Dnia 30 marca 2010 odbył się IX Międzygimnazjalny Konkurs Recytatorski w języku niemieckim organizowany przez Stowarzyszenie Zacharzew 2000 oraz Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim.
Dwie uczennice: Magdalena Michalak z klasy 2 b oraz Anna Jakubowska z klasy 2 c reprezentowały godnie Gimnazjum Sióstr Salezjanek.
Wszyscy uczestnicy oraz opiekunowie wysłuchali recytacji trzynastu uczestników, po czym komisja przyznała dwa wyróżnienia i nagrodziła trzy osoby.
Zaszczytne II miejsce zdobyła Ania Jakubowska, która zachwyciła wszystkich recytacją wiersza księdza Twardowskiego.
Serdeczne podziękowania należą się także pani mgr Sylwii Maleszce i pani mgr Katarzynie Sadowskiej , które służyłyby fachowymi wskazówkami podczas przygotowań do konkursu.
Jeszcze raz gratulujemy i zachęcamy do dalszego pogłębiania swoich fascynacji poezją w języku niemieckim.
                                                                                                         Daria Kowalska

 

   

UWAGA KONKURS

Głosuj na: Ostrów Wielkopolski

KLIKNIJ TUTAJ


   

Wielkanocne Słówko

 

Wielkanocne Słówko przygotowane przez p. Agnieszkę Pawlak przybliżyło nam wyjątkowy czas, który przeżywamy w okresie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego i uświadomiło, jak symboliczny jest każdy z tych dni. W imieniu społeczności uczniowskiej życzenia złożył przewodniczący samorządu uczniowskiego Mateusz Majchrzak. Siostra dyrektor Anna Serafin podkreśliła, iż oprócz duchowej odnowy czas Wielkiej Nocy ma być dniami ogromnej radości.


   

Dzień Języków Obcych

Dnia 31 marca odbył się Dzień Języków Obcych, którego koordynatorem była p. Ewelina Ludwiczak. Po wielkanocnym Słówko społeczność uczniowska wraz z nauczycielami obejrzała przedstawienie „Romeo and Juliet” w wykonaniu gr. I klas III pod kierunkiem p. Marzeny Bendkowskiej. Następnie przeprowadzono konkurs „Noughts and Crosses” przygotowany przez p. Gabrielę Wardeńską i p. Ewelinę Ludwiczak. Uczniowie mogli także sprawdzić swoje wiadomości z języka niemieckiego w konkursie p. Moniki Tomczak-Prukały o nazwie ”Ruck Zuck” oraz w konkursie wiedzy o krajach europejskich. Młodzież obejrzała także prezentacje multimedialne w ramach programu „Szkoła Myślenia” wykonanych przez gr. I klas I wraz z p. Magdaleną Droszcz. W tym dniu uczniowie mogli spróbować francuskich smakołyków w kawiarence p. Pauliny Urban-Rubas. Dzień zakończyło wręczenie dyplomów i nagród za udział w konkursach. zobacz foto...


   

 

Czas Rekolekcji

„Czapka, świeca i semafor, czyli coś o kolorze miłości” to temat tegorocznych Rekolekcji Wielkopostnych, które przeżywaliśmy w dniach 22-24 marca. Rekolekcje to kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej poprzez modlitwę, konferencje oraz spowiedź. W tym roku prowadziła je s. Wiesława Kubiaczyk, która starała się uświadomić każdemu z nas sens tych wyjątkowych dni refleksji, zastanowienia się nad sobą i nad swoim życiem.

W pierwszym dniu społeczność uczniowska wraz z wychowawcami obejrzała czeski film zatytułowany „Most”, opowiadający historię samotnego ojca i jego syna. Ojciec, który pracuje jako dróżnik na zwodzonym moście zabiera pewnego dnia swojego syna do pracy. Obaj stają twarzą w twarz ze zbliżającą się tragedią. Wypełniony nieświadomymi niebezpieczeństwa pasażerami, pędzący pociąg, zbliża się do otwartego mostu. Młoda pasażerka dostrzega, co się dzieje. Widzi niezwykłą postawę człowieka, której nie potrafi pojąć. To doświadczenie zmienia jej życie na zawsze, dlatego też ten poruszający film został określony mianem „zmieniającego życie”. Porównując nasze życie do takiego pędzącego pociągu, s. Wiesia podkreślała wielokrotnie, że należy pamiętać, iż jest Ktoś, kto oddał za nas życie na krzyżu, tak jak mały bohater filmu oddał swe życie za ludzi z pociągu. Drugiego dnia młodzież uczestniczyła w Drodze Krzyżowej w wersji multimedialnej oraz nauce i wspólnych śpiewach. Na zakończenie Rekolekcji miała miejsce spowiedź i odprawiono Mszę św. Organizatorkami tych trzech wyjątkowych dni refleksji i zadumy były s. Renata Marchewka oraz p. Katarzyna Młynarczyk-Płonka.

   

Dnia 15 marca 2010 r. odbył się III Międzygimnazjalny Konkurs LINGWISTA POWIATU OSTROWSKIEGO zorganizowany w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim.

