“Homo sum, humani nihil alienum a me esse puto”… A przynajmniej takim się być wydaje!
Image: “Homo sum, humani nihil alienum a me esse puto”… A przynajmniej takim się być wydaje!

Dnia 14 października na uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej słynnym hasłem humanistów renesansowych Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie nie jest mi obce rozpoczęto sceniczną przypowieść o ludzkiej kondycji. Inscenizację z pierwszoplanową rolą narratora przygotowali uczniowie klasy IIIa. Przedstawili oni żartobliwy i zarazem poważny portret CZŁOWIEKA - każdego z nas - przedstawiony jako prowokacyjne poszukiwanie właściwej definicji "homo sapiens".
Życzenia w imieniu całej społeczności uczniowskiej złożył Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Jakub Więcław. Głos zabrała także Pani Wicedyrektor Katarzyna Młynarczyk-Płonka, która podziękowała uczniom za życzenia, a nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za cały trud włożony w kształcenie dzieci i młodzieży. Zobacz foto ...
Magdalena  Droszcz i Magdalena Marcinkiewicz

  

Learning through teaching w gr. 1 klas III
Image: Learning through teaching w gr. 1 klas III

Dnia 14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Była to doskonała okazja do tego, aby uczniowie przejęli rolę nauczycieli. W gr. 1 klas III na lekcji języka angielskiego Nikodem Ilczak nauczał swoje koleżanki i kolegów metodą learning through teaching (uczenie się przez nauczanie). Metoda ta zachęca uczniów do nauki poprzez samodzielne dociekanie wiedzy i opracowywanie zadań lekcyjnych dla kolegów. Uczniowie gr. 1 nie po raz pierwszy mieli możliwość uczenia się w tych niecodziennych warunkach. Nikodem przygotował lekcję na temat „Różnic między brytyjską a amerykańską odmianą języka angielskiego” z elementami slangu amerykańskiego. Grupa aktywnie uczestniczyła w zajęciach. Zachęcamy do stosowania tej metody na lekcjach języków obcych.
Magda Droszcz

  

Sadzenie dębu – prezentu od przyjaciół z Barakaldo w ramach projektu Comenius
Image: Sadzenie dębu – prezentu od przyjaciół z Barakaldo w ramach projektu Comenius

Dnia 10 października w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa, organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne, szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzone są akcje sadzenia drzew oraz wiele innych działań proekologicznych mających na względzie edukację wśród młodzieży. Podczas wymiany w Kraju Basków we wrześniu br. otrzymaliśmy sadzonkę dębu z Gerniki – symbolu pokoju i wolności. Warto podkreślić, że Gernika była miejscem generalnych zgromadzeń baskijskich, odbywanych pod drzewem dębu nazywanym Gernikako Arbola i będącym symbolem wolności baskijskich. Pod tym samym dębem w Gernice składali również przysięgę dochowania wolności baskijskich królowie Kastylii. Uschnięte drzewa zastępowane były i są nadal przez młode rośliny. Podczas wojny domowej w 1937r. Gernika została w znacznej części zniszczona. Obecnie w Gernice mieści się Junta (parlament) hiszpańskiej prowincji Vizcaya, który zwiedziliśmy 26 września. Dziś sadzonka dębu została wkopana przez uczniów liceum. Przemówienie przygotowane przez Oliwię Zwadę odczytali Oliwia Glubiak i Łukasz Raczak. Mamy nadzieję, że drzewko przyjaźni będzie rosło i przypominało nam o takich wartościach w naszym życiu jak wolność i pokój. 

  

Spotkanie z byłymi żołnierzami AK
Image: Spotkanie z byłymi żołnierzami AK

W piątek 26 września przedstawiciele SU naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z byłymi żołnierzami AK, którzy podzielili się z młodzieżą wspomnieniami z drugiej wojny światowej. Spotkanie zostało zorganizowane w ostrowskim ratuszu a następnie przedstawiciele szkół złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem żołnierzy AK przy Konkatedrze. 

  

Spotkanie integracyjne klas pierwszych.
Image: Spotkanie integracyjne klas pierwszych.

W czwartek 2 października o godz. 17.00 odbyła się dyskoteka integracyjne dla klas pierwszych gimnazjum zorganizowana przez wychowawców klas. Wkrótce szersza relacja, tymczasem zobaczcie zdjęcia. Zobacz foto …

  

LEARNING THROUGH TEACHING - Uczymy się języków przez nauczanie
Image: LEARNING THROUGH TEACHING - Uczymy się języków przez nauczanie

We wtorek, 1 października dwoje uczniów naszego gimnazjum zaangażowało się w realizację projektu językowego. Lekcja odbyła się metodą learning through teaching (uczenie się przez nauczanie). Metoda ta zachęca uczniów do nauki poprzez samodzielne dociekanie wiedzy i opracowywanie zadań lekcyjnych dla kolegów. Uczniowie uczestniczący w takiej lekcji mają sposobność uczenia się w niecodziennych warunkach, w koleżeńskiej, bezstresowej atmosferze.
Uczniowie przeprowadzili lekcję języka angielskiego w klasie II grupie 1 na temat czasów przeszłych (Past Simple, Past Continuous i Past Perfect). Koledzy z grupy aktywnie uczestniczyli w zajęciach, wykazując się jak najlepiej swoimi umiejętnościami. Zobacz foto ...

