Dnia 16 czerwca uczniowie gimnazjum uczestniczyli w Pierwszym Rajdzie Pieszym, którego finał zwieńczył odpoczynek w kompleksie rekreacyjnym GÓRECZNIK. Podczas rajdu mogliśmy podziwiać okoliczną przyrodę. Na łąkach w tym czasie żerowały słynne bociany z Przygodzic. Po dotarciu na Górecznik, czas nam umilił szkolny zespół instrumentalno – wokalny HOT STRINGS. Nie obyło się również bez tradycyjnych kiełbasek z rusztu. Mamy nadzieję, że takie wypady za miasto będą naszą tradycją.


P6160270.jpg
Zobacz foto



FESTYN08.jpg

Dnia 14 czerwca, jak co roku odbył się w naszej szkole FESTYN RODZINNY.

Podczas festynu, na scenie i poza nią prezentowały swój dorobek artystyczny wszystkie klasy Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek oraz Rodzice. Pragniemy podziękować wszystkim życzliwym osobą za okazana pomoc. Fotorelacja



komers2008.jpg
Dnia 07 czerwca 2008 roku o godz. 17.00 s. dyr. mgr Anna Serafin uroczystym przemówieniem dokonała otwarcia tegorocznego balu gimnazjalnego klas trzecich "Komers 2008" Oto fotorelacja z niezapomnianych chwil tego wydarzenia.
Foto relacja



Dnia 17 czerwca w godz. 8.15 - 13.30 odbył się DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH zorganizowany przez nauczycielkę języka angielskiego p. E. Ludwiczak we współpracy z pozostałymi nauczycielami języków obcych.

Święto rozpoczęło uroczyste Słówko, podczas którego uczniowie odmówili "Ojcze Nasz" w j. angielskim. Następnie przeprowadzono  konkursy "Noughts & Crosses", konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych i konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. Nie zabrakło dobrej zabawy – uczennice kl. III przygotowały pokaz mody w języku niemieckim a chętni uczniowie wzięli udział w koncercie karaoke. Każdy mógł w tym dniu odwiedzić kawiarenkę i zamówić smakołyki w dowolnym j. obcym. Dzień zakończyło ogłoszenie wyników konkursów oraz rozdanie nagród.


WOJEWÓDZKI KONKURSU DLA GIMNAZJALISTÓW

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ MISTRZEM LITERATURY POLSKIEJ

Kolejny etap zwany WIELKIM FINAŁEM odbył się w ZS w Łozinie w dniu 6 czerwca 2008 roku. Do drugiego etapu zakwalifikowało 37 uczniów z różnych szkół. Z Publicznego Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim zakwalifikowało się 6 uczniów. Wyróżnienie otrzymali:

    1. Piotr Jaśkowiak- kl. 1b (nauczyciel prowadzący: M. Marcinkiewicz)

    2. Michał Guździoł- kl. 2b (nauczyciel prowadzący: I. Śmiechowska)


Dnia 15 maja 2008r. w naszym gimnazjum odbył się

IV Międzygimnazjalny Konkurs Piosenki Angielskiej,

w którym wzięli udział uczniowie z ośmiu gimnazjów powiatu ostrowskiego. Jego organizatorem była p. Magdalena Droszcz.Jury stanowiły p. Aleksandra Zając, p. Agnieszka Kocińska - Danielewicz oraz p. Iwona Kubiak, które wyłoniły laureatów:

I miejsce - Monika WalczakPubliczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wlkp. 

II miejsce -  Sandra Brucheiser – Gimnazjum nr 1 w Ostrowie Wlkp.

III miejsce - Katarzyna Burak – Gimnazjum Językowe im. A. Bella w Ostrowie Wlkp.

Uczennica naszego gimnazjum Agnieszka Jakubowska zajęła VII miejsce i otrzymała nagrodę książkową.


dominik savio.jpg

5 maja święto Doninika Savio

jednego z najmłodszych świętych w Kościele

Dziś na słówku - uczennice klasy 3 b, Agnieszka Wiącek oraz Agnieszka Dutkowiak, przedstawiły nam historię życia i świętości Dominika Savio - ucznia naszego patrona - św. Jana Bosko.

W Kościele mamy wielu świętych. Kościół stawia im wymagania: powinni osiągnąć chrześcijańską dojrzałość i praktykować cnoty w sposób heroiczny. To trudne zadanie, i zasadniczo tylko dorośli są w stanie je wypełnić. Jednak w roku 1954 kanonizowany został, zwykły chłopak mający w chwili śmierci zaledwie piętnaście lat - Dominik Savio, Włoch, wychowanek św. Jana Bosko.

Oto jego historia: więcej...


kpr.jpg

zobacz foto

KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI REGIONALNEJ

CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE

SAMI NIE WIECIE CO POSIADACIE”

[Stanisław Jachowicz]

ODBYŁ SIĘ 29 kwietnia 2008r. o g. 12.00 W GIMNAZJUM SIÓSTR SALEZJANEK W OSTROWIE WLKP.

CELE KONKURSU:

- popularyzowanie dorobku literackiego naszego regionu;

- kształtowanie i rozwijanie zainteresowań poezją regionalną wśród młodego pokolenia;

- aktywne uczestnictwo w kulturze regionu;

- doskonalenie umiejętności recytatorskich wśród uczniów.

UCZESTNICY KONKURSU:

W konkursie wzięło udział 16 uczniów klas I-III gimnazjum (Ostrów Wlkp. i region Ostrowa)

 
OSOBA PROWADZĄCA KONKURS - p. Maria Kornaszewska

1 MIEJSCE - Piotr Staszewski - Gimnazjum nr 2 w Ostrzeszowie - Beata Gabryś- nauczyciel przygotowujący ucznia

2 MIEJSCE - Patrycja Wasiak - Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wlkp. - Wojciech Kałuża- nauczyciel przygotowujący ucznia

DWA TRZECIE MIEJSCA:

3 MIEJSCE- Jagoda Glapa - Publiczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wlkp. - Patrycja Woźniak- nauczyciel przygotowujący ucznia

3 MIEJSCE-Izabella Mikłas - Gimnazjum w Jankowie Przygodzkim - Aurelia Gabryszak- nauczyciel przygotowujący ucznia

WYRÓŻNIENIE- Eliza Lubryka - Publiczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wlkp. - Iwona Śmiechowska- nauczyciel przygotowujący ucznia

WYRÓŻNIENIE- Klaudia Mertka - Gimnazjum w Granowcu - Halina Doktór- nauczyciel przygotowujący ucznia

WYRÓŻNIENIE- Sabina Pieczyńska - Gimnazjum w Jankowie Przygodzkim - Aurelia Gabryszak- nauczyciel przygotowujący ucznia

PODSUMOWANIE:

- laureatom konkursu wręczono nagrody książkowe (słowniki) i dyplomy,

- uczniom, którzy otrzymali wyróżnienia wręczono nagrody książkowe i dyplomy,

- uczestnikom i ich opiekunom wręczono pamiątkowe dyplomy.

JURY KONKURSU:

- Siostra Anna Serafin – Dyrektor Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim, nauczycielka języka polskiego.

- Aldona Bierła- nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum nr 1 w Ostrowie Wlkp.

- Andrzej Szczytko- aktor.

- Aleksandra Kiełb- Szawuła - pracownik OCK w Ostrowie Wlkp., poetka , polonistka, solistka w Starym Dobrym Małżeństwie, autorka ballad.

- Marzenna Podskarbi- nauczycielka języka polskiego w II LO w Ostrowie Wlkp.

- Iwona Śmiechowska- nauczycielka języka polskiego i filozofii w Zespole Szkół Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim, poetka.


konstytucja_3_maja.jpg

30 kwietnia na porannym Słówku uczniowie kl. IIIc – Agnieszka Jakubowska i Maciej Główczak pod kierunkiem s. Weroniki Pasztetnik przybliżyli nam historię, postanowienia oraz dziedzictwo Konstytucji 3 Maja. Poranek 3-majowy uświetniły pieśni wykonane przez chórek przygotowany przez s. Teresę Pilecką.  

Oblatum (1) de 5 Mai 1791
USTAWA RZĄDOWA [3 maja 1791 r.]

W imię Boga w Trójcy Świętej jedynego. Stanisław August z bożej łaski i woli narodu Król Polski, Wielki Książę Litewski, Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Podlaski, Inflancki, Smoleński, Siewierski i Czernichowski, wraz z Stanami Skonfederowanymi w liczbie podwójnej naród polski reprezentującymi.

Uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą, egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród w czasie prawem przepisanym wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Do której to konstytucji dalsze ustawy sejmu teraźniejszego we wszystkim stosować się mają.
więcej.....