Uczennica z naszej szkoły Wiktoria Burghardt z klasy Ia została LAUREATKĄ tego konkursu. Natomiast druga uczennica z naszej szkoły zakwalifikowana do etapu międzygimnazjalnego  Jessica Müller z klasy III b zajęła II MIEJSCE. Ponadto uczennice otrzymały wyróżnienie: Wiktoria Burghardt  z języka angielskiego, Jessica Müller z języka niemieckiego. GRATULUJEMY!!! - Katarzyna Sadowska

LEKCJA OTWARTA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
 
 
Dnia 4 marca 2010r. odbyła się lekcja otwarta z języka angielskiego dla Dyrekcji i nauczycieli szkoły. W zajęciach wzięła udział gr. 1 klas pierwszych pod kierunkiem p. Magdaleny Droszcz. Tematem 60-minutowej lekcji było wykorzystanie piosenki Bob’a Marley’a „I can see clearly now” w nauczaniu słownictwa. Zajęcia miały na celu wprowadzenie nowego słownictwa, idiomów związanych z pogodą, doskonalenie umiejętności rozumienia ze słuchu i pisania oraz śpiew piosenki anglojęzycznej. Uczniowie pracowali metodami aktywizującymi, tj. piosenka, układanie historyjki, technika obrazkowa, mapa skojarzeń oraz gry. Lekcja otwarta była ciekawym doświadczeniem zarówno dla nauczycieli, jak i samych uczniów.   zobacz foto >>>
Magdalena Droszcz
 Drzwi otwarte
Dnia 6 marca 2010r. w godz. od 10.00-13.00 odbył się Dzień Otwarty naszej szkoły. W poszczególnych klasach dyżur pełnili nauczyciele lub wyznaczeni uczniowie. Zwiedzający mogli obejrzeć w sali medialnej m.in. Encyklopedie multimedialne uczniów kl. III przygotowane pod kierunkiem p. Radosława Pawlaka i fragmenty koncertów walentynkowych. Ponadto w tym dniu czynna była szkolna kawiarenka, a na sali teatralnej przygotowano program artystyczny, w którym  wystąpiły solistki Julia Jaszczyk oraz Kinga Kozłowicz, zespół rock’owy „AD/HD”, a także para taneczna Ania Jakubowska i Andrzej Kaczmarek przygotowani przez s. Weronikę Pasztetnik. 
Wszystkim tym, którzy okazali pomoc przy organizacji Dnia Otwartego serdecznie dziękuję!
Magdalena Droszcz
"LINGWISTA POWIATU OSTROWSKIEGO"*
Po zaciętym boju i bardzo wyrównanej walce na językowym polu do II etapu konkursu "LINGWISTA POWIATU OSTROWSKIEGO" z naszej szkoły zakwalifikowały się dwie uczennice JESSICA MULLER z kl. IIIb, WIKTORIA BURGHARDT */*/z kl. Ia

Etap międzygimnazjalny odbędzie się w pon. 15.03.2010 w III LO w Ostrowie Wlkp.

 

 

 
 

 

 
WYNIKI
I etapu konkursu
„LINGWISTA POWIATU OSTROWSKIEGO”
który się odbył w
Gimnazjum Sióstr Salezjanek
dn.3.03.2010.
 
 

Lp
Nazwisko i imię
Suma
pkt.
j.ang
j.niem
1
Muller Jessica
82,5
41,5
41
2
Burghard Wiktoria
80
40
40
3
Bielska Weronika
79,5
42,5
37
4
Spaleniak Julia
77
44
33
5
Gabrysiak Magdalena
74,5
44,5
30
6
Kolenda Katarzyna
74,5
39,5
35
7
Głowinkowska Aleksandra
70,5
38,5
32
8
Kowalewska Iga
70,5
39,5
31
9
Maciejewski Mikołaj
70
42
28
10
Skoczylas Marta
70
39
31
11
Pietroń Zuzanna
66,5
29,5
27
12
Kacprzak Katarzyna
62
38
24
13
Falis Maria
61,5
36,5
25
14
Zalewska Weronika
56,5
37,5
19
15
Tomczak Aleksandra
54,5
29,5
25
16
Młody Magdalena
50
27
23

 
Uwaga:
max ilość pkt 90 (45j.ang.+45j.niem.)
 
 
Katarzyna Sadowsk, Gabriela Wardeńska
 
 
 
XII   MIĘDZYGMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
 
4 lutego 2010r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie "Mistrz Ortografii" i pisali dyktando. Był to pierwszy etap konkursu; drugi odbył się 25 lutego 2010r. w Publicznym Gimnazjum im.Jana Pawła II Spółdzielnii Oświatowej w Ostrowie Wlkp. Do trzeciego etapu zakwalifikował się uczeń naszego gimnazjum Błażej Rzeszowski z klasy 2a. GRATULUJEMY!
Uczeń został przygotowany przez nauczycielkę języka polskiego Iwonę Śmiechowską.
  WOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI TWÓRCZOŚCI ADAMA MICKIEWICZA
 
20 lutego 2010r. w Kaliszu odbył się WOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI TWÓRCZOŚCI ADAMA MICKIEWICZA. Naszą szkołę reprezentowała Julia Jaszczyk z klasy 1c gimnazjum, która zajęła drugie miejsce. GRATULUJEMY!
Uczennicę przygotowywała nauczycielka języka polskiego Iwona Śmiechowska.