  

Test Języka Angielskiego
Image: Test Języka Angielskiego

14 września 2014 r. w Synagodze odbył się Wielkiego Testu Języka Angielskiego pod hasłem „Ostrów zna angielski”. Organizatorem testu była Szkoła Języków Obcych OMNIBUS. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Jarosław Urbaniak.
Wielki Test Języka Angielskiego był zorganizowany  po raz pierwszy w Ostrowie Wielkopolskim, a po raz trzeci w Polsce. Test podzielony był na trzy grupy wiekowe: dzieci do lat 12, młodzież do lat 17 i dorośli. W zabawie wzięło udział siedem i pól tysiąca Polaków, w tym około stu Ostrowiaków. Test napisało 4 uczniów, 6 absolwentów i 1 nauczyciel Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek.
Polska zna angielski na poziomie B1+, Ostrów zna angielski na poziomie B2 a
ZSSS - B2.

  

Druga wizyta w Hiszpanii – podsumowanie
Image: Druga wizyta w Hiszpanii – podsumowanie


Kończąc naszą wizytę pod hasłem POKOJU warto podkreślić raz jeszcze, iż pomimo różnych korzeni kulturowych łączą nas silne  korzenie salezjańskie. Jak podkreślał koordynator Pan Oscar „roots support each other” („korzenie się wspierajᶏ”). Pobyt w Kraju Basków to niezapomniane chwile z uczniami, ich rodzinami, nauczycielami, salezjanami oraz wzbogacające każdego z nas doświadczenie. Wspólnie wypracowaliśmy „Dekalog dla Europy”, byliśmy świadkami świadectwa jakie dała ofiara terroru, z uczniami całego zespołu wyraziliśmy nasz sprzeciw wobec przemocy i wojen. Do Polski zabraliśmy czᶏstkę Kraju Basków – sadzonkę dębu (symbolu wolności i pokoju). Zabraliśmy też w sercach nowych przyjaciół. Nie zapominajmy, że podczas wymiany uczniowie mogli doskonalić znajomość języka angielskiego i hiszpańskiego. Ksiądz Bosko mawiał: „Każdy nauczony język obala bariery pomiędzy nami i milionami naszych braci z innych narodów i czyni nas gotowymi do czynienia dobra”. Niech ta myśl towarzyszy nam aż do spotkania w Polsce, które odbędzie się w styczniu 2015r.  Zobacz foto …

  

Druga wizyta w Hiszpanii - dzień 7
Image: Druga wizyta w Hiszpanii - dzień 7

Ostatni dzień wizyty, tj. 29 września rozpoczął się o godz. 8.00. Hasłem ostatniego dnia było E – jak Positive Expectations (pozytywne oczekiwania). Dziś nadszedł czas, aby podsumować miniony tydzień i zastanowić się, które oczekiwania zostały zrealizowane, a które nie.  Od rana uczniowie rozpoczęli próby na finałowe show i pożegnanie. O godz. 12 w sali tetralnej wystᶏpili: Faustyna Finke, Julia Śmiechowska, Łukasz Raczak (śpiew), Kasia Janicka, Kornelia Piaskowska, Oliwia Glubiak, Julia Makowska, Oliwia Zwada, Daniel Michalak (polonez) i Oliwia Solarska (polonez i skecz). Na zakończenie nadszedł czas uroczystych podziękowań, które w imieniu uczniów z Polski wyraziła Julia Śmiechowska. Był smutek i łzy na twarzach Comeniusowiczów, ale i pozytywna myśl, że w styczniu spotkamy się w Polsce. Po południu udaliśmy się na lotnisko do Bilbao, aby wyruszyć w drogę powrotną do domu. Zobacz foto …

  

Druga wizyta w Hiszpanii - dzień 6
Image: Druga wizyta w Hiszpanii - dzień 6

W niedzielę 28 września uczniowie projektu Comenius wraz z opiekunami, hiszpańskimi przyjaciółmi i ich rodzinami oraz organizatorami pobytu wzięli udział w uroczystej Mszy św. odprawionej przez księży salezjanów. Pierwsze Czytanie, Ewangelię, Modlitwę wiernych oraz Homilię przetłumaczono na język polski. Pierwsze Czytanie odczytała  Oliwia Zwada, modlitwę Kasia Janicka, Julia Śmiechowska i Łukasz Raczak. Zespół muzyczny pod kierunkiem Pana Oscara wykonał piękne pieśni, także jednᶏ w języku polskim. Słowami „Chwalę Ciebie Panie i uwielbiam, Wznoszę w górę swoje ręce, Uwielbiając Imię Twe” wspólnie wielbiliśmy Pana. Po Mszy św. odbyło się spotkanie rodzin goszczᶏcych i „weteranów” Comeniusa. W uroczystości wzięła udział również rodzina Pana Oscara. Pozostałą część „family day” młodzież spędziła z hiszpańskimi rodzinami. Zobacz foto …

  
Strona 19 z 21First   Previous   12  13  14  15  16  17  18  [19]  20  21  Next   Ostatni