Dzisiejszy dzień jest szczególny. Nasza szkoła obchodzi X lecie swego istnienia.
Serdecznie witam przybyłych na tę uroczystość gości:
- Księdza Infułata Tadeusza Szmyta, który reprezentuje ks. Biskupa Stanisława Napierałę
- Pana Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego- Pana Radosława Torzyńskiego
- wiceprezydentów: panią Beatę Podsadną i pana Stanisława Krakowskiego
- Siostrę Inspektorkę Teresę Kalinowską
- Panią wizytator Marię Niedzielę- przedstawicielkę Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty
- Pana Pawła Rajskiego- Naczelnika Wydziału Edukacji
- s. Leokadię Pyzio- pierwszą dyrektorkę szkoły
- przewodniczącą Rady Rodziców SP- panią Ewę Rubach- Wardawy ,przewodniczących rad rodziców Gim. i LO- Pana Andrzeja Ławniczaka i pana Krzysztofa Bellę oraz przedstawicieli rad rodziców SP
- przedstawicieli ostrowskich mediów: Radia „Rodzina”, Telewizji Pro- art. i „Gazety Ostrowskiej”
- oraz Was drodzy nauczyciele, pracownicy szkoły i kochani uczniowie
Moi Drodzy!
W swoim wystąpieniu odwołam się do słów założyciela naszego zgromadzenia św. Jana Bosko, wszak w tej szkole uczniowie są wychowywani według sytemu tegoż świętego.
Ksiądz Bosko często powtarzał: Zaufajcie Maryi Wspomożycielce, a zobaczycie, co to są cuda!
Z tego zaufania Maryi zrodziła się 10 lat temu nasza szkoła. Samo marzenie, by powołać do istnienia szkołę katolicką, salezjańską, istniało w sercu s. Leokadii Pyzio- pierwszej dyrektorki -wiele lat wcześniej. Udało się je zrealizować dzięki otwartości i życzliwości wielu osób: przełożonych naszego zgromadzenia, władz kościelnych diecezji kaliskiej- a szczególnie dzięki przychylności ks. Bp Stanisława Napierały i obecnego wśród nas ks. Infułata Tadeusza Szmyta , władz miejskich, oświatowych, darczyńców i rodziców, którzy nam zaufali i wybrali tę szkołę dla swoich dzieci.
Bez wątpienia ta szkoła swoje powstanie i rozwój w dużej mierze zawdzięcza Siostrze Leokadii i rodzicom dzieci, które uczęszczały do naszego salezjańskiego przedszkola. Siostro Leokadio- Siostrze i tym pierwszym rodzicom naszych uczniów z serca dziękuję.
Gdy myślę o tych dziesięciu minionych latach to widzę obiecane przez Księdza Bosko cuda.
Tak wiele udało się zdziałać: wybudować nowy obiekt jedynie dzięki ofiarności ogromnej rzeszy ludzi z całej Polski i zza granicy, wyremontować salę gimnastyczną, otworzyć nowoczesną stołówkę, przeprowadzić termomodernizację starego budynku, i dysponując niewielkimi środkami finansowymi na bieżąco remontować obiekt i doposażać sale lekcyjne.
Z perspektywy minionych lat można dostrzec wiele działań dydaktyczno – wychowawczych uwieńczonych sukcesami. Nie sposób wymienić wszystkich. Chlubą naszej szkoły są bardzo wysokie wyniki osiągane przez uczniów na sprawdzianie po szóstej klasie.
Wielokrotnie nasi uczniowie byli laureatami różnorodnych konkursów międzyszkolnych, miejskich, rejonowych, wojewódzkich. Na szczególną uwagę zasługują konkursy językowe, przyrodnicze, taneczne, sportowe, polonistyczne, związane z bezpieczeństwem, a także matematyczne- szczególnie Mistrzostwa w Tabliczce Mnożenia i Magia Liczb - w nich uczniowie zdobywają pierwsze miejsca.
A co wyróżnia naszą szkołę.
Uczniowie uczą się obowiązkowo, w grupach dwóch lub trzech języków obcych (j.ang. , j. niem, j. franc., a od przyszłego roku również hiszpański). Mają w każdym tygodniu obowiązkową godzinę basenu.
W szkole działa prężnie około 40 kół zainteresowań z różnych dziedzin tak stricte naukowych jak i artystycznych.
W październiku 2003 otrzymaliśmy certyfikat „Szkoły z klasą”
W roku szkolnym 2004/2005 zaangażowaliśmy się w akcję „Szkoła z klasą” – „Czytam, myślę, działam”. 2005 r. otrzymaliśmy certyfikat sprawności LEGO – czytam i sprawności AGO – działam.
