Krzyk pióra ...
Image: Krzyk pióra ...

Słoń

Mianownik: kto? co? (jest) - „Egzamin!”.
Dopełniacz: kogo? czego? (nie ma; jak to: „nie ma?”) - „Egzaminu?”
Celownik: komu? czemu? (się przyglądam; nie inaczej!) - „Egzaminowi”.
Biernik: kogo? co? (widzę; no nie bardzo…) - „Egzamin”.
Narzędnik: z kim? z czym? (idę; z zachowaniem dystansu) - „ Z egzaminem ”.
Miejscownik: o kim? o czym? (mówię; ja? nie) - „O egzaminie”.
Wołacz: o, ty mój! (niestety, z nikim się nie podzielę) - „Egzaminie!”

  Czytaj więcej...

"Piraci z naszej ulicy".



Dnia 29.11.2017 r. dzięki gościnności pani Jolanty Staszak, Izabeli Biernat i Barbary Sobczyk odbyło się już czwarte przedstawienie "Piraci z naszej ulicy". Tym razem mieliśmy okazję spotkać się z uczniami oddziału przedszkolnego (sala 101). Nasi nastoletni aktorzy dali z siebie wszystko, co zostało docenione przez wytrawną publiczność. W głównych rolach wystąpili: Jim – Jakub Kozłowski, Matylda - Ala Finger oraz narrator – Paulina Kucharska.  W pozostałych rolach: Julia Panek, Kamila Abduallaeva, Julia Dudek, Paweł Szczepaniak i Mikołaj Hofmański. Po przedstawieniu zostali wciągnięci w żywiołową zabawę J Oby jak najwięcej takich spotkań J

Akcja została zorganizowana przez panią Małgorzatę Przybył i Agnieszkę Szczepańską w ramach akcji PoczytajMy Centrum Edukacji Obywatelskiej.

  

Krzyk pióra ...
Image: Krzyk pióra ...

Marnowanie czasu
     W dzisiejszych czasach często każdy z nas ma wiele obowiązków, ale często nie ma wiele wolnego czasu. Gdy już przyjdzie chwila na relaks, spędzamy go na bezsensownych rzeczach, które nie dają nam satysfakcji.
    Co możemy zrobić, by w pełni wykorzystać daną chwilę? Z mojego doświadczenia wiem, że Internet lub telewizja nie sprawią, iż wypoczniemy. Dobrym rozwiązaniem jest książka lub długi spacer. Dzięki tym czynnościom możemy oczyścić swoją obciążoną głowę oraz dotlenić mózg, co pozwala na bardziej skuteczną pracę lub efektywniejszy wypoczynek.
A co do telewizji i Internetu, nie mogę przypisać im samych wad, bo potrzebujemy te elementy rzeczywistości do codziennego funkcjonowania. Ale warto pamiętać, że nie są one najlepszą formą na wypoczynek. Często „czas przelatuje nam przez palce”, ponieważ okres na odpoczynek wydłuża się w nieskończoność i nie realizujemy innych założonych celów.
     Na koniec chcę powiedzieć, że rekreacja jest oczywiście bardzo subiektywną kwestią, lecz marnotrawstwo czasu nie, a podane przeze mnie przykłady dają nam o wiele więcej możliwości dla naszego odprężenia i relaksu zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Natasza Starzyńska

  

Krzyk pióra ...
Image: Krzyk pióra ...

PRAWDZIWE PIĘKNO
"Co mam dzisiaj ubrać?" To pytanie zadaje sobie chyba każda kobieta każdego ranka. Mimo że ma szafę pełną ubrań, to i tak jej mało. To za eleganckie, to zbyt zwyczajne, a to nawet mogłoby być, gdyby nie te kilka cekinów na rękawie.

  Czytaj więcej...

Krzyk pióra ...
Image: Krzyk pióra ...

FELIETON
Drogie prezenty, najładniejsze ozdoby, wymyślne potrawy, wielkie zakupy i przepychanki w sklepach. W wielu domach Święta Bożego Narodzenia zamieniają się w wolne od pracy i szkoły, dni bez większego znaczenia. Ludzie przygotowując się do jednego z najważniejszych wydarzeń w roku, często zapominają, co się tak naprawdę liczy, tracąc wyjątkową atmosferę i chwilę wytchnienia na rzecz porządków, prezentów i dwunastu potraw na stole.
W tej świątecznej bieganinie zatrzymajmy się na chwilę i pamiętajmy
o tych najważniejszych wartościach.
Na szczęście w większości domów święta to nadal czas spokoju, refleksji, pojednania przy opłatku i rodziny zasiadającej przy jednym stole. To czas, kiedy cała rodzina spędza wolne chwile razem, a nie każdy w swoim pokoju.
Święta powinny jednoczyć, a nie być przerwą w zajęciach dnia codziennego.
 A jak ty spędzasz święta?
Maria Nowak

  

Krzyk pióra ...
Image: Krzyk pióra ...