Uchwała z dnia 3 maja 1791 roku regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Choć dzień 3 maja został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja już w 1791r., to jego obchody  były zakazane podczas rozbiorów, zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej i nie obchodzone po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. Dopiero po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. Należy jednak pamiętać, że 3 Maja to nie tylko święto narodowe, ale i kościelne – uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

kpa.jpg

W środę 30 kwietnia w sali teatralnej odbył się szkolny etap Konkursu Piosenki Angielskiej. Do etapu miedzygimnazjalnego awansowały kolejno:

I miejsce - Agnieszka Jakubowska,

II miejsce - Zosia Banaszak,

III miejsce - Ania Wróbel.

Ponadto jury w składzie mgr Radosław Pawlak, mgr Ewelina Ludwiczak oraz mgr Zofia Szafałowicz przyznało wyróżnienia:

Weronice Bielskiej,

Agnieszcze Kladze,

Gabrysi Szymczak.

Jury było bardzo zadowolone z poziomu konkursu, który z roku na rok zwyżkuje.

Organizatorem konkursu była p. mgr Magda Droszcz.

fotorelacja



Klasa-3-B-66.jpg

Tydzień Promocji Zdrowia - Fotorelacja

zobacz foto


WOJEWÓDZKI KONKURSU DLA GIMNAZJALISTÓW I TY MOŻESZ ZOSTAĆ MISTRZEM LITERATURY POLSKIEJ

14 marca 2008 roku został zorganizowany kolejny etap wojewódzkiego konkursu I TY MOŻESZ ZOSTAĆ MISTRZEM LITERATURY POLSKIEJ dla gimnazjalistów zwany MAŁYM FINAŁEM. Liczba uczestników: 90 uczniów. Konkurs odbył się w Zespole Szkół w Łozinie (koło Wrocławia) a wzięli w nim udział następujący uczniowie Publicznego Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim:


1. Mikołaj Maciejewski- kl. 1a (nauczyciel prowadzący: M. Marcinkiewicz)

2. Piotr Jaśkowiak- kl. 1b (nauczyciel prowadzący: M. Marcinkiewicz)

3. Małgorzata Sikora – kl. 2a (nauczyciel prowadzący: P. Woźniak)

4. Julia Podsadna – kl. 2c (nauczyciel prowadzący: I. Śmiechowska)

5. Małgorzata Chwierut – kl. 2c (nauczyciel prowadzący: I. Śmiechowska)

6. Michał Guździoł- kl. 2b (nauczyciel prowadzący: I. Śmiechowska)

7. Adrianna Szyszka- kl.3a (nauczyciel prowadzący: M. Marcinkiewicz)

8. Jan Krzywda – kl. 3b (nauczyciel prowadzący: I. Śmiechowska)

9. Dominika Grzelak- kl. 3c (nauczyciel prowadzący: P. Woźniak)

Problematyka konkursowa obejmowała zagadnienia związane z literaturą współczesną. Gimnazjaliści mieli wykazać się rozumieniem ciągłości klasycznej myśli filozoficznej w zakresie refleksji nad egzystencją człowieka. Celem konkursu było też ukazywanie literatury polskiej jako skarbnicy mądrości narodowej, rozwijanie życia intelektualnego uczniów, wspieranie edukacji polonistycznej, ukazywanie specyfiki problemów polskiego społeczeństwa, rozwijanie samodzielnego rozumienia otaczającej ich rzeczywistości, upowszechnienie dorobku literatury polskiej, ukazywanie tradycji i obyczajów w literaturze polskiej. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę odnośnie kultury literatury polskiej.

Kolejny etap zwany WIELKIM FINAŁEM odbędzie się w ZS w Łozinie w dniu 6 czerwca 2008 roku. Do drugiego etapu zakwalifikowało 37 uczniów z różnych szkół. Z Publicznego Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim zakwalifikowali się następujący uczniowie:

    1. Mikołaj Maciejewski- kl. 1a (nauczyciel prowadzący: M. Marcinkiewicz)

    2. Piotr Jaśkowiak- kl. 1b (nauczyciel prowadzący: M. Marcinkiewicz)

    3. Małgorzata Chwierut – kl. 2c (nauczyciel prowadzący: I. Śmiechowska)

    4. Michał Guździoł- kl. 2b (nauczyciel prowadzący: I. Śmiechowska)

    5. Adrianna Szyszka- kl.3a (nauczyciel prowadzący: M. Marcinkiewicz)

    6. Dominika Grzelak- kl. 3c (nauczyciel prowadzący: P. Woźniak)


1 klasy zakończyły swój biwak "Leśna Szkoła Przetrwania". Uprzedzając relację z wyprawy, podajemy wyniku Turnieju Strzeleckiego.

1.

Paweł Śniegowski

2.

Szymon Kempa

3.

Jasiu Łapuć

4.

Marta Skoczylas

5.

Maks Błoch

6.

Agnieszka Radecka

7.

Przemek Kaźmierczak

8.

Wojtek Biernaczyk

9.

Marcin Halczuk

10.

Tomek Lisiak


   Od 15 marca ruszył Projekt "Mini-Szkoła Przetrwania"! Osoby z pierwszych i drugich klas przeżyły już wyprawy jednodniowe. Przed nami trzydniowe biwaki, już od 11 kwietnia. A potem trzecioklasiści szykujcie się, oj szykujcie!
Szersza relacja ze zdjęciami pod koniec projektu, by smak tajemnicy i ciekawość pozostały...


  Cieszymy się zakwalifikowaniem się Marty Sibilskiej z klasy 1a do finału w konkursie na opowiadanie „Narkotyki nasz, a może mój problem”. Spośród około 1500 prac wybrano 15 najlepszych. Gratulujemy i "trzymamy kciuki" w dniu finału 11 kwietnia br. Dobrej drogi do Warszawy!


TYGODNIA PROMOCJI ZDROWIA W GIMNAZJUM I LICEUM SIÓSTR SALEZJANEK W ROKU SZKOLNYM 2007/2008

Pod hasłem „Promocja aktywności fizycznej

w kontekście zapobiegania nadwadze.”

tpz2008.jpg

koordynator - mgr Beata Jędrzejewska
mgr Arkadiusz Powierza, mgr Rafał Fabiś

KLASYFIKACJA GENERALNA

Lp.

Klasa

Ilość punktów

Miejsce

1.

3 A Gimnazjum

31,9

I

2.

3 B Gimnazjum

31,2

II

3.

2 C Gimnazjum

30,4

III

4.

3 C Gimnazjum

29,8

IV

5.

2 B Gimnazjum

27,5

V

6.

1 B Gimnazjum

26,5

VI

7.

1 C Gimnazjum

25,9

VII

8.

2 A Gimnazjum

22

VIII

9.

1 A Gimnazjum

21,6

IX

10.

2 A Liceum

20

X

Gratulujemy!


"Santo subito" - "święty natychmiast".

3 lata temu, 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21:37 świat obiegła wiadomość: Ojciec Święty, Jan Paweł II, nie żyje.

Po 26-letnim pontyfikacie odszedł Papież, którego już za życia zwano Wielkim. Po jego śmierci wśród pielgrzymów na placu św. Piotra pojawiły się transparenty z napisem "Santo subito" - "święty natychmiast".

Dzieło Jego życia świadczy za Nim. Po owocach Go poznawaliśmy. On dawał światu otuchę i Prawdę. Łaska dała Mu Niebo.

3.jpg01.jpg5.jpg

6.jpg7.jpg


Gdy Jan Paweł II umierał 2 kwietnia 2005 roku na placu św. Piotra w Watykanie, tysiące wiernych modliło się w ciszy za jego duszę. Tak bywa w życiu, że po śmierci bliskiej nam osoby uświadamiamy sobie, jak wiele ona dla nas znaczyła. Ojciec św. naśladując wiernie Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza, który za ludzi złożył życie w ofierze, swoją duszę dawać" dzień po dniu, w ofiarnej służbie Kościołowi i ludziom. W 3. rocznicę Jego śmierci uczniowie klas I i II przygotowali poranek pod kierunkiem s. Marii Bihun. W chwili zadumy mogliśmy rozważać przesłanie, które zostawił nam Jan Paweł II

.jp2-1.jpg


Untitled-1.jpg

Dnia 27 marca 2008 odbył się w Zespole Szkół Sióstr Salezjanek Etap Szkolny Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

dla uczniów Gimnazjum.

Do konkursu w dniu przystąpiło 37 uczniów.

Do drugiego - międzygimnazjalnego  etapu konkursu, który odbędzie się 10 kwietnia 2008 w Gimnazjum im. Jana Pawła II, zakwalifikowało się pięć pierwszych osób.