W dniu 18 lutego 2010r. o godz.1100 w Sośniach odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Unihokeju dla dziewcząt w kategorii Gimnazjum .
W zawodach wzięło udział 4 drużyny reprezentujące Powiat Ostrowski:
- Publiczne Gimnazjum  w Wierzbnie
- Publiczne Gimnazjum w Gorzycach
- Publiczne Gimnazjum w Sośniach
- Publiczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek im. św. Jana Bosko
Z naszego gimnazjum wzięło udział 10 uczennic : Kurek Manuela,
Kempa Kinga, Łukomska Zuzanna, Rachwalska Krzysztofa ,
Radecka Agnieszka, Rajfurt Kinga, Szmaj Roksana, Wojciekiewicz Marta,
Zuzanna Waliszewska, Zalewska Weronika.
Turniej rozegrany został rozegrany systemem ,,każdy z każdym”.
  
 Klasyfikacja końcowa turnieju:
 
 I m-ce - Publiczne Gimnazjum w Sośniach
 II m-ce - Publiczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek im. św. Jana Bosko
 III- m-ce Publiczne Gimnazjum w Wierzbnie
 IV-m-ce Publiczne Gimnazjum w Gorzycach
 
       Reprezentacja naszej szkoły zdobywając tytuł Vice-Mistrza Powiatu wywalczyła prawo startu w Finale Rejonu , który odbędzie się w Mroczeniu, ok.15 marca 2010r.

Talenty w Gimnazjum Sióstr Salezjanek
 
Samorząd Uczniowski Publicznego Gimnazjum Sióstr Salezjanek pod opieką s. Renaty Karpiel i Joanny Tomalak zorganizował eliminacje do międzygimnazjalnego konkursu na wzór znanego programu „Mam talent” mającego na celu wyłonienie uzdolnionych gimnazjalistów. W konkursie wzięli udział: Gabriela Szymczak – śpiew, Marcin Kiszka – kabaret, Agata Mucha – recytacja, Kwartet Smyczkowy w składzie: Blanka Duczmal, Maciej Sułecki, Magdalena Gomółka, Anna Wróbel, następnie –  Marcin Klaczyński – pantomima, Błażej Rzeszowski – skrzypce, Julia Jaszczyk – śpiew oraz zespół rokowy ADHD w składzie: gitara elektryczna – Mariusz Malusi, gitara basowa – Mikołaj Maciejewski, perkusja – Norbert Wardawy, wokal – Gabriela Szymczak. Do następnego etapu, który odbędzie się 19 marca br. w Gimnazjum nr 4, widownia i jury w składzie: Sonia Tokarska, Marcin Wajs oraz Anna Kuta ostatecznie zakwalifikowali pięć talentów: Marcina Kiszkę, Kwartet Smyczkowy, Marcina Klaczyńskiego, Julię Jaszczyk oraz zespól rokowy ADHD. Całą imprezę poprowadzili Mariusz Tomczak oraz Maksymilian Błoch.
 
Przewodniczący SU
Mateusz Majchrzak

 


 

 

KRÓLOWA NAUK ŚWIĘTUJE
W ZEPOLE SZKÓŁ SIÓSTR SALEZJANEK
 
18 lutego w Zespole Szkół Sióstr Salezjanek nauczyciele matematyki: Stefan Glinkowski, Joanna Tomalak oraz Wiesława Ziobro zorganizowali po raz kolejny Szkolny Dzień Matematyki. Program dnia był niezwykle bogaty i angażował do pracy wszystkich uczniów. Podczas pracy w grupach młodzież rozwiązywała matematyczną krzyżówkę „Gigant”, wykonywała witraże z elementami symetrii, rysowała kwiaty wyłącznie za pomocą cyrkla oraz projektowała plakaty matematyczne. Jednym z punktów dnia była prezentacja prac multimedialnych, przygotowanych przez uczniów, dotycząca wykorzystania matematyki w życiu codziennym. Każdy miał dla siebie zajęcie, nawet humaniści, którzy mieli do napisania pracę literacką pt.: „Wyobraź sobie świat bez kąta prostego”. Najlepsi mogli sprawdzić swoją wiedzę w Omnibusie. Cel, który przyświecał nauczycielom, to przekonać uczniów do nauki matematyki, pokazać jej obecność w codziennym życiu, a także zachęcić do wyboru kierunków ścisłych w dalszej nauce.
 
Oto jedna z nagrodzonych prac literackich:
Świat bez kąta prostego
 
Wyobraź sobie świat bez kata prostego,
gdzie wszystko składałoby się z czegoś okrągłego.
Okrągłe domy, banki, szkoły,
a w nich schody, krzesła stoły.
Kurz nie miałby gdzie się gromadzić,
a ty nie mógłbyś dziecka do kąta zaprowadzić.
Wyobraź sobie świat bez kata prostego,
gdzie wszystko składałoby się z czegoś okrągłego.
Brak skrzyżowań– tylko same ronda.
Nie chciałbyś wiedzieć jak to wygląda…
Całkowity chaos, brak organizacji,
nie miałbyś gdzie postawić świetlnej sygnalizacji.