Święta wesołe czy wariackie?
    Od jakiegoś czasu obserwuję wzmożony ruch rodzaju ludzkiego w okresie poprzedzającym święta. Konkretnie chodzi mi o święta Bożego Narodzenia. Kiedyś z niecierpliwością czekało się na pierwszą gwiazdkę, która zabłyśnie na wieczornym niebie. Z radością łamało się opłatkiem, składając sobie życzenia i dopiero wtedy można było zasiąść do wieczerzy. Obowiązkowym punktem wieczoru było pójście na pasterkę. A dziś?
    Czasem z dużym wyprzedzeniem, ale nierzadko w ostatniej chwili ruszamy na łowy. Zaliczamy markety różnej maści, a najlepiej hipermarkety i galerie. Ze wszystkich stron otaczają nas sztuczne choinki upstrzone świecidełkami i cała masa promocji, z czego każda ma jakiś haczyk, który prędzej czy później puści nas z torbami. I po co to wszystko? Te nerwy, stracony czas i spore pieniądze? A no po to, by spełnić czyjeś marzenia. Ale czy aby na pewno? Zresztą czy to ważne? Bez znaczenia. Przecież i tak to co nie przypadnie obdarowanemu do gustu, można sprzedać potem na aukcjach. Już niemal tradycją stały się ogólnopolskie aukcje: niechciany prezent – chciana gotówka.

  Czytaj więcej...

Wycieczka do Śmiełowa.

22 października 2017r.  uczniowie klas II a i II b pod opieką pań Magdaleny Marcinkiewicz, Agnieszki Niesobskiej – Kaźmierczak, Katarzyny Urbaniak oraz pana Jakuba Poprawy wyjechali do Śmiełowa, gdzie znajduje się Muzeum Adama Mickiewicza. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach muzealnych na temat „Pobytu Mickiewicza w Wielkopolsce” oraz „W Śmiełowie tak jak w Soplicowie”. Młodzież uczestniczyła w wędrówce śladami  poety po dworach i pałacach Wielkiego Królestwa Poznańskiego. Drugi temat ukazywał motywy wielkopolskie w „Panu Tadeuszu” – od polowań do kawy.
Uczniowie wrócili zadowoleni i pod wrażeniem miejsca, w którym przebywał Mickiewicz.



  

„O!Błędne Dyktando”
Image: „O!Błędne Dyktando”

Uczennica Magdalena Adamczak wzięła udział w Finale Ogólnopolskiego Konkursu „O!Błędne Dyktando”, który odbył się 28 października 2017r. w Warszawie. Otrzymała certyfikat O!Błędnego Mistrza Ortografii.
Serdecznie gratulujemy. Podziwiamy zaangażowanie, odwagę i wytrwałość Magdy. Mamy nadzieję, że to początek wielkiej przygody z ortografią. Życzymy dalszych sukcesów!



  

Chrońmy siebie.
Image: Chrońmy siebie.

Stowarzyszenie Promocji Sztuki Łyżka Mleka i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu to pomysłodawcy konkursu literackiego skierowanego do młodzieży. Uczniowie przygotowali utwory literackie w dowolnej formie nawiązujące do hasła konkursu. Celem konkursu było odkrywanie i rozwijanie uzdolnień literackich, propagowanie zasad ochrony danych osobowych i ochrony własnego profilu w sieci służących bezpieczeństwu w świecie wirtualnym.
Jury konkursu literackiego postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia w kategorii gimnazjum:
I miejsce Marcelina Głowacka oraz Mikołaj Winiecki
II miejsce Anna Gajda

Wyróżnienia: Aleksandra Pastuszak oraz Fryderyk Gajdzik. Jednocześnie Jury postanowiło rekomendować do umieszczenia w wydawnictwie książkowym pracę Mileny Stempniak.
Najcenniejszą pamiątką jest almanach pokonkursowy, który otrzymali wszyscy uczestnicy nagrodzeni i wyróżnieni.

  Czytaj więcej...

Krzyk pióra ...
Image: Krzyk pióra ...

Jakie to wszystko pokręcone…

Każdy dzień zaczyna się tak samo, zwyczajnie. Wiadomo, wyłączenie denerwującego budzika, wypicie napoju bogów czyli kawy, ubranie się i wyjście z domu. W moim przypadku to pójście do szkoły, w twoim może to samo, ale nie o tym chciałem...
Dzień jak co dzień, lecz nie dzisiaj. Zaczyna się od spojrzenia. Dyskretnie oczywiście, by druga strona nie spostrzegła się, że na nią patrzymy, ale tyle wystarczy. Następny dzień niby taki sam, lecz nie do końca. Mała podświadoma nadzieja, by zobaczyć jeszcze raz to niesłychane zjawisko. Spóźnia się? Czy była to jednorazowa akcja? No cóż, trudno, lecz nie! Jest! Przyszła. Zdyszana, ale zdążyła. Zaraz, czemu się tym przejmuję? Przecież wcześniej mnie to nie obchodziło?! Dziwne, coś musi być na rzeczy…

  Czytaj więcej...
Strona 10 z 16First   Previous   5  6  7  8  9  [10]  11  12  13  14  Next   Ostatni   
Enter Title
 
Hover here, then click toolbar to edit content