Historia szkoły
 

Witamy was na stronie poświęconej naszej szkole - Gimnazjum Sióstr Salezjanek im. Św. Jana Bosko w Ostrowie Wlkp. Gimnazjum istnieje od roku 2002.
Położona w centrum miasta jest otwarta na dzieci z całego rejonu i stara się adekwatnie odpowiedzieć na wymagania i oczekiwania rodzin, środowiska i Kościoła.
Realizuje innowacje wychowawcze, metodologiczne i dydaktyczne odpowiadające nowym perspektywom rozwoju społecznego.
Gimnazjum i Liceum zawdzięczają swoje powstanie Rodzicom dzieci, którzy wielokrotnie zwracali się do Sióstr Salezjanek z prośbą o zapewnienie ciągłości kształcenia i wychowania, otwartości Zgromadzenia Sióstr Salezjanek i życzliwości władz Miasta i Powiatu.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców i środowiska oraz zgodnie ze swoją misją i założeniami reformy oświaty Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim na pierwszym miejscu w planie rozwoju szkoły stawia obszar działania związany z jej rozwojem jakościowym a konkretnie

WYCHOWANIE W DUCHU WARTOŚCI CHRZEŚCIJAŃSKICH

Przyjęty w szkole styl oraz metoda wychowawcza ks. Bosko jest stylem dialogu i poszukiwań w szacunku dla najgłębszych wymagań młodego człowieka.

Głównymi elementami tego stylu są:

  •     prewencyjność
  •     stwarzanie środowiska wychowawczego
  •     zwracanie się ku wewnętrznym siłom osoby (rozum, religia, miłość)
  •     dawanie pierwszeństwa wychowawczym stosunkom personalnym
  •     położenie nacisku na tworzenie się grup i stowarzyszeń

 

 

Historia opisana przez uczniów

 

