Odwiedziny dwojga wolontariuszy – Gustavo z Brazylii oraz Yingdong z Australii

Ten tydzień (19-23-30.01.) zapowiada się w naszej szkole wyjątkowo, a to z racji odwiedzin dwojga wolontariuszy – Gustavo z Brazylii oraz Yingdong z Australii – w ramach projektu Level Up! realizowanego przez jedną z największych międzynarodowych organizacji studenckich AIESEC. Praktykanci poprowadzą cykl zajęć, przybliżając kulturę swoich krajów, a także ucząc przedsiębiorczości, kreatywności i liderstwa.
Profile wolontariuszy:


  

Wolontariusze z projektu Level up! - Już u nas.
Image: Wolontariusze z projektu Level up! - Już u nas.

Dzisiaj (18.01.2015) o 18:45 przywitaliśmy naszych wyjątkowych gości – Gustavo z Brazylii oraz Yingdong z Australii.  Wolontariusze z projektu Level up! zamieszkają u naszych kolegów i będą dzielili się z nami swoją wiedzą oraz doświadczeniem przez cały tydzień.

  

Patron LO wybrany
Image: Patron LO wybrany

W dniu 15 stycznia 2015 r. o godz. 9.50 odbyły się wybory patrona Liceum Sióstr Salezjanek. W głosowaniu brali udział uczniowie, rodzice i nauczyciele liceum. Kandydatów było trzech: Stanisław Kostka, Franciszek Salezy i Piątka Poznańska. Po komisyjnym otwarciu urny i przeliczeniu głosów stwierdzono, że patronem szkoły zostanie "Piątka Poznańska" - błogosławieni wychowankowie salezjańscy z Poznania. Czesław Jóźwiak, Edward Kaźmierski, Franciszek Kęsy, Edward Klinik i Jarogniew Wojciechowski zostali aresztowani przez Niemców za działalność antyniemiecką. Po dwuletnim więzieniu zostali skazani na śmierć, która ponieśli w Dreźnie mając od 20 do 23 lat. Po zakończeniu procedur związanych z wyborem patrona uroczystość nadania imienia i sztandaru Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Salezjanek planowana jest na 24 kwietnia 2015 r.

  

II Wizyta uczniów i nauczycieli z Barakaldo – cz. 8
Image: II Wizyta uczniów i nauczycieli z Barakaldo – cz. 8

Dnia 15 stycznia w godzinach przedpołudniowych odbyło się spotkanie podsumowujące realizację zadań projektu „Różne korzenie, ten sam język” z udziałem nauczycieli. Po godz. 15 wszyscy spotkali się na lotnisku Poznań-Ławica, gdzie nastąpił moment pożegnania. Był smutek i łzy na twarzach Comeniusowiczów, ale i pozytywna myśl, że ich przyjaźń przetrwa… Wspomnienia chwil spędzonych w gronie przyjaciół z Barakaldo na długo zapiszą się w naszej pamięci.  

Zobacz foto ...

  

II Wizyta uczniów i nauczycieli z Barakaldo – cz. 7
Image: II Wizyta uczniów i nauczycieli z Barakaldo – cz. 7

Dnia 14 stycznia grupa uczniów biorących udział w projekcie „Różne korzenie, ten sam język”  wzięła udział w zajęciach projektowych, mających na celu opracowanie tekstu hymnu, do którego muzykę napisała Pani Agnieszka Wielebska. Uczniowie pracowali nad nim w grupach. Następnie odbyły się próby przed finałowym koncertem. Jeden z uczniów programu wymiany - Jakub Jędrzejewski przygotował dla swoich koleżanek i kolegów specjalny pokaz. Po południu młodzież spotkała się na koncercie finałowym podsumowującym nie tylko 8-dniową wymianę, ale i ponad 2-letnią współpracę, która nieoficjalnie rozpoczęła się w październiku 2012r.  Koncert prowadziła Pani Ewelina Ludwiczak, a przemówienia końcowe wygłosili koordynatorzy Pani Zofia Szafałowicz i Pan Oscar Gonzalez Lopez. Pokazano lipdub’y obu szkół i prezentację multimedialną składającą się ze zdjęć i części ewaluacyjnej, będącej wrażeniami uczniów z pobytu  w Polsce. W imieniu uczniów podziękowali Kasia Janicka, Mateusz Sysiak, a z grupy hiszpańskiej Maider i Maria. W programie artystycznym uczniowie zaprezentowali Poloneza, tańce baskijskie, taniec belgijski, utwory wokalne w wykonaniu Łukasza Raczaka, Mateusza Sysiaka oraz Mery Sanchez. Na zakończenie grupa wspólnie zaśpiewała dwa utwory - hymn Comeniusa i piosenkę Michaela Jackson’a o bardzo wymownym tytule „Heal the world”. Po koncercie finałowym odbyła się dyskoteka z udziałem młodzieży z projektu oraz uczniów naszej szkoły.  Zobacz foto ...


Koncert Kolęd 2015

13 stycznia w naszej szkole odbył się  koncert kolęd z udziałem naszych hiszpańskich gości, a po nim spotkanie rodzin goszczących. Nie zabrakło na nim typowych świątecznych potraw. Mamy nadzieję, że dzisiejsze świąteczne spotkanie nie tylko przybliżyło gościom polskie  zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe, ale również scaliło naszą salezjańską rodzinę.

Zobacz foto ...