 

 

1

RUDOWICZ Dominika

37,5

2

MRULA Łukasz

36

3

PLUCIŃSKI Igor

36

4

NOWICKA Paulina

34

5

KURZAWSKI Paweł

32,5

Uczniowie odpowiadali pisemnie w języku polskim na pytania dotyczące znajomości historii i kultury krajów anglojęzycznych

Uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom konkursu odbędzie się 3 kwietnia 2008 na „słówku”.

 

Agnieszka Pawlak

Nagrody książkowe ufundowało WYDAWNICTWO PEARSON LONGMAN/
Nasi najlepsi mogą spodziewać się, ze ich wiedza zostanie wykorzystana
podczas czerwcowego DNIA JęZYKóW OBCYCH
Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom, a pozostałych mobilizujemy do
dalszego rozszerzania wiedzy o krajach macierzystych naszego ulubionego
języka angielskiego :-)


Zobacz film "Wizyta koszykarzy ATLASU Stali Ostrów"
w naszym Gimnazjum


Byli w naszej szkole
kosz2008.jpg
 

W środę 13 marca zawodnicy Atlasa Stali gościli w Publicznym Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Ostrowie. Spotkanie było doskonałą okazją do poznania życia koszykarzy, oraz promocji koszykówki.

 

W tym wydarzeniu brało udział trzech przedstawicieli drużyny – Gintaras Kadziulis, Brandon Hughes i Reggie Freeman. Zawodnicy odpowiadali na przeróżne pytania, obejrzeli film przygotowany specjalnie na tę okazję, uczestniczyli w spotkaniu z dyrektorem szkoły, samorządem szkolnym i nauczycielami w kawiarence szkolnej przy kawie, herbacie i poczęstunku.

 

Tematem rozmów była sytuacja zespołu, najlepsze cechy Ostrowa, marzenia z dzieciństwa, plany na przyszłość, autorytety, hobby. Goście ujawnili nowe, nieznane dotąd uczniom fakty. Kadziu uwielbia łowić ryby, Reggie jest miłośnikiem PlayStation. Brandun opowiedział o przyznawaniu mu obywatelska Polskiego. Wolna, spokojna muzyka to lek na stres dla Freemana. Wszyscy koszykarze wspólnie podkreślili, że to co ich urzeka w naszym kraju to ludzie – ich otwartość i uprzejmość.

 

-         Cieszymy się, że takie spotkanie zostało zorganizowane, uczniowie wraz z zawodnikami stworzyli niepowtarzalną atmosferę – mówi dyrektor szkoły s. mgr Anna Serafin

 

Zainteresowanie spotkaniem przerosło najśmielsze oczekiwania. (uczestniczyło w nim około 250 osób!)  Uczniowie nie tylko zadawali pytania, ale również bawili się z zawodnikami przy muzyce zespołu „Hot Strings”. W czwartek koszykarze Atlasa rozdali mnóstwo autografów na prezentach – kalendarzach jakie uczniowie dostali od klubu. Kolejnym prezentem były maskotki drużyny – bociany.

 

Samorząd Uczniowski Gimnazjum Sióstr Salezjanek pragnie serdecznie podziękować S.S.A. „Ostrów” za pomoc w organizacji spotkania z koszykarzami klubu Atlas Stal Ostrów Wlkp.


Mikołaj Makowski
Fotorelacja ze spotkania z zawodnikami Altasu Ostrów Wielkopolski.

omnibus2008.jpg

14 marca 2008 r. w naszym gimnazjum odbył się „Dzień Matematyki” oraz Finał Szkolnego Konkursu „Omnibus 2008”, którego zwycięzcą została uczennica klasy 2c – Dominika Gawłowska.


W piątek, 14 marca Publiczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek im. św. Jana Bosko i Liceum Ogólnokształcące Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim włączyło się do akcji prawdziwych miłośników Królowej Nauk. Po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Szkolny Dzień Matematyki, a inspiracją tego pomysłu był Międzynarodowy Dzień Liczby  obchodzony 14 marca oraz ogromny potencjał uczniów chętnie angażujących się w zajęcia pozalekcyjne i podejmujące nowe wezwania. Dlaczego akurat 14 marca w różnych krajach odbywają się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Liczby Pi? Ponieważ najdokładniejsze przybliżenie liczby pi zaokrąglające ją do części setnych wynosi 3,14. Nie trudno z tego wywnioskować, że 3 oznacza marzec, a 14-to numer dnia tego miesiąca.

Organizatorami Szkolnego Dnia Matematyki o charakterze artystyczno - metodycznym byli nauczyciele matematyki Iwona Pacyna i Joanna Tomalak. Współpracownikami byli nauczyciele przedmiotów matematyczno – przyrodniczych oraz informatyki: Radosław Pawlak, Krystyna Kalinowska Anna Nowacka – Makowska, Aleksandra Gotszlik, Aleksandra Kreft, Stefan Glinkowski i Agnieszka Binczak.

W tym dniu mieliśmy okazję do zaprezentowania nietypowych, ciekawych i oryginalnych pomysłów. Program święta przewidywał cztery bloki tematyczne i przerwy zgodnie z harmonogramem lekcji. Na początek uczniowie klas pierwszych i drugich zaprezentowali się w spektaklu pt. „Życie wielkich filozofów”, który miał na celu pokazanie matematyki mającej swoje źródło w praktycznym zastosowaniu. Przedstawienie było formą o tyle interesującą, że uczniowie przebrani za starożytnych, znanych matematyków: Arystotelesa, Talesa, Archimedesa i Pitagorasa zadawali pytania publiczności, a ochotnicy rozwiązywali zadania. Za dobrą odpowiedź lub rozwiązanie każdy otrzymywał cukierka. Na koniec zabawy osoba, która zebrała ich najwięcej dostała prezent w postaci kalkulatora. Najlepszym matematykiem widowni okazał się Marcin Kiszka z klasy I gimnazjum J.

Następnie mieliśmy okazję posłuchać miniwykładów matematycznych: „Zastosowanie przyporządkowań i funkcji w życiu codziennym” oraz „Złota liczba” przygotowanych przez uczniów klasy II a i III a gimnazjum pod kierunkiem p. Joanny Tomalak i p. Iwony Pacyny.

Po krótkiej przerwie odbył się II etap Szkolnego Konkursu Matematyczno- Przyrodniczego „Dogonić Einsteina”. Uczestnikami quizu byli uczniowie klas I-III gimnazjum, którzy w I części konkursu uzyskali największą liczbę punktów. Najlepiej przygotowana z zakresu wiedzy przedmiotów ścisłych oraz wiedzy biologicznej okazała się Dominika Gawłowsa z klasy IIc gimnazjum.

            Ostatnim punktem programu był trzeci miniwykład „Paradoksy matematyczne” przygotowany pod kierunkiem p. Agnieszki Binczak przez uczniów klasy II LO- Kingę Klagę i Tomasza Gwiazdowicza.

Myślę, że ten dzień pokazał, choć trochę niektórym z nas, że matematyka wcale nie musi być nudna, a może wręcz zaciekawić.

 

Jagoda Glapa

Uczennica klasy 2b gimnazjum



KONKURS WIEDZY I RECYTATORSKI ,,Krzysztof Kamil Baczyński i poezja w czasach II wojny światowej”


Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I-III gimnazjum i składał się z dwóch etapów:

I etap konkursu – szkolny: Gimnazjum Sióstr Salezjanek im. św. Jana Bosko wybrała zespół 3-osobowy (1 osoba – recytacja, 2osoby – test). Wykaz uczniów biorących udział w konkursie:

  1. Agnieszka Radecka - klasa 1c

  2. Marcin Halczuk - klasa 1c

  3. Eliza Lubryka – klasa 3 b

    Uczniów przygotowała Iwona Śmiechowska. Zajęcia z uczniami odbywały się podczas ferii 28,29,30,31 stycznia 2008 r. w ramach koła recytatorskiego „Salon Kultury” i zajęć pozalekcyjnych z języka polskiego.

- II etap konkursu – międzyszkolny: test pisemny – dwie osoby z zespołu, jedna osoba - recytacja wybranego wiersza K. K. Baczyńskiego. Miejsce: Biblioteka Miejska w Ostrowie Wlkp.

14 lutego 2008 roku o g. 9.00 Drużyna Harcerek Starszych przy pomocy Biblioteki Publicznej im. S. Rowińskiego (ul. Raszkowska- Ostrów Wlkp.). zorganizowała powiatowy Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim. Konkurs ten składał się z dwóch etapów: sprawdzianu z wiedzy o Baczyńskim (dwie osoby) i recytacji wiersza Baczyńskiego (jedna osoba).