W 2006r. nauczyciele uzyskali certyfikaty „Nauczycieli z klasą”
W październiku 2005 r. szkoła została wyróżniona przez Ogólnopolskie Forum Oświaty Niepublicznej za projekt zajęć pozalekcyjnych pt. „A ja wolę po lekcjach zostać w szkole” w ramach programu „Jak wychowywać ludzi z pasją”
W roku szkolnym 2006/2007 i 2007/2008 nasza szkoła otrzymała certyfikat Polskiego Towarzystwa Dysleksji za udział w Programie Edukacyjno-Terapeutycznym Ortograffiti.
Już trzeci rok z kolei szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie „Szkoła bez przemocy” i zdobyła certyfikat tejże szkoły.
Szkoła włącza się w akcję charytatywne. Wiele klas zaangażowanych jest m.in. w „Adopcję na odległość”
Na wyróżnienie zasługuje działalność Samorządu Uczniowskiego oraz zespołu redakcyjnego gazetki szkolnej.
Przy szkole istnieje Oratorium miejsce zabawy i pomocy w nauce dla dzieci ubogich z naszego miasta.
Obecnie szkoła bierze udział w międzynarodowym programie „Comenius”, to już drugi nasz udział w tym programie.
Należy podkreślić katolicki wymiar tej szkoły.
Posiadamy własną kaplicę odwiedzaną często przez uczniów, nauczycieli i rodziców.
Cieszą nas sukcesy dydaktyczne, lecz nie mniejszą uwagę skupiamy na wychowaniu i formacji duchowej powierzonych nam dzieci.
Mamy jasny cel: chcemy wychować dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli. Pomagają nam w tym codzienne słówka na ”Dzień dobry”, msze św. szkolne, wspólnie celebrowane uroczystości kościelne i państwowe.
W każdy pierwszy piątek miesiące w szkole uczniowie mogą skorzystać z sakramentu pokuty i odprawiana jest Eucharystia.
W naszym systemie wychowawczym ważną rolę spełnia asystencja salezjańska- uważne, przyjazne bycie z uczniem, w czasie wolnym: podczas przerw międzylekcyjnych, zajęć pozalekcyjnych.
Wychowawca w naszej szkole to przyjaciel dziecka. Uczniowie wyjeżdżają ze swoimi nauczycielami na „Białe i zielone szkoły”, każdego roku podczas wakacji nauczyciele organizują kilka grup kolinijnych tak w kraju jak i zagranicą oraz półkolonie.
Szkoła rozpoczęła współpracę z placówkami w Londynie i Holandii. W kwietniu grupa uczniów wyjeżdża do Londynu, by doskonalić w praktyce język angielski. Wszystkie organizowane wyjazdy uczniów i nauczycieli mają na celu zbliżyć wychowawcę i jego wychowanka. Troszczymy się, by w szkole panował klimat rodzinny, by każdy czuł się kochany. Klimat miłości i dobroci nie wyklucza jednak wymagań stawianych wychowankowi.
Nauczyciele w tej szkole oprócz doskonalenia dydaktycznego, podlegają ciągłej formacji. Organizowane są dla nich kilka razy w roku rady pedagogiczne formacyjne, które mają być pomocne w pracy nad sobą. Nauczyciel w naszej szkole to człowiek opierający swoje życie na ewangelii Chrystusa.
Ważną rolę w szkole pełnią rodzice. Są oni kreatywni i bardzo zaangażowani w życie placówki, chętnie podejmują się nowych wyzwań. Każdego roku organizują bal karnawałowy a w czerwcu we współpracy z radą pedagog. Festyn Rodzinny. Pozyskane środki finansowe przeznaczają na rzecz szkoły.
Dla rodziców również organizujemy przed zebraniami klasowymi i w Wielkim Poście konferencje doskonalące.
W szkole obecnie kształci się 478 uczniów. 360 absolwentów opuściło jej mury. Zatrudniamy 48 nauczycieli. Każdego roku mamy wielu nowych kandydatów na uczniów.
Rodzice podkreślają znaczenia katolickiego i wychowawczego charakteru naszej placówki.
To tak w zarysie. O szkole można by jeszcze wiele powiedzieć. Niech to wystarczy.
Na koniec pragnę podziękować przełożonym mojego zgromadzenia, władzom kościelnym diecezji kaliskiej, władzom miejskim, oświatowym i społeczności szkolnej: nauczycielom, pracownikom, uczniom i rodzicom za 10 lat przyjaznej i życzliwej współpracy.
Zakończę słowami księdza Bosko, które są żywe w naszej wspólnocie wychowawczej: "... Ufność w Miłosierdzie Boga dodaje nam zawsze odwagi. Nie ustajemy nigdy w czynieniu dobra, a Miłosierdzie Boga jest z nami..."