Pierwszy rok istnienia Gimnazjum i Liceum

2002/2003

Rozpoczęcie roku szkolnego 2002/03 odbyło się 2 września 2002r. Uroczystość zapoczątkowała Msza św. w kościele św. Antoniego. Następnie wszyscy udaliśmy się do klas, gdzie nasi wychowawcy powiadomili nas o szczegółach dalszej współpracy.
W roku szkolnym 2002/03 utworzono trzy klasy pierwsze. Wychowawcą klasy la została siostra Weronika Pasztetnik, klasy Ib p. Katarzyna Młynarczyk - Płonka, natomiast klasy Ic p. Iwona Pacyna.
26 września 2002 r. odbyła się dyskoteka z okazji dnia chłopca. W doskonale zorganizowanej zabawie, której dj' em był uczeń liceum, Kamil Adamski, udział wzięli zarówno uczniowie gimnazjum, jak i liceum. O świetnym tonie imprezy świadczyć może m.in. ankieta przeprowadzona wśród uczniów następnego dnia. Warto wspomnieć, iż podczas dyskoteki, wszyscy chłopcy otrzymali od dziewczyn drobne upominki.
6 października 2002 r. modelarnia naszego gimnazjum wzięła udział w zawodach pod tytułem "Święto latawca" .
10 października 2002 r. odbyła się szkolna mini-wycieczka do kina "Komeda" na film A. Wajdy pt. "Zemsta". Po filmie wszyscy wróciliśmy do szkoły na lekcje.
11 października 2002 r. świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Wszyscy uczniowie krótki pokaz artystyczny. Nauczyciele otrzymali kwiatki z życzeniami.
Nasze gimnazjum także włączyło się do ogólnopolskiej akcji "Góra grosza". Zebrane pieniądze przeznaczone zostały dla dzieci z biednych rodzin. Jesienią zorganizowaliśmy konkurs na najlepsza podobiznę.
Wzięły w nim udział trzy osoby, których zadaniem było narysować portret nauczyciela. Nagrodą były muszelki.
24 października 2002 r. odbyło się ważne dla szkoły wydarzenie - ślubowanie klas pierwszych gimnazjum. Na uroczystość zostali zaproszeni rodzice uczniów, a sami bohaterowie tego wieczoru musieli złożyć przysięgę.
O takich dniach jak 1 listopada - Wszystkich Świętych oraz 11 listopada - Dzień Niepodległości wspominaliśmy na porannych słówkach.
27 listopada 2002 r. zorganizowana została dyskoteka andrzejkowa dla gimnazjum i liceum. Zabawę urozmaicały ciekawe konkurencje oraz występ szkolnego kabaretu "I dymu". Podobnie jak wszystkie szkolne imprezy, ta była niemniej udana.
4 grudnia 2002 r. klasa la gr. II - "Edda", zajęła I miejsce w zawodach sportowych "Baw się razem z nami" rzutach osobistych drużynowo.
Również 4 grudnia 2002 r. klasa la gr. I - "Daj spokój", zajęła II miejsce w zawodach sportowych" Baw się razem z nami" turnieju koszykówki.
9 grudnia 2002 r. obchodziliśmy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. I tej okazji w kościele św. Antoniego odbyła się Msza św., a następnie, w Sali gimnastycznej naszego gimnazjum, część artystyczna. Tego dnia świętowaliśmy również imieniny siostry Dyrektor - Leokadii. Na słówku złożyliśmy siostrze nasze najserdeczniejsze życzenia.
18 grudnia 2002 r. w naszej szkole zorganizowano konkurs pt. "Kolędy sercem malowane, kolędy sercem wyśpiewane". W konkursie udział wzięło 6 szkół. Nasze gimnazjum zajęło III miejsce w konkurencji kolęd, IV miejsce w konkurencji na najładniejszą kartkę i VI miejsce w konkurencji na najładniejszy obraz świąteczny.
W grudniu nasz Samorząd Szkolny zorganizował akcję "Stroik", podczas której sprzedawał wyżej wymieniony produkt świąteczny.
21 grudnia 2002 r. świętowaliśmy Boże Narodzenie. Najpierw odbyło się spotkanie klas gimnazjalnych, podczas którego obejrzeliśmy przedstawienie pt. "Sen wigilijny", śpiewaliśmy kolędy oraz składaliśmy życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Później wszyscy udaliśmy się do klas, aby przełamać się opłatkiem.
6 stycznia 2003 r. wszyscy uczestniczyliśmy we Mszy św. z okazji święta Objawienia Pańskiego.
Od 20 do 24 stycznia 2003 r. na codziennych słówkach nauczyciele przybliżali nam postaci świętych Rodziny Salezjańskiej, Laury Vicuna, której święto przypada na dzień 22 stycznia oraz ks. Jana Bosko, którego dzień obchodzimy 31 stycznia.
W lutym, na porannych słówkach, poszczególne klasy prezentowały zasady regulaminu szkolnego w różnych formach. Było to związane z programem "Szkoła z klasą", do którego przystąpiliśmy.
14 lutego 2003 r. obchodziliśmy Walentynki. Chętni wrzucali listy do szkolnej walentynkowej skrzynki i kartki te zostały dostarczone uczniom na siódmej lekcji. Tego dnia udaliśmy się także na film pt. "Władca Pierścieni: dwie wieże".
18 lutego 2003 r. mieliśmy dyskotekę karnawałową. Wszyscy, nawet nauczyciele, przebrani byli w kolorowe stroje. Mimo, że muzyka była w stylu starszym niż nasze pokolenie, wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie.
19 lutego 2003 r. uczniowie gimnazjum i liceum udali się do teatru w Kaliszu na spektakl pt. "Ferragosto".
5 marca 2003 r. z tytułu obchodów środy popielcowej uczestniczyliśmy we Mszy św., która odbyła się w kościele św. Antoniego.
8 i 9 marca 2003 r. uczestniczyliśmy w IV Targach Edukacyjnych. Za nasze włączenie się w targi otrzymaliśmy podziękowanie.
W dniach 17 - 19 marca 2003 r. odbywały się w naszej szkole rekolekcje. Trzy dni nauk, których frekwencja była bardzo wysoka, minęły owocnie, a co ważniejsze spotkani utrzymane zostały w wesołym i przyjaznym tonie.
Nasze gimnazjum wzięło również udział w Festiwalu nauki "Zrozumieć Świat".
20 czerwca 2003 r. odbyło się oficjalne zakończenie roku szkolnego 2002/03. Podczas uroczystości odebraliśmy naszą całoroczną wypłatę - świadectwo z ocenami.
W dniach 22 VI - l VII 2003 r. odbyła się szkolna wycieczka do Władysławowa. Klasy Ia i Ib xz wychowawcami s. Werniką Pasztetnik i panią Kasią Płonka wypoczywały nad polskim morzem. W czasie wyjazdu towarzyszyli nam siostra Ania Świątek i ksiądz Andrzej. Już na samym początku mieliśmy ustalony plan, który staraliśmy się realizować. Do Ostrowa wróciliśmy w pełni zadowoleni.