    Cele konkursu: zainteresowanie uczniów postacią K. K. Baczyńskiego – poety, żołnierza, buntownika, przybliżenie młodszemu pokoleniu problematyki oraz poezji z okresu II wojny światowej, wyłonienie najlepszego zespołu z gimnazjów na terenie powiatu ostrowskiego. Tematyka konkursu: życiorys Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jego twórczość oraz miejsca poświęcone jego osobie

W konkursie wzięło udział 6 szkół (9 grup czyli 18. uczestników). Zespół z naszej szkoły okazał się najlepszy i zajął pierwsze miejsce. Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 15 lutego o godz. 16.00 podczas uroczystego wieczoru poetyckiego w Bibliotece Publicznej im. S. Rowińskiego (ul. Raszkowska- Ostrów Wlkp.). Spotkanie prowadził dyrektor biblioteki Pan Grabowski.

Uczniowie dzięki udziałowi w konkursie wzbogacili swoją wiedzę na temat poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, najważniejszych zagadnień dotyczących II wojny światowej. Obcowanie z poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, dała uczniom wiele do myślenia. Skłoniła ich do zastanowienia się nad własnym stosunkiem do Polski, do śmierci. Ponadto młodzi ludzie poszerzyli sztukę recytacji w ogóle i kulturę słowa, udoskonalili pracę z tekstem jako narzędzie opisu języka i wyrażanie własnych doznań artystycznych. Doskonalili odbiór tekstu literackiego w zakresie interpretacji, wartościowania i analizy. Doskonalili także dźwiękową formę wypowiedzi.


do.jpg

Dnia 8 marca 2008r. w godz. od 9.00-12.00 miały miejsce Drzwi Otwarte szkoły. W poszczególnych klasach dyżur pełnili nauczyciele lub wyznaczeni uczniowie. Zwiedzający mogli m.in. obejrzeć prezentację multimedialną o językach obcych, odwiedzić kawiarenkę szkolną, zobaczyć zabawki fizyczne, posłuchać szkolnego „Radiowęzła” oraz obejrzeć wystawę osiągnięć sportowych na sali gimnastycznej. Na stołówce szkolnej odbyły się pokazy taneczne pod kierunkiem s. Weroniki Pasztetnik. Następnie zaprezentowali się uczniowie kl. II i III z krótkimi skeczami i piosenkami w języku niemieckim przygotowani przez p. Monikę Tomczak-Prukałę. Program artystyczny zakończył występ zespołu Hot Strings.

Wszystkim tym, którzy okazali pomoc przy organizacji Drzwi Otwartych serdecznie dziękuję! Magdalena Droszcz.

Fotorelacja - zobacz zdjęcia



bsz2008.jpg
W dniach od 24 do 29 lutego 2008 roku, grupa młodzieży naszego gimnazjum przebywała na obozie sportowo - zimowym w miejscowości Zawoja w ośrodku wypoczynkowym "JĘDRUŚ". Podczas tych pięciu dni, nasza grupa korzystała z dwóch wyciągów Wojtek - 450 m, i Mosorny Groń - 1450 m. Ponadto, w ramach wolnego czasu odwidziliśmy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach miasto i dom Jana Pawła II w Wadowicach. Wszyscy bawili się dobrze, co widać na zdjęciach umieszczonych w galerii.

Konkurs kuratoryjny języka angielskiego (etap rejonowy)

Dnia 23 lutego 2008r. w naszym gimnazjum odbył się etap rejonowy konkursu kuratoryjnego języka angielskiego, w którym wzięło udział 99 uczniów z 24 szkół. Organizatorem konkursu była p. Zofia Szafałowicz. W skład komisji konkursowej weszli nauczyciele języka angielskiego: p. Regina Jańska, p. Michał Ludwiczak, p. Karolina Strzelczyk, p. Sylwia Świerek oraz p. Magdalena Droszcz.Naszą szkołę reprezentowali: Paweł Kurzawski, Magdalena Graczyk, Anna Maleszka, Igor Pluciński, Mikołaj Zimny, Michał Guździoł, Filip Janiszewski oraz Marika Maciejewska. W przerwie konkursowej uczniowie klas III przedstawili sztukę „Romeo i Julia” w reżyserii p. Eweliny Ludwiczak. Chociaż poziom wiedzy uczestników był dość wysoki i wyrównany, nikomu nie udało się zakwalifikować do etapu wojewódzkiego.

Zobacz foto


"Krzysztof Kamil Baczyński i poezja w czasach II wojny światowej"
Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I-III gimnazjum i składał się z dwóch etapów: - I etap konkursu – szkolny: Gimnazjum Sióstr Salezjanek im. św. Jana Bosko wybrała zespół 3-osobowy (1 osoba – recytacja, 2osoby – test). Wykaz uczniów biorących udział w konkursie:

1. Agnieszka Radecka - klasa 1c

2. Marcin Halczuk - klasa 1c

3. Eliza Lubryka – klasa 3 b

Uczniów przygotowała Iwona Śmiechowska. Zajęcia z uczniami odbywały się podczas ferii 28,29,30,31 stycznia 2008 r. w ramach koła recytatorskiego „Salon Kultury” i zajęć pozalekcyjnych z języka polskiego.


14 lutego uczniowie gimnazjum i liceum wzięli udział w KONCERCIE WALENTYNKOWYM zorganizowanym przez samorząd LO, a poprowadzonym przez Bartka i Emilkę. W klimat święta Walentynek wprowadzili nas uczniowie klas III gimnazjum, którzy odegrali sztukę ?Romeo i Julia? w reżyserii p. Eweliny Ludwiczak. W trwającym 2,5 godziny koncercie wystąpili uczniowie gimnazjum i liceum prezentując znane piosenki o tematyce miłosnej. Zobaczyć również mogliśmy skecz w wykonaniu uczniów liceum oraz recytacje wierszy walentynkowych. Następnie p. wicedyrektor Katarzyna Młynarczyk-Płonka ogłosiła zwycięzcę konkursu na najpiękniejszy wiersz, którym został uczeń kl. III b Jan Krzywda. Na koniec niespodzianka! Występ zespołu "HOT STRINGS" (czyt. Gorące struny), który tworzą: Monika Dutkowiak, Paulina Orwat, Łukasz Dziendzielski, Tomek Wasielewski, Jasiu Klupś oraz Jasiu Łapuć. Ich niezwykle energetyczny występ wzbudził aplauz widowni, która oklaskiwała ich na stojąco oraz ? prosiła o autografy.

zobacz foto

DSCF2005.jpg


W 2 semestrze w naszej szkole wraz z rodzciami, nauczycielami i uczniami we współpracy z ostrowskim ZHP będzie realizowany projekt o tytule "Mini-szkoła przetrwania". Wstępny harmonogram wypraw na stronie pedagoga szkolnego.


Dnia 20 grudnia 2007 w szkolnej stołówce

w obecności Siostry Dyrektor Anny Serafin

odbył się

WIELKI FINAŁ ANGIELSKIEGO KONKURSU ŚWIĄTECZNEGO

 

CHRISTMAS COMPETITION  2007

 

Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące znajomości piosenek i kolęd angielskich i amerykańskich, co równocześnie było sprawdzianem ich umiejętności słuchania tekstów śpiewanych

w języku angielskim.

Przyznano następujące miejsca:

 

I  miejsce - Edyta Woszczyna z kl. II gr.2

II miejsce ex quo zajęli pozostali finaliści:

Krzysztof Raczak kl. III gr.5

Dominika Rudowicz kl. III gr.4

Agata Zielezińska kl. II gr.3

 

Wszyscy zostali obdarowani książkami ufundowanymi przez Wydawnictwo LONGMAN i czasopismem „Miłujcie się” w języku angielskim.                              

 

Obserwatorami i kibicami w WIELKIM FINALE byli uczniowie gimnazjum, LO i SP Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek.

 

Jury stanowiły:

1.       Mgr Ewelina Ludwiczak -nauczyciel języka angielskiego

2.       Mgr Zofia Szafałowicz -nauczyciel języka angielskiego

3.       Mgr Magdalena Droszcz – nauczyciel języka angielskiego

zobacz fotki

 

 

 

Organizator:

Gabriela Wardeńska


andrzejki.gif

28 listopada odbyła się Dyskoteka Andrzejkowa. Zabawę tym razem poprowadziła klasa IIIb. Pojawił się także zespół tańca wszpółczesnego z Gorzyc Wielkich.

zobacz foto


 Konsultacje z nauczycielami

Drugie czwartki miesiąca – 11 października, 8 listopada, 13 grudnia, 10 stycznia, 14 lutego – wypada ze względu na zebrania z rodzicami, 13 marca, 10 kwietnia, 8 maja


XVIII Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich

 

Pod hasłem Rodzina u podstaw edukacji patriotycznej i obywatelskiej w dniach 30 listopada – 01 grudnia 2007 odbyło się na Jasnej Górze XVIII Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich. Organizatorem forum była Rada Szkół Katolickich (www.rsk.edu.pl), a nad całością czuwała niezastąpiona
s. Maksymiliana.

