały znaczące dla naszego kraju wartości i wydarzenia. W ten sposób zainspirowały nas i pomogły uczcić Dzień Niepodległości.
Dzięki pomocy p. Radosława Pawlaka - całość przedstawienia uświetniona została przez prezentację oraz krótki filmik i muzykę, skłaniające do refleksji na temat polskości i poczucia przynależności narodowej.

Wszak nadszedł nowy wiek. Zmienia się świat, Europa i Polska. Nam młodym dano szansę żyć w nowych, lepszych czasach. Czujemy na sobie odpowiedzialność za losy kraju i świata, za losy nasze i naszych bliskich. Wiemy, że będziemy żyć tak jak każde pokolenie, że będziemy kowalami losu własnego i losu tych, co przyjdą po nas. Tacy jak my będą budować nowy świat…
My dziś żyjący - dzięki naszym przodkom - możemy w pełni docenić wolność i niepodległość Ojczyzny. Jesteśmy im wdzięczni za spokojne domy, za spokojne sny i pamiętamy o ich wielkim darze jaki złożyli na ołtarzu Ojczyzny, gdyż – jak mówił Jan Paweł II - „nie możemy podcinać korzeni, z których sami wyrastamy”…

„(…) a to Polska właśnie”

„(…) To niebieskie niezapominajki w stawie,
to woda stojąca na łąkach
Kiedy nagle las zaszumi, mowę sosny
gdy zrozumiesz-to jest Polska.
Gdy zobaczysz gdzieś topole
królujące ponad polem-to jest Polska
Gdy  zobaczysz płowe wrzosy
rozbłyskane w świetle rosy-To jest Polska!
Kiedy drogim jest ci w życiu
żyto srebrne przy księżycu-to jest Polska!”

Print Bookmark and Share

Return to previous page