Archiwum 2018/2019
 

Comenius 2019 - dzień 1 do 3

Categories: | Author: Katarzyna Młynarczyk-Płonka | Posted: 2019-06-13 | Views: 268

 Dzień 1 - 11 czerwca uczniowie zaangażowani we współpracę polsko-hiszpańską wraz z opiekunami panią Zosią i panią Iwoną wyruszyli w podróż do Barakaldo, w Kraju Basków. Grupa podróżowała z lotniska we Wrocławiu do Frankfurtu, a następnie do Bilbao. O godz. 18.30 młodzież wraz z wychowawcami została powitana głośnymi okrzykami radości na lotnisku przez rodziny hiszpańskie oraz nauczycieli. Wszyscy uczestnicy wymiany zamieszkali u hiszpańskich rodzin w Barakaldo.

foto

Dzień 2 - 12 czerwca młodzież z nauczycielami wzięła udział w powitaniu przez społeczność szkoły salezjańskiej w Barakaldo. Jako pierwszy głos zabrali pan Oscar i pan Sergio, nastepnie przemowił dyrektor szkoły Don Mikel Uriarte. Młodzież hiszpańska zaprezentowała utwory instrumentalne, a Paula i Mikel powitali swoich polskich przyjaciół w j. angielskim. Mile słowa do Hiszpanów skierowały także Idalia Walkowiak (j.hiszpański) i Ola Pastuszak (j.angielski). Następnie uczniowie zwiedzili szkołę i wzięli udział w zajęciach projektowych mających na celu integrację grupy. Po południu grupa udała się na zwiedzanie historycznej części Barakaldo – Puente Colgante i Las Arenas. Znajduje się tam m.in. Most Biskajski, który jest mostem gondolowym ponad ujściem rzeki Nervión (Ibaizabal). Został zbudowany w 1893 r. i połączył miasto Portugalete z dzielnicą miasta Guecho - Las Arenas. Ma około 160 m długości i 50 m wysokości. W 2006 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest największą atrakcją turystyczną okolic Bilbao. Na zakończenie dnia zakupy w Primarku.

Dzień 3 - 13 czerwca młodzież wraz z opiekunami udała się na całodniową wycieczkę. Pierwszym jej celem był Burton - zamek datowany na okres średniowiecza, ale przebudowany w XIX w. Wyglądem przypomina zamek z disney’owskich bajek. Kolejnym punktem wycieczki była kaplica San Juan de Gaztelugatxe, będąca świątynią z X w. umieszczoną na wysepce na północnym wybrzeżu Cosa Vasca. Widok, który po długiej wędrówce ujrzeli uczestnicy wycieczki zapierał dech w piersiach! Jadąc z San Juan de Gaztelugatxe urzekł nas także port rybacki Bermeo, gdzie odpoczywaliśmy i jedliśmy lunch. Po południu udaliśmy się do Gerniki - miasta na północy Hiszpanii uważanego za najstarszą stolicę Kraju Basków. Jest ono znane przede wszystkim z bombardowania w 1937 r. przez samoloty Luftwafe w porozumieniu z późniejszym wieloletnim dyktatorem hiszpańskim – generałem Franco. Bombardowanie Gerniki było szeroko rozpowszechnionym na świecie symbolem okrucieństwa wojny, ruchu antywojennego i antyfaszystowskiego. Jeszcze w 1937r. Pablo Picasso, późniejszy członek Partii Komunistycznej, namalował obraz „Guernica”, będący potępieniem nalotu i malarskim manifestem antywojennym. W Gernice uczniowie wraz z nauczycielami zwiedzili Casa de Juntas, czyli neoklasycystyczny budynek parlamentu oraz podziwiali słynny dąb symbolizujący wolność narodu baskijskiego. Najpiękniejszym miejscem w Casa de Juntas jest Sala de la Vidriera z gigantycznym witrażem stanowiącym jej sufit (235 m kw).


 

Print Bookmark and Share

Return to previous page