Rok szkolny 2003/2004

Nowy rocznik gimnazjalistów

 


3 września 2003 r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2003/04. Jak co roku, najpierw odbyła się Msza św. w kościele św. Antoniego, następnie wszyscy udali się do szkoły i do klas wraz ze swymi wychowawcami.
Wychowawcami nowo utworzonych klas pierwszych zostali: klasy la - mgr Radosław Pawlak, klasy Ib - siostra mgr Katarzyna Lasecka, klasy Ic - mgr Ewa Guarino.
Skład samorządu Szkolnego na rok 2003/04 był następujący: Piotr Jarmuszkiewicz, Jacek Woźniak, Mikołaj Maśliński, Łukasz Kusterka oraz Jakub Poprawa.
W październiku obchodziliśmy ślubowanie klas pierwszych gimnazjum.
21 grudnia 2003 r. odbyła się Wigilia Szkolna. Najpierw udaliśmy się na przedstawienie do Domu Katechetycznego przy parafii św. Antoniego, a następnie do szkoły na obchody Wigilii Klasowej.
Po raz drugi w naszej szkole odbył się Koncert Kolęd. Niestety cieszył się bardzo małą frekwencją. Pomimo to przez myśl nam nie przeszło rezygnować z tego pomysłu! Nastrój bowiem był znakomity.
6 stycznia 2004 r. obchodziliśmy uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie znane jako dzień Trzech Króli.
22 marca 2004 r. obchodziliśmy Dzień Europejski "Zrozumieć Świat" .
W dniach 6 - 8 maj 2004 r. klasa IIa i IIb odbyła wycieczkę do Krakowa i okolic. Jak mówili nasi koledzy, wycieczka była bardzo udana i każdy żałował, że nie mógł zostać dłużej.
Także tego roku zorganizowaliśmy Dzień Sportu, któremu towarzyszył ogromny festyn. Tego dnia odbyło się wiele ciekawych konkurencji, mecz piłki nożnej, itd. Specjalnymi gośćmi byli tancerze z Węgier, którzy zechcieli nas odwiedzić.
czerwca 2004 r. miało miejsce kolejne uroczyste zwieńczenie naszej dziesięciomiesięcznej pracy.

 