Wyobraź sobie świat bez kata prostego,
gdzie wszystko składałoby się z czegoś okrągłego.
Biedny Pitagoras i jego trójkąty
- poszły w niepamięć – on i te jego kąty.
Z wszystkich figur płaskich zostałoby koło,
wtedy nauczycielom nie byłoby wesoło.

Wyobraź sobie świat bez kata prostego,
gdzie wszystko składałoby się z czegoś okrągłego.
Straszne by to czasy były
i życie wszystkim do góry nogami wywróciły.
Bez tych dziewięćdziesięciu stopni, co są wokół nas,
matematykom zatrzymałby się czas.
Weronika Bielska
Katarzyna Kolenda
Patrycja Kubicka
Igor Miszkowicz- Adamowicz
Uczniowie klasy III b Gimnazjum Sióstr Salezjanek

XII   MIĘDZYGMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
 
4 lutego 2010r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie "Mistrz Ortografii" i pisali dyktando. Był to pierwszy etap konkursu; drugi odbędzie się 25 lutego 2010r. w Publicznym Gimnazjum im.Jana Pawła II Spółdzielnii Oświatowej w Ostrowie Wlkp. Do drugiego etapu zakwalifikowali się następujący uczniowie naszego gimnazjum:
1. Barbara Ceglarek klasa 1b.
2. Zuzanna Pietroń klasa 2a.
3. Dawid Marciniak klasa 2a.
4. Błażej Rzeszowski klasa 2a.
5. Angelika Wiśniowska klasa 2b.
6. Julia Klimek klasa 3a.
7. Weronika Przybyło klasa 3a.
8. Marta Skoczylas klasa 3c.
Koncert kolęd

 
II Międzygimnazjalny Bal

12 lutego 2010 roku odbył się II Między-gimnazjalny Bal w Gimnazjum nr 2 przy ul. Waryńskiego, zorganizowany przez Młodzieżową Radę Miasta . Każdy uczestnik balu miał za zadanie przebrać się za wybraną postać z bajki. Pod czujnym okiem opiekunów – s. Weroniki Pasztetnik, s. Renaty Karpiel i p. Agnieszki Zaradnej- Frąszczak, doskonale bawiliśmy się przy znanych utworach. Podczas zabawy mogliśmy zobaczyć występ sobowtóra Michaela Jacksona – Tymka, który genialnie naśladował jego taniec i śpiew. Impreza miała na celu zintegrowanie uczniów wszystkich szkół gimnazjalnych w Ostrowie, a także dobrą zabawę i zawieranie nowych znajomości. Odbyło się wiele konkursów m.in. na najlepsze przebranie, w którym wyróżnieni zostali Hugo Szczuraszek, Michał Gostomczyk i Andrzej Kaczmarek.

1 lutego obchodziliśmy święto naszego patrona, św. Jana Bosko. Dzień rozpoczęło uroczyste Słówko przygotowane przez s. Renatę Marchewkę. Mogliśmy obejrzeć ciekawą prezentację multimedialną związaną z postacią Patrona i jego działalnością. Następnie rozpoczął się podobnie jak w roku ubiegłym „Jarmark na Valdocco”, w którym udział wzięli wszyscy gimnazjaliści wraz z opiekunami. Każda  klasopracownia stanowiła inną krainę, w której przeprowadzono najróżniejsze konkursy. Uczniowie świetnie się bawili śpiewając piosenki, grając w różnorodne gry, wymyślając tytuły dla obejrzanych filmów, układając puzzle, a także spożywając smakowite posiłki. Dzień zakończyła msza św. dla całego zespołu szkół w kościele św. Antoniego. zobacz foto

 
W bieżącym roku szkolnym nauczyciele gimnazjum przystąpili do II edycji programu „Szkoła Myślenia” prowadzonego przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Biorą w niej udział p. Marzena Bendkowska, p. Magdalena Droszcz, p. Ewelina Ludwiczak, p. Agnieszka Pawlak, p. Radosław Pawlak oraz p. Paulina Urban-Rubas. Celem programu jest zachęcenie nauczycieli do podejmowania z uczniami projektów edukacyjnych, umożliwienie nauczycielom publicznego zaprezentowania swoich pomysłów czy wymiany opinii i doświadczeń oraz upowszechnienie metod nauczania, sprzyjających rozwijaniu umiejętności myślenia. Program trwa cały rok szkolny. Każdy uczestnik ma za zadanie zrealizować 2 projekty i podsumować ich wyniki na forum szkoły.

PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY 2010
 
W dniach 13–15 stycznia uczniowie klas III pisali próbny egzamin gimnazjalny przygotowany przez wydawnictwo „Operon” i „Gazetę Wyborczą”. Na części humanistycznej gimnazjaliści wykazywali się umiejętnością z zakresu czytania i odbioru różnych tekstów kultury (m.in. artykułu „Siła pieniądza”, fragmentu „Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa, czy obrazu „Skąpiec” Tadeusza Makowskiego) oraz umiejętnością tworzenia własnego tekstu (poleceniem była rozprawka na temat tego, że nie wszystko co w życiu ważne, można przeliczyć na pieniądze). W części matematyczno – przyrodniczej uczniowie zmagali się z zadaniami z kilku dziedzin, a część językowa sprawdzała u uczniów umiejętności rozumienia tekstu słuchanego i pisanego oraz reagowanie językowe. Wyniki już po feriach, a egzamin gimnazjalny w kwietniu.
   
Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego,
Dnia 16 stycznia 2010r. w naszym gimnazjum odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego, którego organizatorką była p. Zofia Szafałowicz. W konkursie wzięło udział 39 uczniów w tym 11 z naszej szkoły.
Członkami komisji były: p. Marzena Bendkowska, p. Katarzyna Wojda oraz p. Magdalena Noculak. Po sprawdzeniu prac komisja ogłosiła wyniki konkursu. Troje uczniów, w tym uczennica naszej szkoły Katarzyna Kolenda z kl. III b zostało finalistami konkursu wojewódzkiego.
Gratulujemy!
CHRISTMAS COMPETITION 2009

Dnia 21 grudnia odbył się, jak co roku, Konkurs Bożonarodzeniowy w wersji angielskiej. W jury zasiadały nauczycielki języka angielskiego: p.Agnieszka Pawlak,
p. Zofia Szafałowicz oraz p. Gabriela Wardeńska.

Konkurs zorganizowała p. Weronika Zalewska

Pytania, losowane rekwizyty i odgadywane tytuły angielskich piosenek  związanych z Bożym Narodzeniem przysporzyły uczestnikom finału i całemu  gimnazjum na widowni dużo radości, ale też i niemało trudności. Po zaciętych "bojach" jury przyznało następujące miejsca:

I miejsce: Julia Lisiecka (1a),
II miejsce: Aleksandra Sójka (3a)
III miejsce: Wiktoria Burghardt(1a),
IV miejsce: Karol Bochyński(1c)
"Pierwszaki" górą!
GRATULUJEMY!!!

 
 

Wigilia w szkole
 
Świąteczny dzień 22 grudnia rozpoczęły Jasełka przygotowane przez uczniów klas Ia i Ib gimnazjum pod kierunkiem p. Patrycji Woźniak i p. Gabrieli Wardeńskiej. W przedstawieniu połączono tradycyjny motyw jasełkowy mówiący o Narodzeniu Pańskim z elementami pełnego symboliki moralitetu. Dzięki  postaciom pojawiającym się na scenie widzowie mogli zastanowić się nad takimi wartościami w naszym życiu jak wiara, ofiarność, siła, nadzieja i miłość. Następnie przedstawiciele samorządu uczniowskiego złożyli świąteczne życzenia i wszyscy udali się na klasowe Wigilie.   
 
 

 
Szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego
 
27 listopada 2009r. odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego Komisja w składzie: Katarzyna Młynarczyk-Płonka, Anna Nowacka-Makowska, Arkadiusz Powierza po sprawdzeniu prac zakwalifikowała 1 ucznia do etapu rejonowego.
Jest  to :
Julia Spaleniak 46p.
 
 
Szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Historycznego
 
28 listopada 2009r. odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Historycznego Komisja w składzie: Dorota Główczak, s. Weronika Pasztetnik, Witold Rychter po sprawdzeniu prac zakwalifikowała 2 uczniów do etapu rejonowego.
Są  to :
Marcin Wajs 39p
Bartosz Kowalczyk 37p

MIKOŁAJKI W SZKOLE
W dniu 4 grudnia świętowaliśmy w szkole Mikołajki. Święto obchodzone jest na cześć biskupa Mikołaja z Miry w dniu 6 grudnia. Obecność Świętego Mikołaja zapowiada nadejście świąt Bożego Narodzenia. W dniu tym Święty Mikołaj przynosi dzieciom prezenty. Zazwyczaj są to drobne upominki, słodycze lub małe zabawki Uroczyste Słówko z przedstawieniem o św. Mikołaju przygotowała klasa II a. Nie zabrakło samego Świętego, a właściwie było ich dwóch, którzy chodzili po szkole i rozdawali uczniom cukierki. 
Święty Mikołaj (Cudotwórca z Miry) to jeden z najbardziej czczonych świętych, który  zasłynął jako cudotwórca, ratujący żeglarzy i miasto od głodu. Odwagą i sprawiedliwością wykazał się ratując od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich. Według podań po bogatych rodzicach otrzymał w spadku znaczny majątek, którym chętnie dzielił się z ubogimi. Wyróżniał się pobożnością i miłosierdziem.