W spotkaniu tym brali również udział dyrektorzy i nauczyciele z naszej szkoły.

Forum, zgodnie z tradycją, poprzedziła Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich, podczas której dyskutowano o roli rodziców w szkole katolickiej. Następnego dnia, 30 listopada, po mszy świętej, której przewodniczył ks. kardynał Zenon Grocholewski, nastąpiło uroczyste otwarcie forum.

więcej...


27.11.2007 odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Kuratoryjnego z Języka Angielskiego, nad którego prawidłowym przebiegiem czuwały p. K.Kubacka, p. Z.Szafałowicz oraz p. G. Wardeńska.

W konkursie wzięli udział uczniowie kl. I-III gimnazjum.

Do etapu rejonowego, który odbędzie się w lutym 2008r. zakwalifikowali się następujący uczniowie:

Paweł Kurzawski (kl. IIIC)

Igor Pluciński (kl. IIIA)

Magdalena Graczyk (kl.IIA)

Anna Maleszka (kl. IIIB)

Michał Guździoł (kl. IIC)

Filip Janiszewski (kl. IIIB)

Marika Maciejewska (kl. IIIB)

Mikołaj Zimny (kl. IIA)

Serdecznie gratulujemy!!!!!


W dniu 30.11.2007 roku o godz. 11.00 w pałacu Lipskich w Lewkowie odbyło się w ręczenie nagród dla laureatów konkursu „Poetyckie listopady”

Oto nagrodzeni uczniowie z naszej szkoły wraz z opiekunami:

Agnieszka Wiązek – kl. IIIb G – (p. Iwona Śmiechowska)

Dominika Gawłowska – kl. IIc G - (p. Iwona Śmiechowska)

Mariola Miś – kl. IIIb G - (p. Iwona Śmiechowska)

Angelina Gąkowska – kl. IIIa G – (p. Magdalena Marcinkiewicz)

Joanna Waliszewska – kl. II LO – (p. Agnieszka Porczyńska)

Adrian Wawrzyniak – kl. III LO - (p. Iwona Śmiechowska)

Paweł Sniegowski – kl Ic G - (p. Iwona Śmiechowska)

 

Laureatom oraz ich nauczycielom gratulujemy!


Konkurs Sozologiczno - Ekologiczny pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

Dnia 26 listopada 2007 r. w Gimnazjum nr. 4 odbył się Konkurs Sozologiczno - Ekologiczny pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Motywem przewodnim konkursu była umiejętność wykorzystania odpadów oraz ich segregacja.

Do konkursu nasze Gimnazjum przygotowało pokaz mody ekologicznej, a stroje wykonane zostały z materiałów odpadkowych (zobacz tutaj jak to się robi). Nasi uczniowie zajęli w konkursie III miejsce.

oto uczestnicy konkursu:

Marta Wojciekiewicz Ic
Oskar Dąbrowski Ic
Aleksandra Wajs Ic
Weronika Bielska Ib
Marta Skoczylas Ic
Dominika Pawlak Ib
Katarzyna Kusterka IIb
Katarzyna Chlasta IIb

Uczniowie Ci na porannym słówku odebrali cenne nagrody. Gratulujemy. Opiekunowie p. Radek Pawlak, p. Anna Nowacka - Makowska


OGŁOSZENIE 

Rada Rodziców przy Zespole Szkół Sióstr Salezjanek

Pragnie zorganizować zabawę taneczną w dniu: 19 01 2008 r..

Proponowane są dwa miejsca organizacji imprezy (zdecyduje większość zgłoszeń).

Zgłoszenie (zaliczka 50 zł) przyjmuje sekretariat szkoły Ip, pok 117 do dnia 14 grudnia 2007 roku.

1 propozycja „Zajazd GÓRECZNIK” OGÓRECZNIK Przygodzicack (80 – 100 zł od pary w zależności od menu)

2 propzycja Nowo otwarty lokal SENATOR na ul. Inżynierskiej, Ostrów – Zębów – 100 – 120 zł od pary  w zależności od menu.

Oprawa muzyczna D-jeey.

 

Przy wstępie proponujemy zakup cegiełki na rozbudowę radiowęzła w szkole w wysokości 25 złotych od osoby.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY RODZICÓW, NAUCZYCIELI I ICH PRZYJACIÓŁ


Konsultacje z nauczycielami

Drugie czwartki miesiąca – 11 października, 8 listopada, 13 grudnia, 10 stycznia, 14 lutego – wypada ze względu na zebrania z rodzicami, 13 marca, 10 kwietnia, 8 maja


Laureaci konkursu recytatorskiego, „Co komu w duszy gra” im. S. Wyspiańskiego = Kalisz 2007

1.       Mariusz Tomczak – klasa 1c (opiekun, mgr Iwona Śmiechowska),

2.       Weronika Kaczmarek – klasa 3a (opiekun, mgr Magda Marcinkiewicz)

Gratulujemy!

Odbiór nagród odbędzie się w Kaliszu 22.11.2007 roku w Ratuszu o godz. 16.00


Mistrzostwa Powiatu  w Sztafetowych  Biegach Przełajowych w kategorii Gimnazjum.

biegi.jpg

 

W dniu  12 październik  2007r. o godzinie 1100 odbyły się Mistrzostwa Powiatu  w Sztafetowych  Biegach Przełajowych w kategorii Gimnazjum. Zawody odbyły się w Gimnazjum Raszkowie. Mistrzostwa  przeprowadzone  został w ramach =,,GIMNAZJADY” SZS Wielkopolska. W zawodach wzięło udział 7 reprezentacji  gimnazjum naszego powiatu =. Nasze gimnazjum reprezentowali: Lisiak Tomasz, Wojcikiewicz Dominik, Główczak Maciej, Kukułka Karol, Ponitka Mateusz, Kurzawski Paweł, Wojtek Niklas, Sebastian Puk, Tomasz Tomala , Piotr Nijakowski, Krzywda Jan .

Wyniki rywalizacji:

1 miejsce-Gim. Raszków

2 miejsce- Gim. Sióstr Salezjanek

3 miejsce – Gim. Ociąż

4 miejsce – Gim. Skalmierzyce

5 miejsce – Gim. Odolanów

6 miejsce – Gim. Sieroszewice

7 miejsce – Gim. Strzyżew

opiekun reprezentacji mgr Arkadiusz Powierza


Uczniowie naszej szkoły, którym przyznano dnia 16.10.2007 Stypendium im. Jana Pawła II Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na I półrocze 2007/2008.

 

 

Klasy 1

Weronika Bielska

Wojciech Biernaczyk

Gabriela Bis

Marcin Halczuk

Mikołaj Maciejewski

Weronika Przybyło

Julia Spaleniak

Agnieszka Radecka

Joanna Radziejewska

Gabriela Szymczak

Weronika Zalewska

Adam Zimny

Agnieszka Zuszek

 

klasy 2

Daria Gilarska

Magdalena Graczyk

Katarzyna Kusterka

Mikołaj Pabiszczak

 

 

klasy 3

Angelina Gąkowska

Dominika Grzelak

Weronika Kaczmarek

Paweł Kurzawski

Mikołaj Makowski

Adrianna Szyszka

Sylwia Wojtasik

 

 

Absolwenci (byłe 3 klasy)

Aleksandra Czaja

Agnieszka Halczuk

Leszek Jankowski

Aneta Jaś

Izabella Kędzierska

Agnieszka Malik

Małgorzata Nowak

Agata Przybylska

Iga Rossa

Marcin Stasiak

Natalia Śniegocka


SPELLING CONTEST 2007

25 października odbył się Konkurs Angielskiej Ortografii, którego głównym organizatorem była p. Ewelina Ludwiczak. W zmaganiach konkursowych udział wzięli uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum.

WYNIKI:

W KATEGORII JUNIOR:

I m-ce: Katarzyna Weiss (kl. V)

II m-ce: Mikołaj Maciejewski (kl. I gim)

  III m-ce: Karol Bochyński (kl. V)

 W KATEGORII SENIOR:

I m-ce: Paweł Szafałowicz (kl. II)

 II m-ce: Adrianna Szyszka (kl. III)

 III m-ce: Jagoda Glapa (kl. II)

Gratulujemy!

Galeria foto


DSC_0949.jpgPeregrynacja relikwii św. Dominika Savio w Polsce - Wyjazd do Marszałek

fotogaleria

12 października 2007 roku grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w Peregrynacji relikwii św. Dominika Savio w Polsce. Urna, która zawiera kości św. Dominika Savio, jest wielkim relikwiarzem w formie przezroczystej szkatuły, z figurą przedstawiającą św. Dominika w środku.  zobacz też.....


