Archiwum - rok 2017/2018
 

Z wizytą w Warszawie

Categories: | Author: Admin SP | Posted: 2017-11-13 | Views: 283

27 października odbyła się szkolna wycieczka do Warszawy uwzględniająca zwiedzanie m.in. Pałacu Prezydenckiego oraz Sejmu. Zwiedzaliśmy słynną salę kolumnową – pomieszczenie najbardziej znane z telewizji. foto

W tej sali odbywają się wszystkie uroczystości, w których bierze udział duża liczba osób, m.in. powoływani i odwoływani są członkowie Rady Ministrów, wręczane są nominacje sędziowskie, profesorskie i promocje generalskie. W Sali Kolumnowej miało miejsce wiele historycznych wydarzeń, o których mogliśmy wcześniej słyszeć na lekcjach historii m.in. podpisano tutaj Układ Warszawski i toczyły się w niej obrady Okrągłego Stołu. Od razu po wejściu do sali można zwrócić uwagę na ogromny, piękny żyrandol  w centralnej części sufitu. Drugim pomieszczeniem, które było dane nam zobaczyć była Sala Bankietowa, zwana również Salą Obrazową. Swoją nazwę zawdzięcza rozmaitym obrazom, które ukazują wizerunki różnych staropolskich zwyczajów. W Ogrodzie Zimowym każdego zachwyciły piękne witraże, który przedstawiają cztery pory roku. Często po uroczystościach odbywających się w tej części pałacu  serwowane są tam poczęstunki. Ogromne wrażenie na nas wszystkich wywarła Kaplica Zwiastowania Pańskiego. Kolejnym punktem naszego zwiedzania pałacu była Sala Biała. W tej usytuowanej na osi głównego wejścia sali Prezydent przyjmuje głowy innych państw składające wizyty w Polsce. W grudniu 2015 roku sali nadano imię  Lecha Kaczyńskiego. W tym pomieszczeniu głowa naszego państwa przeprowadza prywatne rozmowy z przedstawicielem innego kraju. W Sali Rokoko głównie przebywa Pierwsza Dama. Pomieszczenie, w której na zakończenie rozmów prowadzonych w Sali Białej oczekują małżonki głów państw oraz właśnie tam Pierwsza Dama spotyka się z przedstawicielami fundacji, które wspiera. Na ścianach widnieją portrety przedstawiające różne szlachetne kobiety. W Sali Niebieskiej centralne miejsce zajmuje długi stół. Odbywają się tam ważne spotkania oraz przyjmowane są zagraniczne delegacje. W Sali Chorągwianej znajdują się repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych, a także kopia Konstytucji 3 maja.
Mieliśmy to szczęście, że trafiliśmy na obrady sejmowe. Ze względu na trwające głosowania mogliśmy zobaczyć wszystkich posłów. Jest ogromna różnica między  oglądaniem obrad w telewizji, a zobaczeniem tego samego na żywo. Wszystko wydawało się większe, bardziej dostojne. Większość z nas miała poczucie, że to właśnie na ich oczach są podejmowane decyzje, które wpłyną na przyszłość naszego kraju. Przewodnik, który nas oprowadzał, wtajemniczył nas w kulisy pracy posła.
Naszym ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego. Wielu z nas w muzeum zbierało kartki z kalendarza obejmujące okres trwania całego powstania. Dzięki wizycie w muzeum, została nam bardziej przybliżona historia walki o stolicę. Multimedialne ekspozycje interesowały, z kolei pamiątki z powstania ciekawiły.
Wycieczka była świetnie zorganizowana. Dzięki niej nauczyliśmy się dużej ilości faktów z historii Polski. Zwiedziliśmy bardzo ciekawe miejsca oraz te, które nie są zbytnio dostępne.

Natalia Pawlak VIIB

Print Bookmark and Share

Return to previous page