Zwycięstwo naszej reprezentacji w konkursie językowym
Podczas obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych
w LO spółdzielni Oświatowej
 
Dnia 19 listopada 2009 roku o godzinie 13:00 ekipa w składzie Wiktoria Burghardt ( klasa 1a), Błażej Rzeszowski (klasa 2a), Jessica Müller (klasa 3b) oraz Mikołaj Maciejewski (klasa 3 a) reprezentowała Gimnazjum Sióstr Salezjanek w quizie językowym organizowanym przez Liceum Ogólnokształcące Spółdzielni Oświatowej.
 Był to konkurs sprawdzający rozległą wiedzę z zakresu języka angielskiego i niemieckiego. Pytania dotyczyły kultury, informacji polityczno-geograficznych, gramatyki, reakcji językowych oraz tłumaczeń sentencji i przysłów. Każda drużyna posiadała dwóch reprezentantów uczących jednego i drugiego języka.
Po zaciętej rywalizacji nasza drużyna zajęła I miejsce i wyprzedziła ekipy z gimnazjum nr 3, gimnazjum nr 4 oraz gimnazjum nr 2.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
 
opiekun drużyny
p. Daria Kowalska
OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU
„POETYCKIE LISTOPADY” 2009
JURY W SKŁADZIE:
Marzenna Podskarbi, Justyna Szymendera, Aleksandra Kiełb Szawuła, Teresa Burkietowicz
Po zapoznaniu się z 242 utworami poetyckimi nadesłanymi na konkurs, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
kategoria szkoły gimnazjalne
I nagroda – Anna Twardowska, lat 13 z Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim za wiersz „Latanie było moim wielkim marzeniem”, nauczyciel Dorota Sobolewska
I nagroda – Katarzyna Kaczmarek, lat 13 z Publicznego Gimnazjum Sióstr Salezjanek za wiersze „Siedzę , „Nie mam już siły”, nauczyciel Iwona Śmiechowska
II nagroda – Żaneta Gidelska, lat 14 z Gimnazjum w Nowych Skalmierzycach za wiersz „Miłość”, nauczyciel Agata Pawlaczyk
II nagroda – Mikołaj Wałęsa, lat 15 z Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim za wiersz „Niepewność”, nauczyciel Iwona Śmiechowska
II nagroda – Kinga Kozłowicz, lat14 z Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim za wiersz „Uśmiech”, nauczyciel Iwona Śmiechowska
III nagroda – Karolina Lewicka , lat 15 z Gimnazjum Językowego w Ostrowie Wielkopolskim za zestaw wierszy, nauczyciel Marcin Lis
III nagroda – Marta Waloch, lat 14 z Zespołu Szkół w Przygodzicach za wiersz „Tyle jest na świecie wojen”, nauczyciel Anna Zydorowicz
Wyróżnienia:
Michalina Strzelińska, lat 13 z Zespołu Szkół w Przygodzicach za wiersz „Mur” , nauczyciel Anna Zydorowicz
Aleksandra Gałach, lat 13 z Gimnazjum w Nowych Skalmierzycach za wiersz „List do jesieni” nauczyciel Agata Pawlaczyk
Paulina Dawid, lat 13 z Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim za wiersz „Jesienny Spacer” , nauczyciel Dorota Sobolewska, Jagoda Syrkiewicz, lat 15 z Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim za wiersz „Manifest przeciwko...”, nauczyciel Dorota Sobolewska

Szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego
 
21 listopada 2009r. odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego. Komisja w składzie: Katarzyna Młynarczyk-Płonka,  Zofia Szafałowicz, Ewelina Ludwiczak po sprawdzeniu prac zakwalifikowała 11 uczniów do etapu rejonowego.
 
Są  to :
1.Mikołaj Maciejewski               48 pkt.
2.Błażej Rzeszowski                    44 pkt.
3.Iga Kowalewska                       43 pkt.
4.Julia Spaleniak                         43 pkt.
5.Gabriela Szymczak                  43 pkt.  
6.Weronika Zalewska                 43 pkt.
7.Magdalena Gabrysiak             42 pkt.
8.Katarzyna Kolenda                  40 pkt.  
9. Katarzyna Kacprzak              38 pkt.
10.Aleksandra Wajs                    37 pkt.  
11.Aleksandra Głowinkowska 37 pkt.

W tym roku przypada 20 rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Jest to najważniejszy i najbardziej uniwersalny dokument mówiący o prawach dziecka. Z tej okazji 20 listopada obchodziliśmy w naszym gimnazjum DZIEŃ PRAW DZIECKA. Uroczyste Słówko przygotowali uczniowie ze Samorządu Uczniowskiego, którzy omówili treść konwencji oraz katalog praw i wolności. Wystawę prac poświęconych temu szczególnemu dniu, a przygotowanych przez klasy gimnazjalne można obejrzeć na korytarzu szkoły. 

 

 


Szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego
 
07 listopada 2009r. odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego Komisja w składzie: Katarzyna Młynarczyk-Płonka, Joanna Tomalak, Iwona Pacyna po sprawdzeniu prac zakwalifikowała 4 uczniów do etapu rejonowego.
Są  to :
Patrycja Sobańska - 39p.
Weronika Bielska - 37p
Katarzyna Kolenda- 38p.
Skoczylas Marta- 39p.
 
 
Szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego
 
13 listopada 2009r. odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego Komisja w składzie: Katarzyna Młynarczyk-Płonka, Krystyna Kalinowska, Stefan Glinkowski po sprawdzeniu prac zakwalifikowała 1 ucznia do etapu rejonowego.
Jest to :
Bartłomiej Nowak - 37p.
 
Szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego
 
14 listopada 2009r. odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu FizycznegoKomisja w składzie: s. Anna Serafin, Aleksandra Gotszlik, Rafał Jakubowski po sprawdzeniu prac zakwalifikowała 3 uczniów do etapu rejonowego.
Są  to :
Patrycja Sobańska - 38p.
Skoczylas Marta- 38p.
Marcin Wajs - 38p.
 

 

Szkolny Etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Francuskiego.

06 listopada 2009r. odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Francuskiego.Komisja w składzie: Katarzyna Młynarczyk-Płonka, Paulina Urban-Rubas, Marzena Bendkowska po sprawdzeniu prac zakwalifikowała 3 uczniów do etapu rejonowego.

Są  to :

Maja Maciejewska - 48p.
Błażej Rzeszowski - 38p
Magdalena Gabrysiak - 37p.

Szkolny Etap Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego.

30 października 2009r. odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego.

Komisja w składzie: Katarzyna Młynarczyk-Płonka, Aleksandra Kreft (wz.Katarzyna Urbaniak), Małgorzata Przybył po sprawdzeniu prac zakwalifikowała 1 ucznia do etapu rejonowego.
Jest to Marcin Wajs z kl. IIc (Marcin uzyskał 41 pkt.).

 Szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego.

Komisja w składzie: s.Anna Serafin, Patrycja Woźniak, Iwona Śmiechowska po sprawdzeniu prac zakwalifikowała 9 uczniów do etapu rejonowego.
Są to uczniowie:
1.Magdalena Gabrysiak
2.Artur Ludwiński
3.Weronika Zalewska
4.Marta Skoczylas
5.Iga Kowalewska
6.Aleksandra Wajs
7.Mikołaj Maciejewski
8.Julia Klimek
9.Piotr Jaśkowiak

 

 


 INFORMACJA

23 października 2009r. odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego.

Komisja w składzie: Katarzyna Młynarczyk-Płonka, Bogusława Jędrzejak. Monika Tomczak-Prukała po sprawdzeniu prac zakwalifikowała 3 uczniów do etapu rejonowego.
Są to uczniowie o kodach:
1. 3B17 - 56 pkt.
2. 1A04 - 47 pkt.
3. 3B02 - 38,5 pkt

Ślubowanie klas pierwszych

W piątkowe popołudnie, 23 października w Sali Teatralnej Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek spotkali się uczniowie klas pierwszych gimnazjum. Okazją było tradycyjne, uroczyste ślubowanie. Poza uczniami przybyli: ksiądz infułat Tadeusz Szmyt, siostra dyrektor Anna Serafin, zastępca dyrektora Katarzyna Płonka, wychowawcy, nauczyciele i rodzice.Spotkanie prowadziła uczennica kl. 1b, Kasia Weiss. Po powitaniu zebranych głos zabrała siostra dyrektor, która skierowała wiele ciepłych słów do uczniów. Wspomniała też o patronie gimnazjum św. Janie Bosco, który często powtarzał swoim wychowankom, że najważniejsze są: radość, nauka i pobożność. Następnie głos zabrał ks. infułat. Podkreślił, że okres gimnazjum jest bardzo ważny, bo stanowi przygotowanie do sakramentu bierzmowania.W dalszej kolejności wystąpili: przedstawiciel rodziców i uczniów klas pierwszych.Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpił akt ślubowania. W imieniu klas pierwszych na Sztandar Szkoły przyrzeczenie złożyli: Sandra Świtała (1a), Kasia Weiss (1b) i Karol Bochyński (1c). Część oficjalną zakończył hymn szkolny.Następnie rozpoczęła się część artystyczna prowadzona przez Marysię Falis i Macieja Śniatałę. Wzorowała się ona na telewizyjnym programie „Mam talent”. Zaprezentowały się grupy taneczne, wokalne i instrumentalne. Uroczystość zakończyła prezentacja zdjęć z obozu integracyjnego klas pierwszych, jaki odbył się pod koniec sierpnia w Przesiece. Po spotkaniu w Sali Teatralnej uczniowie wraz z wychowawcami i rodzicami udali się do klas. zobacz foto

Kasia Weiss

 


Dzień Papieski

Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Obchody te przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym. 

Wymiar intelektualny

W całej Polsce organizowanych jest kilkadziesiąt seminariów naukowych i paneli dyskusyjnych, których tematem jest nauczanie Jana Pawła II. Mają one na celu przybliżyć wiernym treści nauczania Ojca Świętego i poszerzać wiedzę o Jego pontyfikacie.

Wymiar duchowy

Dzień Papieski jest przede wszystkim dniem duchowej łączności z Ojcem Świętym i modlitwy w Jego intencji. We wszystkich parafiach całej Polski w niedzielę poprzedzającą Dzień Papieski odczytywany jest list pasterski Konferencji Episkopatu Polski. Odprawiane są msze święte w Jego intencji, podczas których głoszone są homilie i katechezy poświęcone nauczaniu Jana Pawła II. W wielu parafiach odbywają liczne nabożeństwa oraz nocne czuwania połączone z medytacją nad papieskimi tekstami. Wieczorem o określonej godzinie we wszystkich diecezjach w kraju odbywają się uroczyste Apele modlitewne w łączności z Ojcem Świętym.