Zobacz najnowsze galerie zdjęć:

Dyskoteka szkolna

Dzień Nauczyciela


   W dniu 02.10 2007r. na ośrodku rekreacyjnym Piaski-Szczygliczka odbyło się podsumowanie Gimnazjów Ostrowa Wielkopolskiego według zdobytych punktów we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez SZS w roku szkolnym 2006/2007r.

Klasyfikacja Gimnazjów Ostrowa Wielkopolskiego według zdobytych punktów:

I MIEJSCE – Gimnazjum nr1 ( 74 miejsce)

II MIEJSCE – Gimnazjum Sióstr Salezjanek (78 miejsce)

III MIEJSCE – Gimnazjum nr 3 (92 miejsce)

IV MIEJSCE - Gimnazjum nr 4 (119 miejsce)

V MIEJSCE – Publiczne Gimnazjum Jana Pawła II (171 miejsce)

VI miejsce  - Gimnazjum Polsko Kanadyjskie (199 miejsce)


„Solidarność, życzliwość, uprzejmość”

Czas realizacji projektu: Rok szkolny 2007/2008

Przeznaczenie projektu:

W związku z tematem przewodnim programu formacyjnego szkoły – „Maryja i Elżbieta ikony solidarności” w roku szkolnym 2007/2008 szczególny nacisk w procesie wychowania kładziemy na propagowanie solidarności, życzliwości i uprzejmości.

Projekt angażuje całą społeczność Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek.

Związany jest ściśle ze szkolnymi programami profilaktyki i szkolnymi programami wychowawczymi poszczególnych szkół wchodzących w skład zespołu szkół.

Ma charakter interdyscyplinarny. Realizowany na lekcjach różnych przedmiotów, w trakcje różnych działań poza zajęciami i w czasie wolnym uczniów.

Szczegółowy opis projektu do pobrania w dziale Regulaminy


rozaniec.jpg.: RÓŻANIEC - SKARB, KTÓRY TRZEBA ODKRYĆ. TRZEBA POWRÓCIĆ DO MODLITWY W RODZINIE. :.

TRZEBA POWRÓCIĆ DO MODLITWY W RODZINIE I DO MODLITWY ZA RODZINY, WYKORZYSTUJĄC NADAL TĘ FORMĘ MODLITWY. RODZINA, KTÓRA MODLI SIĘ ZJEDNOCZONA, ZJEDNOCZONA POZOSTAJE. RÓŻANIEC ŚWIĘTY ZGODNIE Z DAWNĄ TRADYCJĄ JEST MODLITWĄ, KTÓRA SZCZEGÓLNIE SPRZYJA GROMADZENIU SIĘ RODZINY.

Kościół zawsze uznawał szczególną skuteczność modlitwy różańcowej, powierzając jej wspólnemu odmawianiu, stałemu jej praktykowaniu, najtrudniejsze sprawy. W chwilach, gdy samo chrześcijaństwo było zagrożone, mocy tej właśnie modlitwy przypisywano ocalenie przed niebezpieczeństwem, a Matkę Bożą Różańcową czczono jako Tę, która wyjednywała wybawienie. Dziś skuteczności tej modlitwy zawierzam (...) sprawę pokoju w świecie i sprawę rodziny. Jako modlitwa o pokój, różaniec był też zawsze modlitwą rodziny i za rodzinę. Niegdyś modlitwa ta była szczególnie droga rodzinom chrześcijańskim i niewątpliwie sprzyjała ich jedności. Należy zadbać, by nie roztrwonić tego cennego dziedzictwa. Trzeba powrócić do modlitwy w rodzinie i do modlitwy za rodziny, wykorzystując nadal tę formę modlitwy. Rodzina, która modli się zjednoczona, zjednoczona pozostaje. Różaniec święty zgodnie z dawną tradycją jest modlitwą, która szczególnie sprzyja gromadzeniu się rodziny.

Kierując wzrok na Jezusa, poszczególni jej członkowie odzyskują na nowo również zdolność patrzenia sobie w oczy, by porozumiewać się, okazywać solidarność, wzajemnie sobie przebaczać, by żyć z przymierzem miłości odnowionym przez Ducha Bożego.

TRZEBA POWRÓCIĆ DO MODLITWY W RODZINIE I DO MODLITWY ZA RODZINY, WYKORZYSTUJĄC NADAL TĘ FORMĘ MODLITWY. RODZINA, KTÓRA MODLI SIĘ ZJEDNOCZONA, ZJEDNOCZONA POZOSTAJE. RÓŻANIEC ŚWIĘTY ZGODNIE Z DAWNĄ TRADYCJĄ JEST MODLITWĄ, KTÓRA SZCZEGÓLNIE SPRZYJA GROMADZENIU SIĘ RODZINY.

 Kościół zawsze uznawał szczególną skuteczność modlitwy różańcowej, powierzając jej wspólnemu odmawianiu, stałemu jej praktykowaniu, najtrudniejsze sprawy. W chwilach, gdy samo chrześcijaństwo było zagrożone, mocy tej właśnie modlitwy przypisywano ocalenie przed niebezpieczeństwem, a Matkę Bożą Różańcową czczono jako Tę, która wyjednywała wybawienie. Dziś skuteczności tej modlitwy zawierzam (...) sprawę pokoju w świecie i sprawę rodziny. Jako modlitwa o pokój, różaniec był też zawsze modlitwą rodziny i za rodzinę. Niegdyś modlitwa ta była szczególnie droga rodzinom chrześcijańskim i niewątpliwie sprzyjała ich jedności. Należy zadbać, by nie roztrwonić tego cennego dziedzictwa. Trzeba powrócić do modlitwy w rodzinie i do modlitwy za rodziny, wykorzystując nadal tę formę modlitwy. Rodzina, która modli się zjednoczona, zjednoczona pozostaje. Różaniec święty zgodnie z dawną tradycją jest modlitwą, która szczególnie sprzyja gromadzeniu się rodziny.

Kierując wzrok na Jezusa, poszczególni jej członkowie odzyskują na nowo również zdolność patrzenia sobie w oczy, by porozumiewać się, okazywać solidarność, wzajemnie sobie przebaczać, by żyć z przymierzem miłości odnowionym przez Ducha Bożego.

Liczne problemy współczesnych rodzin, zwłaszcza w społeczeństwach ekonomicznie rozwiniętych, wynikają stąd, że coraz trudniej jest się porozumiewać. Ludzie nie potrafią ze sobą przebywać, a być może nieliczne momenty, kiedy można być razem, zostają pochłonięte przez telewizję. Podjąć na nowo odmawianie różańca w rodzinie znaczy wprowadzić do codziennego życia całkiem inne obrazy, ukazujące misterium, które zbawia: obraz Odkupiciela, obraz Jego Najświętszej Matki. Rodzina, która odmawia razem różaniec, odtwarza poniekąd klimat domu w Nazarecie: Jezusa stawia się w centrum, dzieli się z Nim radości i cierpienia, w Jego ręce składa się potrzeby i projekty, od Niego czerpie się nadzieję i siłę na drogę. Czymś pięknym i owocnym jest także powierzenie tej modlitwie drogi wzrastania dzieci. Coraz trudniej jest dziś rodzicom nadążyć za dziećmi na różnych etapach ich życia. W społeczeństwie rozwiniętej technologii, środków masowego przekazu i globalizacji wszystko stało się tak szybkie, a różnice kulturowe między pokoleniami coraz bardziej się zwiększają. Najróżniejsze przesłania i doświadczenia najmniej dające się przewidzieć prędko wkraczają w życie dzieci i młodzieży, a rodzice przeżywają nieraz udrękę, stając wobec grożących im niebezpieczeństw. Nierzadko doznają bolesnych rozczarowań, obserwując niepowodzenia swych dzieci ulegających ułudzie narkotyków, powabom rozpasanego hedonizmu, pokusom przemocy, najprzeróżniejszym przejawom bezsensu i rozpaczy. Modlitwa różańcowa za dzieci, a bardziej jeszcze z dziećmi, która wychowuje je już od najmłodszych lat do tego codziennego momentu modlitewnej przerwy całej rodziny, z pewnością nie jest rozwiązaniem wszelkich problemów, ale stanowi pomoc duchową, której nie należy lekceważyć. Można by wysunąć zastrzeżenie, że różaniec wydaje się modlitwą niezbyt odpowiadającą gustom dzieci i młodzieży dzisiejszych czasów. Może jednak zastrzeżenie to opiera się na wyobrażeniu jego niedbałego odmawiania. Zresztą, o ile tylko zachowamy zasadniczą strukturę różańca, nic nie przeszkadza, aby dla dzieci i młodzieży jego odmawianie tak w rodzinie, jak i w grupach wzbogacić odpowiednimi elementami symbolicznymi i praktycznymi, które by pomogły w jego zrozumieniu i dowartościowaniu. Czemu nie spróbować?