kolejny rok zmagań z wiedzą i wychowaniem

2004/2005

1 września 2004 r. rozpoczął się trzeci rok szkolny w naszym gimnazjum, pierwszy w pełnym składzie. Do grona uczniów dołączyły trzy klasy pierwsze - Ia, Ib i Ic. Dzień ten wyglądał, jak co roku.
We wrześniu wybrano także Samorząd Szkolny, w składzie: przewodniczący - Jacek Woźniak, Zastępca - Magda Pieczyńska, Kronikarz - Marzena Banach, skarbnik - Mateusz Bochyński, członek Sandra Otwiaska.
27 października odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych gimnazjum. Po złożonej przez uczniów przysiędze, udali się oni na przygotowany poczęstunek.
Nasze gimnazjum także włączyło się do międzygimnazjalnego projektu, którego hasło brzmiało: "Gimnazjaliści dla Ostrowa Wielkopolskiego z okazji 600-lecia miasta". Finałem projektu była wystawa oraz zaprezentowane 24 listopada, w PIK-u przedstawienia.
Święto Niepokalanego Poczęcia NMP, czyli ósmego grudnia jest dla nas szczególnie ważne - tego dnia obchodzimy imieniny naszej siostry Dyrektor, które to święto przypada dokładnie na dzień później. W tym dniu uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej. Samorządy wszystkich klas po przedstawieniu w domu katechetycznym złożyły siostrze Leokadii życzenia wszystkiego najlepszego.
Ukochane polskie święta - Boże Narodzenie - obchodziliśmy w naszej szkole 22 grudnia. W całej szkole panowała atmosfera przyjaźni i wielkiego, uroczystego oczekiwania. Obejrzeliśmy przedstawienie grupy siostry Anny Serafin, żeby potem przejść do klas i podzielić się opłatkiem i wymienić upominkami.
W styczniu - święto Trzech Króli, czyli Objawienia Pańskiego. Rokrocznie bierzemy udział w uroczystej Mszy Świętej, tak było też i tym razem. Słuchaliśmy zapowiedzi proroka: "A Ty, Betlejem w ziemi Juda, nie jesteś najmniejsze spośród miast książęcych Judy. Bo z Ciebie wyjdzie wódz, który będzie pasterzem Izraela, ludu mego" Mi5,2
18 stycznia 2005 roku odwiedziliśmy stolicę! Warszawa, piękna jak zawsze powitała nas równie ładną pogodą i choć mróz szczypał w nosy, to wyjazd był niezwykle udany. Uczniowie zwiedzili Sejm i Senat, była okazja do zadawania pytań, do szukania, sprawdzania, śledzenia...
Jak lubimy chodzić do kina! Tym razem, 20 stycznia, wybraliśmy się na film pt. "Upadek", opowiadający historię ostatnich dni Adolfa Hitlera - wielkiego kanclerza Rzeszy Niemieckiej. W roli głównej wystąpił Bruno Ganz. Film, który był dość kontrowersyjny, stał się okazją do ciekawej dyskusji na lekcji historii. Częściej do kina, prosimy!
Dzień dla naszej szkoły szczególny - dwudziestego ósmego stycznia w naszej szkole obchodziliśmy dzień księdza Bosko. Całe gimnazjum rozwiązywało zadania, przeznaczone dla grup, oglądało prezentację o ukochanym świętym, uczestniczyło wreszcie w pięknej Mszy Świętej.
Kolejne wielkie święto przypadło dnia 23 lutego. Parafię kaliską odwiedziła ikona Matki Bożej Stolicy Mądrości. Ikona jest szczególnie ważna dlatego, że jest darem od Papieża Polaka, Jana Pawła II. Podarował on ją młodzieży całego świata w Rzymie 10 września 2000 roku, powierzając środowiska akademickie opiece Matki Przenajświętszej. Mieliśmy niepowtarzalną okazję spotkać się przed obrazem i, podobnie jak Papież, powierzyć nas opiece Stolicy Mądrości.
Nie musimy przypominać - 14 lutego to data tak charakterystyczna, że każdy zapytany powie bez wahania: "Walentynki". Co to był za dzień! Wszystkim twarze zaokrągliły się w serca. Działała poczta walentynkowa, dzięki której każdy nieśmiały i nie tylko mógł dać swojej sympatii kartkę i napisać na niej kilka miłych słów.