Wymiar artystyczny

W wigilię Dnia Papieskiego na Zamku Królewskim w Warszawie Fundacja wręcza jedne z najbardziej prestiżowych nagród w Kościele katolickim - nagrody TOTUS. Dniowi Papieskiemu towarzyszy także 30 innych dużych wydarzeń artystycznych, zarówno o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim. Zwieńczeniem jest Koncert Papieski na Placu Zamkowym w Warszawie. Dzień Papieski wykracza też poza granice Polski. Do obchodów włączają się polskie parafie i Polonia m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Kazachstanu.

Wymiar charytatywny

Odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi jest organizowana tego Dnia publiczna zbiórka pieniędzy pod hasłem „Dzielmy się miłością", w której corocznie udział bierze blisko 100 tys. wolontariuszy: ministrantów, harcerzy, młodzieży i dorosłych z różnych środowisk wchodzących w skład Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji, która przyznaje stypendia najbardziej uzdolnionym gimnazjalistom i licealistom, pochodzącym z wiosek i małych miast. W ten sposób, każdy może włączyć się w budowę „żywego pomnika" Janowi Pawłowi II. /Sz.Ch./

W naszym Gimnazjum obchody Dnia Papieskiego rozpoczęto uroczystym słówkiem przygotowanym przez p. Monikę Tomczak - Prukałę. Przygotowano w tym celu specjalną prezentację multimedialną o życiu Karola Wojtyły. Następnie wysłuchaliśmy słów Ojca Świętego skierowanych do młodych ludzi. Po prezentacji uczniowie wykonali pięśń pt.  "Nie bój się, wypłyń na głębię". Wykonanie instrumentalno - wokalne przygotowali następujący uczniowie:

Weronika Bielska, Agnieszka Zuszek, - wokal

Blanka Duczmal, Maciej Sułecki, Iga Kowalewska - skrzypce

Mariusz Tomczak - konferansjer

 

Ponadto, uczniowie na zajęciach języka angielskiego pod kierunkiem nauczycieli wykonali projekty o Ojcu św. Janie Pawle II. Najciekawsze prace można obejrzeć na wystawie na korytarzu, jak i w salach lekcyjnych. zobacz foto

 Konsultacje z nauczycielami

Drugie czwartki miesiąca

8 października, 12 listopada, 10 grudnia, 14 stycznia, 11 marca, 8 kwietnia, 13 maja

w godzinach 17.00 - 18.00

Zobacz, gdzie można spotkać nauczyciela

wejdź

 

 

 

 


Już są zdjęcia z obozu integracyjnego Przesieka 2009

 

zobacz foto...


ZBIÓRKA  PRZYBORÓW SZKOLNYCH

-bruliony - 33

- teczki - 8

- zeszyty - 96

- temperówki - 8

- bloki rysunkowe - 27

- kleje - 19

- cyrkle - 1

- gumki do mazania - 15

- nozyczki - 8

- farby - 3

- ołówki - 69

- mazaki do pióra - 2

- pisaki - 17

- linijki - 18

- kątomierze - 14

- ekierki - 21

- długopisy - 75

- kredki - 20

- pastele olejne - 1

- naklejki na zeszyt - 1

- notesy -2

- piórniki - 2

- pędzelki - 3.

Razem zebraliśmy 462 artykuły szkolne, które zostaną przekazane dzieciom z naszej szkoły. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Samorząd Uczniowski 

 

 

 


Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2009/2010
1 września br. o godz. 9.00  Mszą Św. w kościele św. Antoniego rozpoczęliśmy Nowy Rok Szkolny
Uczniowie w strojach świątecznych uczestniczyli w Eucharystii. Po Mszy Św. pod opieka wychowawców i nauczycieli przeszliśmy do budynku szkoły.
W tym dniu wszyscy uczniowie mieli zajęcia do godz. 11.30.

OGŁOSZENIE

Zgodnie z zaleceniami Wielkopolskiego Kuratora Oświaty prosimy o zwrócenie uwagi na ważne komunikaty dotyczące grypy A/H1N1 oraz informacje na temat realizacji polityki ochrony i pomocy pokrzywdzonym przestępstwem w środowisku szkolnym poprzez współpracę z lokalnymi Ośrodkami, które w ramach swojej działalności udzielają bezpłatnej pomocy prawnej i psychologicznej.

Bieżące informacje na temat grypy A/H1N1 znajdują się na stronie  internetowej www.pzh.gov.pl , dodatkowo  Kuratorium Oświaty w Poznaniu umieściło na swej stronie internetowej www.ko.poznan.pl w zakładce Vademecum, stałe banery pod nazwą  "GRYPA  A/H1N1" oraz "SIEĆ POMOCY OFIAROM PRZESTĘPSTW" z odnośnikiem do strony www.pokrzywdzeni.gov.pl .

Zaloguj,