Archiwum rok 2016/2017
 

MegaMisja: "Psotnikowa przyjaźń i nowe media" - 22.02. i 23.02.2017r.

Categories: | Author: Marta Michalak | Posted: 2017-02-23 | Views: 649

Ku wielkiemu zaskoczeniu bliźniaków i rodziców okazało się, że jakimś cudem informacje o Psotniku wyciekły do mediów. Niestety, dziennikarze przedstawiali Psotnika w złym świetle. Dzieci i rodzice postanowili działać. Trzy kolejne spotkania z Julką i Kubą będą dotyczyły etyki i wartości w komunikacji i mediach. foto

Czym jest prawdziwa przyjaźń? Co jest dla nas ważne w przyjaźni? Media i nowe technologie dają nam duże możliwości komunikacyjne. Dzięki nim możemy poznać ciekawe osoby z całego świata. Dzisiejsze zajęcia pokazały dzieciom wartość przyjaźni, także tej na odległość. Pomogły również zrozumieć, że może to być niewystarczająca alternatywa dla komunikacji interpersonalnej i budowania głębokich relacji z drugim człowiekiem.

Dzieci znalazły się dzisiaj w niecodziennej sytuacji wzajemnej pomocy. Miały pomóc przejść przez wyznaczoną matami drogę przez las koledze lub koleżance z zamkniętymi oczami, tak by bez przeszkód dotarli do celu. Rola wzajemnego zaufania i przyjaźni miała w tym momencie szczególne znaczenie. Zadanie zostało wykonane przez dzieci z ogromnym entuzjazmem i oczywiście - wszyscy dotarli do wyznaczonego miejsca.

Podczas kolejnego kroku uczniowie lepili z plasteliny symbol przyjaźni - szczególny, bo dla każdego inny, wyjątkowy. Efekty pracy można podziwiać w naszej MegaMisyjnej galerii :)
Następnie dzieci otrzymały zadanie specjalne dotyczące komunikowania się z przyjacielem na odległość - odnalezienie listu zaadresowanego do nich. W liście pewna osoba zdradza jak ma na imię, gdzie mieszka, ile ma lat, co lubi robić, jak spędza wolne chwile. Dzieci odczytywały treść listów samodzielnie i w parach szukały w nich podobieństw. Zastanawiały się również nad tym, co same chciałyby powiedzieć nadawcy o sobie i jak razem mogliby spędzać czas. Podsumowując dzieci dowiedziały się, że dzięki mediom, które wymieniły wcześniej, możemy nawiązać znajomość z kimś, kto mieszka bardzo daleko. Wszyscy wypisywali zalety i wady takiej znajomości na tablicy.

Na koniec uczniowie w parach znowu przemierzali wyznaczoną na początku zajęć ścieżkę. Tym razem jednak osoba z zamkniętymi oczami słuchała jedynie wskazówek przyjaciela znajdującego się na mecie. To było dopiero wyzwanie! Wszystkim dzieciom udało się doprowadzić swoich kolegów i koleżanki bez problemów do celu. Po wykonaniu zadania wszyscy zastanawiali się nad odpowiedziami na pytania: Czy przyjaźń za pomocą Internetu lub telefonu wystarczy? Czy wolimy, gdy bliska nam osoba jest też blisko nas i razem możemy przeżywać różne sytuacje i przygody oraz być wsparciem dla siebie w trudnych chwilach?
Dzisiejsze zajęcia bardzo podobały się dzieciom przede wszystkim, dlatego że każde z zajęć podejmowanych na lekcji  aktywizowały je ruchowo, fizycznie i umysłowo. Taka ilość zadań sprawiła, że uczniowie czuli się zmotywowani i ogromnie skupieni. Dużą radość wzbudziło wspólne przemierzanie ścieżki w obu wypadkach i praca plastyczna.
Po tych zajęciach dzieci rozumieją czym jest przyjaźń, znają zalety i wady przyjaźni na odległość oraz rozumieją, że komunikacja przez media, może być niewystarczającą formą komunikacji interpersonalnej.

                                                                                     Marta Michalak i Paulina Lisek

Print Bookmark and Share

Return to previous page