Masz dobre wyniki w nauce? Idź śladami Marcina Falisa.

Categories: | Author: Radosław Pawlak | Posted: 2015-09-14 | Views: 824

Marcin Falis z Ostrowa Wielkopolskiego zdobył stypendium, dzięki któremu naukę od tego roku szkolnego kontynuuje w międzynarodowej szkole z internatem we Włoszech

Marcin Jan Falis – uczeń naszego gimnazjum zaczynał naukę w szkole podstawowej Sióstr Salezjanek i kontynuował ja w naszym gimnazjum. Należy do wybitnych, niezwykle kreatywnych i utalentowanych osobowości.
Jako wychowawca Marcina (w latach 2011 – 2014) niejednokrotnie miałem okazję obserwować i doświadczać jego bogatej umysłowości i wszechstronności. Zarówno w szkole, jak i poza nią uczeń odznaczał się wysoką kulturą osobistą oraz ponadprzeciętnymi zdolnościami intelektualnymi. Wielokrotnie reprezentował klasę i szkołę w rozmaitych konkursach oraz olimpiadach. Aktywnie uczestniczył w pracach na rzecz najbliższego środowiska, szkoły, miasta, społeczności lokalnej, godnie reprezentując je na zewnątrz.

Marcin posiada bowiem szereg cech, które pozwalają mu na innowacyjne działania, pomysłowość i przedsiębiorczość w wielu dziedzinach życia społecznego, kulturalnego i naukowego.
W gimnazjum pełnił funkcję skarbnika klasy, ciesząc się zaufaniem rówieśników. Ponadto organizował pomoc dla uczniów w nauce. Z pasją przygotowywał, a nawet samodzielnie prowadził lekcje. Jego wkład, pragmatyczne rozwiązania oraz zainteresowania były niezwykle ubogacające dla rówieśników. Organizował więc życie klasy, przejawiał wiele inicjatyw, potrafił zarażać swoimi pasjami i kreatywnością. Jego niezwykłe zaangażowanie ujawniało się również podczas pracy nad projektami. Zazwyczaj pełnił rolę lidera, będąc nie tylko pomysłodawcą zadań, ale niemal kierował pracami, nadzorował i monitował całość dokonań, (czego przykładem był projekt edukacyjny czy tzw. Dzień naukowca).
Ponadto Marcin angażował się i brał udział w Turniejach Klubów Europejskich, podczas których  komisja konkursowa zwróciła uwagę na wysoki poziom przygotowanych prezentacji pod względem merytorycznym i wykonawczym. Uczeń miał okazję wykazać się ogromną wiedzą z zakresu krajów Unii Europejskiej, jak i biegłością posługiwania się kilkoma językami (np. angielskim, hiszpańskim, niemieckim) oraz umiejętnością korzystania z wiedzy i przekuwania jej na praktykę.
Dzięki swoim zdolnością i talentom Marcin odnosił sukcesy w wielu konkursach i olimpiadach. Był m. in. finalistą Międzygimnazjalnego Konkursu Matematycznego „Polubić Matematykę", Rejonowego konkursu chemicznego, fizycznego, Konkursu Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej, a także konkursów językowych.
Natomiast jako finalista wojewódzkich konkursów: z języka polskiego, z historii i  wiedzy o społeczeństwie uzyskał zwolnienie z egzaminów gimnazjalnych z tych przedmiotów.  Można więc śmiało stwierdzić, że to umysł genialny, ponadprzeciętny o szerokich horyzontach mentalnych i erudycyjnych.
Co więcej, Marcin równie aktywnie działał w samorządzie szkolnym, w którym opiniotwórczo oddziaływał na rówieśników. Z jednej strony był niezwykle zrównoważony, taktowny i racjonalny, a z drugiej strony potrafił spontanicznie zareagować, przenikliwie przeanalizować wieloaspektowość poruszanych problemów i zadań. Odznaczał się również umiejętnościami interpersonalnymi; zawsze służył pomocą innym, szanował ich poglądy, dbał o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób.
Okazywał szacunek nauczycielom, pracownikom szkoły i rówieśnikom. Był punktualny, rzetelny i kompetentny we wszystkim, czego się podejmował. Szanował i rozwijał dobre tradycje szkoły, dbał o kulturę życia codziennego, przejawiając troskę o mienie szkoły, własność społeczną i indywidualną. Zawsze zdyscyplinowany, taktowny i odpowiedzialny  wzorowo traktował obowiązki szkolne.
Wyróżniała go przy tym niebywała elastyczność twórcza oraz zdolność przyswajania wiedzy zarówno z przedmiotów ścisłych jak i humanistycznych.
Warto podkreślić, że uczęszczał jednocześnie do dwóch szkół – do gimnazjum i do szkoły muzycznej. Był mistrzem pracowitości, organizacji i polotu. Przykładnie spełniał wszystkie obowiązki szkolne. Potrafił korzystać z dostępnych źródeł informacji, samodzielnie rozwijał swoje zainteresowania, pasje i uzdolnienia (również te artystyczne – gra na skrzypcach).
Śmiało uzasadniał swoje zdanie, wyrażał opinie w sposób merytoryczny i adekwatny do sytuacji. Natomiast odpowiednia argumentacja i elokwencja wynikały z oczytania i nabytej wiedzy, które znacznie wykraczały poza zakres materiału programowego. Cechowała go także skłonność do samodzielnych poszukiwań, przemyśleń i refleksji.
Marcin był lubiany i szanowany w gronie rówieśników, stał się wręcz przykładem i wzorem do naśladowania.
Niewątpliwie Marcin Falis zasługuje na wyróżnienie i najlepszą rekomendację. To wybitna umysłowość, wręcz geniusz zrównoważonej osobowości i inteligencji na wysokim poziomie nie tylko naukowej, ale także społecznej, kulturowej i emocjonalnej.
Radosław Pawlak, Patrycje Woźniak.

Napisali o Marcinie również ...

Print Bookmark and Share

Return to previous page