  

XII Konkurs Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej

12 stycznia 2015r. w Publicznym Gimnazjum Sióstr Salezjanek odbył się XII Konkurs Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej - etap rejonowy. Do konkursu przystąpiło 49 uczniów z różnych szkół naszego rejonu.  Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 90 minut. Organizatorem konkursu było Centrum Edukacji Obywatelskiej z siedzibą w Warszawie.

  

II Wizyta uczniów i nauczycieli z Barakaldo – cz. 6
Image: II Wizyta uczniów i nauczycieli z Barakaldo – cz. 6

Dnia 13 stycznia młodzież wraz z nauczycielami omawiała tematykę świąt i festiwali w Polsce oraz w Hiszpanii. Prezentacje multimedialne przygotowali i przedstawili Piotr Płonka, a z grupy hiszpańskiej Michelle, Raquel, Irune oraz Andoni i Sergio. Następnie uczniowie doskonalili znajomość zarówno języka polskiego, jak i baskijskiego śpiewając kolędy w obu językach. Akompaniowała nam Pani Agnieszka Wielebska i Łukasz Raczak. Trzeba podkreślić, że śpiew w języku baskijskim to prawdziwe wyzwanie dla nas wszystkich. W południe grupa Comeniusa ćwiczyła tańce charakterystyczne dla obu krajów - Poloneza pod kierunkiem Pana Arkadiusza Powierzy oraz tańce baskijskie pod opieką Pana Oscara. Po południu nadszedł czas na koncert kolęd z udziałem naszych hiszpańskich gości, a po nim spotkanie rodzin goszczących. Nie zabrakło na nim typowych świątecznych potraw. Mamy nadzieję, że dzisiejsze świąteczne spotkanie nie tylko przybliżyło gościom polskie  zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe, ale również scaliło naszą salezjańską rodzinę. 

Relacja foto cz. 1.


II Wizyta uczniów i nauczycieli z Barakaldo – cz. 4 i 5
Image: II Wizyta uczniów i nauczycieli z Barakaldo – cz. 4 i 5

Dnia 11 stycznia uczniowie polscy i hiszpańscy wyjechali do Częstochowy. Tam odbyli szybki spacer na wałach i  o godzinie 9.30 uczestniczyli we Mszy świętej. Zwiedzili także muzeum, w tym zbiór wielu dzieł sztuki i  dary wotywne wiernych. Około godziny 13.00 dotarli do Wieliczki gdzie rozpoczęli zwiedzanie w dwóch grupach: z przewodnikiem polskim i hiszpańskim. Wizyta w Wieliczce zachwyciła wszystkich uczniów  zarówno polskich jak i hiszpańskich . Najbardziej podobała im się Kaplica św.  Kingi oraz pokaz świetlno-muzyczny. Uczniowie mieli również możliwość obejrzenia filmu w technologii 5D dotyczącą powstania złóż soli jak i wizji przyszłości kopalni.  Późnym popołudniem dotarli do urokliwego Krakowa, zwiedzili Stare Miasto, Sukiennice i podziemne Muzeum Miasta Krakowa. Podziemna ekspozycja prezentuje nie tylko bogatą historię Krakowa, ale też związki, jakie łączyły to miasto z najważniejszymi w średniowiecznej Europie ośrodkami handlu i kultury.  Zapraszamy do galerii … 

  Czytaj więcej...

II Wizyta uczniów i nauczycieli z Barakaldo – cz. 3
Image: II Wizyta uczniów i nauczycieli z Barakaldo – cz. 3

Dzień 10 stycznia dla uczniów i nauczycieli był czasem spędzonym z polskimi rodzinami. Nauczyciele udali się na wycieczkę do Lichenia, gdzie znajduje się Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski – obecnie największy kościół w Polsce. Bazylika położona jest na terenie sanktuarium maryjnego wzniesionego dla upamiętnienia objawień maryjnych z lat 1813 i 1850-1852. Obiekt  budowano w latach 1994-2004. W południe nauczyciele wzięli udział we Mszy św. odprawianej specjalnie dla pielgrzymów. Następnie zwiedzili wnętrze Bazyliki, podziwiali z również z zewnątrz, zobaczyli m.in. wieżę, dzwonnicę, Źródełko z cudowną wodą. W centralnej części Sanktuarium wznosi się, wysoka na 25 m, kamienna góra. To wybudowane z betonu i kamieni wzniesienie to Golgota, mająca labirynt przejść, grot, kapliczek, figur i płaskorzeźb. Nad całością góruje krzyż oraz postacie Matki Bożej i św. Jana. Drogę Krzyżową przeszli także nasi hiszpańscy goście. Byli zachwyceni zarówno Bazyliką, jak i Golgotą. Na zakończenie wycieczki udali się do Kościoła św. Doroty, który znajduje się na terenie klasztoru zgromadzenia Marianów. W latach 1858-2006 była głównym kościołem sanktuarium maryjnego w Licheniu Starym, gdyż w  tym okresie przechowywano w niej obraz Matki Boskiej Licheńskiej. Następnie  nauczyciele dotarli do Kalisza na obiad. W godzinach wieczornym udali się do Filharmonii Kaliskiej i wysłuchali Koncertu Noworocznego zatytułowanego „Operetka kontra Folk”. Zobacz foto ...

  
Strona 13 z 21First   Previous   8  9  10  11  12  [13]  14  15  16  17  Next   Ostatni