Poprzez modlitwę we wspólnocie rodzin zapraszamy Chrystusa, aby był pośrodku nas: małżonków, rodziców i dzieci. Z całego serca zachęcam was usilnie, aby wasze domy były miejscami modlitwy; domami, w których rodziny pogodnie żyją w obecności Boga; domami, które dzielą się z bliźnimi gościnnością, modlitwą i oddawaniem chwały Bogu. Poprzez modlitwę we wspólnocie rodzin zapraszamy Chrystusa, aby był pośrodku nas: małżonków, rodziców i dzieci. Modlitwa rodziców, jako modlitwa wspólnoty chrześcijańskiej, staje się dla dzieci wtajemniczeniem w poszukiwanie Boga i słuchanie jego wezwań. Świadectwo życia odnajduje wówczas całą swą wartość. Zakłada ono, że dzieci uczą się w rodzinie, jako prawidłowej konsekwencji modlitwy, patrzenia na świat w sposób chrześcijański, zgodnie z Ewangelią. Ono zakłada również, że dzieci nauczą się w rodzinie, w sposób konkretny, iż w życiu istnieją troski bardziej podstawowe od pieniędzy, wakacji i rozrywki!

Niewiele jest wspólnie podejmowanych działań, które miałyby na rodzinę wpływ głębszy niż wspólna modlitwa. Modlitwa pobudza uczucie czci do Boga i wzajemnego szacunku do siebie. Nadaje radościom i smutkom, nadziejom i rozczarowaniom, wszystkim zdarzeniom i okolicznościom perspektywę Boskiego miłosierdzia i opatrzności. Najświętsze Serce Jezusa pomaga rodzinie ściślej się zespolić, a zarazem rozbudza w niej większą gotowość do służenia Kościołowi i społeczeństwu. W żadnej chrześcijańskiej rodzinie nie powinno też braknąć wspólnie odmawianej modlitwy przy posiłku. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jeden człowiek musiałby się pod tym względem jakoś przezwyciężyć. Ale odłóżcie na bok wszelki fałszywy wstyd religijny i módlcie się wspólnie!

podpis_JP_II__.jpgźródło - Internet


Mistrzostwa Miasta w Indywidualnych Biegach Przełajowych

 

W dniu 02 października 2007r. o godzinie 11.00, odbyło się uroczyste otwarcie nowego sportowego sezonu 2007/2008. Został również podsumowany ostatni sezon sportowy. Nasze gimnazjum w rywalizacji szkół powiatu zajęło 3 miejsce. Sportowy sezon otworzyły Mistrzostwa Miasta w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Zawody odbyły się na Ośrodku Rekreacyjnym Piaski - Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim.

Mistrzostwa przeprowadzone zostały w ramach ,,GIMNAZJADY” SZS Wielkopolska.

W zawodach wzięło udział 14 - tu reprezentantów naszego gimnazjum.

Trasa biegu wynosiła ok.1500m dla chłopców i ok.1000m dla dziewcząt.

Wyniki rywalizacji chłopców w poszczególnych kategoriach wiekowych:

 

CHŁOPCY

 

roczniki 1993-1994

klasa 1b:

  • Główczak Szymon - 18 miejsce
  • Kałużny Piotr – 10 miejsce

klasa 1c:

  • Kempa Szymon – 21 miejsce

klasa 2a:

  • Niklas Wojciech - 2 miejsce
  • Puk Sebastian - 3 miejsce
  • Gulczyński Przemysław - 17 miejsce

klasa 2b:

  • Dziendzielski Łukasz - 20 miejsce
  • Ponitka Mateusz - 7 miejsce

roczniki 1992

 

klasa 3b:

  • Wojciekiewicz Dominik - 19 miejsce
  • Główczak Maciej - 11 miejsce
  • Tomalak Tomasz - 4 miejsce

klasa 3c:

  • Kukułka Karol - 18 miejsce
  • Kurzawski Paweł - 13 miejsce
  • Nijakowski Piotr - 6 miejsce

Awans do Mistrzostw Powiatu, które odbędą się w Raszkowie w marcu 2008r.

wywalczyli: Wojtek Niklas, Sebastian Puk, Tomasz Tomalak, Piotr Nijakowski.

 

opiekunowie reprezentacji:  mgr Rafał Fabiś, mgr Arkadiusz Powierza


Dziewczęta

W dniu 02.10 2007r. o godzinie 11.00 na ośrodku rekreacyjnym Piaski-Szczygliczka odbyły się Mistrzostwa Ostrowa Wielkopolskiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych.

W kategorii klas pierwszych i drugich gimnazjalnych najlepiej pobiegła Magdalena Graczyk zajmując III miejsce (kl. 2a) i Kinga Sawczak, która zajęła IV miejsce (kl. 1c). Obie zawodniczki awansują do Mistrzostw Powiatu, które odbędą się w marcu Raszkowie.

Natomiast w kategorii klas trzecich szkół gimnazjalnych III miejsce zajęła Natalia Spitalniak (kl. 3c), a na IV miejscu uplasowała się Martyna Krawiec (kl. 3c) również awansując do Mistrzostw Powiatu w Raszkowie. W pierwszej dziesiątce znalazły się również: Soporowska Monika (kl.3c), zajmując 8 miejsce i Dutkowiak Agnieszka (kl.3b), która zajęła 10 miejsce.

Lista zawodniczek reprezentujących Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Mistrzostwa Ostrowa Wielkopolskiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych:

  • Wojtasik Sylwia – kl. 3a
  • Krawiec Martyna – kl.3a
  • Klaga Agnieszka – kl.3a
  • Spitalniak Natalia – kl.3c
  • Soporowska Monika – kl.3c
  • Dutkowiak Agnieszka – kl.3b
  • Brdyś Agata – kl.2b
  • Dolata zuzanna – kl.2b
  • Graczyk Magdalena kl.2a
  • Bielska Weronika – kl.1b
  • Fluder Joanna – kl.1b
  • Sawczak Kinga – kl.1c

W dniu 08.10 2006r. o godzinie 11.00 na ośrodku rekreacyjnym Piaski-Szczygliczka odbyły się Mistrzostwa Ostrowa Wielkopolskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych, w których wzięło udział
5 szkół gimnazjalnych. Reprezentacja dziewcząt z Gimnazjum Sióstr Salezjanek zajęła wysokie drugie miejsce przegrywając jedynie z Gimnazjum nr 1.

Klasyfikacja Generalna:

I MIEJSCE – Gimnazjum nr.1

II MIEJSCE – Gimnazjum Sióstr Salezjanek

III MIEJSCE – Gimnazjum nr 4

IV MIEJSCE – Publiczne Gimnazjum

V MIEJSCE - Gimnazjum nr 3

Lista zawodniczek reprezentujących Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Mistrzostwa Ostrowa Wielkopolskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych:

  • Wojtasik Sylwia – kl. 3a
  • Spitalniak Natalia – kl.3c
  • Soporowska Monika – kl.3c
  • Dutkowiak Agnieszka – kl.3b
  • Graczyk Magdalena – 2a
  • Sawczak Kinga – kl.1c
  • Łukomska Zuzanna – kl.1c
  • Fluder Joanna – kl.1b
  • Szymczak Gabriela - !b
  • Klósak Martyna – kl.3c
  • Klaga Agnieszka – kl.3a (rezerwowa)


 

VII Forum Młodzieży Szkół Katolickich

czestochowa1.jpg

trwa w piątek, 21 września na Jasnej Górze. W tym roku do uczestnictwa w Forum zaproszono szczególnie uczniów klas maturalnych i młodzież szkół ponadgimnazjalnych. Przybyło ok. 1850 uczniów, dyrektorów, wychowawców, nauczycieli i katechetów. Z naszej Szkoły wyjechało 28 uczniów : 6- z gimnazjum klas III  i 22 z Liceum  razem z s. Weroniką i p. Łucją Borowik.

„Chcemy jako społeczność szkół katolickich mówiąc najogólniej omadlać swoje sprawy na Jasnej Górze. Ale też chcemy przywiązać młodzież do Jasnej Góry, żeby wiedzieli rzeczywiście, że to jest to serce naszego narodu, i żeby później już będąc dorosłymi tutaj do tego miejsca się kierowali, tutaj szukali dla siebie siły” – podkreśla ks. dr Sylwester Jeż, przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Szkół Katolickich w Polsce.