Trzy niezwykłe dni wypełniły nas Bożą miłością. Trzy niezwykłe dni rekolekcji wielkopostnych w naszej szkole, które przypadły na czas od siódmego do dziewiątego marca 2005. Odpowiadaliśmy na pytania, które każdy zadawał sobie tak naprawdę w głębi własnego umysłu. Czy umiemy przebaczać, miłować, darzyć bezwarunkowym uczuciem. Czym jest dla nas Eucharystia, czy jesteśmy w stanie dostrzec klęczącego przed nami Chrystusa. Rekolekcje były okazją do zatrzymania się, do wyciszenia, do refleksji. Na pewno wielu z nas pomogły. Takie wędrowanie do własnego wnętrza jest szaloną nauką miłości.
10 marca 2005 był dla nas bardzo ważnym dniem, bowiem właśnie wtedy szkołę odwiedziła siostra inspektorka Teresa Kalinowska. Odwiedziła nas, chcąc poznać system nauczania, organizację szkoły, poznanie uczniów i nauczycieli. W południe została zaproszona do naszych młodszych znajomych z podstawówki na chwilę przedstawienia. Mamy nadzieję, że siostra wyjechała z Ostrowa z jak najlepszymi wrażeniami.
Drzwi Otwarte - tradycja naszej szkoły - odbyły się w tym roku 12 marca. Gości przyjmowaliśmy od dziewiątej do szesnastej. I choć Drzwi Otwarte nie cieszyły się tym razem zbyt dużym zainteresowaniem, to wierzymy, że ci, którzy zdecydowali się nas odwiedzić, są pełni pozytywnych odczuć.
Wycieczka do Wrocławia - 18 marca. Uczniowie gimnazjum wybrali się do teatru w celu ukulturalnienia się troszkę i zobaczenia świata. Spektakl pt. "Źródło" poruszał wyobraźnię, trzeba przyznać. Przedstawienie rozpoczęło się o godzinie 10.00, a po jego zakończeniu profesor Stefan Bednarek wygłosił krótki wykładzik o przesłaniu sztuki, która była arcyciekawa, choć trochę niezrozumiała. Przemowa profesora pomogła nam ją pojąć chociaż w stopniu zadowalającym. Po wyjściu z teatru - Galeria Dominikańska. Dwie godziny czasu wolnego u niektórych zaowocowały ciekawymi zakupami lub pełnymi żołądkami. Każdy znalazł coś dla siebie i nacieszył oko.
Największe święto wszystkich chrześcijan, które daje nam nadzieję - Wielkanoc - w tym roku przypadła na 27 - 28 marca. Zmartwychwstałym Jezusem cieszyliśmy się w gronie najbliższych. Tradycji stało się zadość - jajko, szynka, baranek maślany - wszystko to gościło w naszych koszykach i na naszym stole. W gronie rodzinnym nabieraliśmy siły na pozostałe dni roku szkolnego.
Dochodzimy w tym miejscu do najważniejszego i chyba najbardziej skłaniającego do zadumy dnia. Dana nam, Polakom łaska przeniosła się do wieczności, wstawiając się za nami już u Pana, tam. Karol Wojtyła, Papież Polak, Papież Pielgrzym, Ojciec Święty zmarł, pełen Bożej łaski, dnia 2 kwietnia 2005 roku. I cały świat się zatrzymał. Nie wiedzieliśmy, co robić. Tak bardzo byliśmy pewni, że skoro nam tak z Nim dobrze, to zostanie już na zawsze. Teraz wierzymy jednak, że wciąż wyprasza nam łaski u Ojca, spoglądając na nas z uśmiechem, On, Jan Paweł II Wielki. Tęsknimy. Do zobaczenia więc, kochany.
Uśmiechnięte zdjęcia trzecioklasistów naszego gimnazjum spoglądały na nas z numeru "Ziemi Kaliskiej" z 14 kwietnia. Trzecia a, trzecia b i trzecia c byli pierwszym rocznikiem absolwentów, który ukończył nasze gimnazjum.
I nadszedł ten dzień, którym byli straszeni od pierwszego września - egzamin gimnazjalny. 26 i 27 kwietnia gimnazjaliści przystąpili do boju o punkty, które w znacznej mierze będą decydowały o przyjęciu do dobrej szkoły ponadgimnazjalnej. Popisywano się w zakresie humanistycznym i matematyczno – przyrodniczym. Zadania na pewno nie należały do najłatwiejszych, w końcu to już nie podstawówka! Ale jesteśmy pewni, że nasi koledzy i koleżanki poradzili sobie wzorowo.

Rok szkolny 2005/2006

 

 

Mamy już wiele doświadczeń