Tegoroczne spotkanie przebiega pod hasłem: „Matko (...) pomóż nam odbudować polską rodzinę. Wartości rodzinne u podstaw edukacji kulturowej”. Jego celem jest przygotowanie młodzieży do założenia rodziny opartej na Bogu i na miłości prawdziwej.

„Koncentrujemy się na rodzinie i dlatego też zaprosiliśmy tym razem przede wszystkim młodzież ponadgimnazjalną. Uważamy, że dzisiaj jest ogromna potrzeba mówienia młodzieży o rodzinie wobec tej całej sytuacji, gdy rodzina została zepchnięta na margines życia społecznego i właściwie potraktowana nie jako coś, co jest podstawą życia i rozwoju człowieka, ale jako element życia. I cała statystyka rozwodowa to dzisiaj wyraźnie pokazuje, a za ta statystyką idą ludzkie nieszczęścia przede wszystkim dzieci i młodzieży. Chcielibyśmy ich przed tym uchronić, żeby im powiedzieć o rodzinie, podkreślić wartość rodziny, bo przecież wielu z nich pewnie za niedługi czas tę rodzinie założy” – podkreśla ks. dr Sylwester Jeż.

Bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP zauważa: „Kultura i rodzina, to dwa naturalne środowiska rozwoju. Człowiek przychodzi na świat, rozwija się w rodzinie, przygotowuje się do przyszłych zadań, kształtuje swoją przyszłą postawę życiową. A jednocześnie i rodzina i jednostka rozwija się w konkretnej kulturze. Nasza kultura jest przeniknięta Ewangelią i to jest bardzo ważne, aby młody człowiek na progu swego życia dostrzegł potrzebę jasnych fundamentów zarówno dla rodziny jak i dla kultury”.

„Rodzina to jedna z najważniejszych wartości. To dobrze, że taki jest temat tego forum, bo o tym trzeba mówić. Teraz troszeczkę zaniedbuje się sprawy rodziny i mało się o tym mówi. A tak naprawdę trzeba ten problem poruszać, bo jest cały czas aktualny. To jest jedna z najważniejszych rzeczy w naszym życiu i powinna być cały czas ważna” – mówi Olga Utrata z KLO w Częstochowie.

„Wartości rodzinne w dzisiejszym świecie stają się odległe. Następuje rozluźnienie stosunków międzyludzkich, zmniejsza się szacunek dla starszych, a wydaje mi się, że warto cenić te wartości. Również wartość rodziny w Europie coraz bardziej zanika, a warto nad tym popracować” – stwierdza Marek z Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych „Don Bosko” w Świętochłowicach.

„Człowiek jest istotą społeczną, więc musi żyć w rodzinie. Im więcej my się teraz dowiemy, jak tą rodzinę założyć, jak ją prowadzić lepiej, tym lepiej będzie wyglądało nasze życie potem”– podkreśla Wojtek z KLO w Szczecinie.

Wprowadzenie w temat oraz jedną z konferencji przedstawił o. dr Wojciech Jędrzejewski, dominikanin. W dopołudniowym programie znalazły się m.in.: konferencja nt. „Piękna miłość fundamentem rodziny” Wandy Napieralskiej; wystąpienie bpa Henryka Tomasika; film edukacyjny „Pomóż nam …” - Wartości rodzinne u podstaw edukacji kulturowej opracowany na podstawie nauczania Jana Pawła II w reż. Piotra Stefaniaka oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu.

O godz. 13.30 Mszy św. w bazylice przewodniczył bp Henryk Tomasik. Eucharystię koncelebrowało ok. 40 kapłanów. Oprawę liturgiczną przygotowała młodzież szkół SS. Nazaretanek w Kaliszu.

O godz. 15.45 młodzież KLO SPSK w Częstochowie pod opieką dyrektora Roberta Jaczyńskiego poprowadzi Drogę Krzyżową na Wałach. O godz. 17.00 spektakl pt. „Pielgrzymujemy z Janem Pawłem II” wykona młodzieży XL Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Warszawie. Na zakończenie uczestnicy wysłuchają przesłania biskupa Henryka Tomasika oraz wystąpienia ks. dr Sylwestra Jeża.

czestochowa2.jpg


Miłe wspomnienia z wakacji

   W czwartek 12 lipca grupa 22 uczniów wraz z siostrą Weroniką, siostrą Marią i panem Rogerem Obraz 063.jpgwyruszyła pociągiem do Gdańska. To był nasz cel, miejsce gdzie mieliśmy mieszkać, żyć i odpoczywać przez 2 tygodnie. Warto dodać, że nie wszyscy się znaliśmy, więc była to dobra okazja do zawarcia nowych znajomości. Jednakże podczas podróży mieliśmy mały przystanek we Wrocławiu, gdzie poszliśmy do kina na film „Shrek 3”. Mieliśmy na nim wiele okazji do śmiechu, co wprawiło uczestników w jeszcze lepszy humor. Następnie powróciliśmy na dworzec i ruszyliśmy pociągiem w dalszą drogę. Tym razem bezpośrednio do Gdańska. W pociągu nie zabrakło rozmów i śmiechu, lecz w końcu wszyscy zasnęliśmy słodko wyczekując końca podróży.

    Po dotarciu na miejsce mieliśmy trochę czasu wolnego, a później odbywały się inne zajęcia. Pierwsze 3 dni spędziliśmy na gdańskiej starówce, gdzie odbywał się festiwal teatralny. Mieliśmy dzięki temu okazje obejrzeć wiele ciekawych spektakli i mile rozpocząć obóz. Sztuki wystawiali ludzie z całego świata, co umożliwiło szersze poznanie teatru. Z przedstawień, które prezentowano wracaliśmy późnym wieczorem do akademika, w którym spaliśmy i to najczęściej w bardzo dobrych humorach. Przez co się wygłupialiśmy, co czasem nieodpowiadało naszym opiekunom, ale ogólnie mocno nie gniewali się za to. W pozostałe dni korzystaliśmy z dobrej pogody, czyli słońca, słońca i jeszcze raz słońca oraz tego, że było bardzo ciepło. W związku z tym od rana wędrowaliśmy na plaże opalać się, grać w siatkówkę, czytać i ogólnie rzecz biorąc relaksować się. Po tak spędzonym przedpołudniu wracaliśmy na obiad. Następnie po krótkim odpoczynku odbywały się zajęcia teatralne i taneczne, bo w końcu był to obóz artystyczny. Zajęcia taneczne prowadziła siostra Weronika i były one bardzo fajne. Mieliśmy okazje nauczyć się m.in. dżajfa czy czaczy. Sztuki teatralnej uczyła nas siostra Maria, co również było przyjemne. Wymyślaliśmy scenki, a potem je przedstawialiśmy oraz próbowaliśmy stworzyć sztukę. Na umilenie wieczorów oglądaliśmy filmy, bądź też była zorganizowana dyskoteka.. Braliśmy udział także w zajęciach, które umacniały naszego ducha, naszą wiarę. Podczas nich rozmawialiśmy czy śpiewaliśmy piosenki. Miłą niespodzianką było podarowanie przez nas i opiekunów gitary siostrze Weronice, gdyż poprzednia uległa niestety uszkodzeniu. Bardzo miło było sprawić komuś radość, o czym przekonało się wiele osób. Ostatni wieczór był pożegnalnym. Przebieraliśmy się oraz prezentowaliśmy ułożone przez nas piosenki, wiersze, zabawy. Było to coś naprawdę wyjątkowego i wszyscy się świetnie bawili. O czym świadczyły uśmiechu nieschodzące nam z twarzy oraz radość.

    Wyjazd z pewnością można uznać za udany. Nabyliśmy nowe umiejętności, poznaliśmy cudownych ludzi oraz fantastycznie spędziliśmy czas w tym mieście portowym. J


WYJAZD INTEGRACYJNY 

W dniach 27 - 30 sierpnia uczniowie kl. 1 gimnazjum przebywali na wyjeździe integracyjnym w Przesiece, którego organizatorem była s. Renata Karpiel. Gimnazjaliści udali się w góry pod opieką opiekunów: s. Teresy, p. Moniki, p. Iwony, p. Magdy, p. Krysi, p. Rafała oraz p. Bartka.

Już w pierwszym dniu s. dyrektor dokonała podziału klas, a następnie przez cztery dni uczniowie poznawali pozostałych uczestników, nowych wychowawców i opiekunów, próbowali odkryć swoją rolę w budowaniu grupy - klasy, bawili się w teatr, chodzili po górach, śpiewali i tańczyli.

Wszystkim uczestnikom wyjazdu, a szczególnie tym, którzy okazali nam swą pomoc i tym, którzy dzielnie znosili trudy wędrówki po górach serdecznie DZIĘKUJEMY!

Opiekunowie

zobacz fotorelację


 

Zaloguj,